Piggly Wiggly Coupon Matchups: Aug 26 - Sept 1
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Piggly Wiggly Coupon Matchups: Aug 26 – Sept 1

Posted on Wednesday, August 26th, 2015 at 8:49 am
Pin It


piggly wiggly 

Welcome to this week’s Piggly Wiggly Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! Please note that prices can vary by region.

Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Save $2 instantly when you buy multiples of 4 participating products

.
Hidden Valley Ranch, 16 oz – $2.49
  • $1.00/1 Hidden Valley Flavored Ranch Salad Dressing
  • $0.75/1 Hidden Valley Ranch Bottled Dressing or Hidden Valley Pasta Salad – 6-28-15 SS; Includes Dressing, 16 oz or Larger Only (exp. 08/31/15)
  • $0.75/1 Hidden Valley Ranch Bottled Dressing or Hidden Valley Pasta Salad – 6-28-15 SS; Includes Dressing, 16 oz or Larger Only (exp. 08/31/15)
Final Price: $1.49
Using (1) $1/1 coupon

.
Ziploc Storage Bags, 10 – 50 ct – $2.49
Out-of-Pocket Price: $1.74
Final Price: $1.24
Each wyb 2 using (1) $1.50/2 coupon and after redeeming Ibotta rebate and instant savings
Save $3 instantly when you mix or match any multiple of 3 participating products in a single transaction; limit 3 offers

.
Keebler Fudge Shoppe Cookies, 6.6 – 12.5 oz – $2.69
Final Price: $0.69
Using (1) $1/1 coupon and after instant savings at checkout
Bread & Bakery

.
Piggly Wiggly brand White Bread, 16 oz – $0.49

With in-ad store coupon and separate $10 or larger non-coupon purchase; limit 1

Condiments, Spice & Baking

.
Kraft Salad Dressing, 16 oz – $0.99

With in-ad store coupon and separate $10 or larger non-coupon purchase; limit 1

  • $0.75/2 Kraft Salad Dressing – 8-2-15 SS; Includes 8 – 16 oz Only (exp. 09/27/15)
  • $1.00/2 Kraft Salad Dressing – 8-2-15 SS; Includes 8 – 16 oz Only (exp. 09/27/15)
Final Price: $0.49
Each wyb 2 using (1) $1/2 coupon

.
Welch’s Products, 18 – 30 oz – $1.49

Includes: spread, jelly or jam

  • $1.00/2 Welch’s Jams, Jellies, or Spreads – Piggly Wiggly In Ad Coupon (exp. 08/31/15)
Final Price: $0.99
Each wyb 2 using (1) $1/2 coupon
Dairy

.
Piggly Wiggly brand Milk, gal – $1.79

With in-ad store coupon and separate $10 or larger non-coupon purchase; limit 2

Final Price: $1.29
After redeeming Checkout 51 rebate
Packaged Meats

.
Farmland Jumbo Beef Franks, 16 oz – $0.99

Free when you redeem 2200 Pig Points, limit 2

Final Price: Free
After redeeming Pig Points
Produce

.
Cauliflower, White, per lb – $0.99
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.