Whole Foods 9/7-9/13 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 9/7-9/13 Matchups

Posted on Thursday, September 8th, 2011 at 9:12 am
Pin It


Don’t miss the Kashi freebie!

Replenish Cleaning Products, 4 – 16 oz $1.00 off
With in ad coupon

Bean and Body Coffee Drinks, 8 oz $1.00 off
With in ad coupon

Virgil’s Sparkling Fruite Juice, 4 pk 12 oz each $0.50 off
With in ad coupon

Lifeway Bio Kefir, 32 oz $0.50 off
With in ad coupon

Driscoll’s Organic Raspberry, 6 oz $2.50
Use $0.50/1 – Driscoll’s Berries – (driscolls.com)
Final Price:  $2.00

Earthbound FarmsBaby  Spinach, 5 oz $3.00
Use $2.00/2 – Earthbound Products – (recyclebank.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Annie Chun’s Ramen $1.50
Use $1.00/1 – Annie Chun’s Product – (anniechun.com)
Or $0.50/1 – Annie Chun’s Product – (facebook.com)
Final Price:  $0.50

Kashi 7 Whole Grain Pilaf $2.99
Use $2.00/1 – Kashi Product – (recyclebank.com)
And Use $1.00/1 Kashi Product from Whole Planet Calendar
Final Price:  Free

Bob’s Red Mill Rolled Oats, 24 – 32 oz $3.50

Seapoint Farms Ready-To-Eat Edamame, 12 oz $2.00

Imagine Soup, 14 oz $2.00
Use $1.00/2 – Imagine Products, Any – (imaginefoods.com)
And Use 2 $1.00/1 Imagine Soup, Broth, Stock or Gravy from Whole Deal Sept/Oct
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

Santa Cruz Apple Sauce, 23 oz or 6 pk $2.50
Use $0.75/1 Santa Cruz Product from Mambo Sprouts Summer Booklet
Final Price:  $1.75

Marnatha Roasted No Stir Almond Butter or Peanut Butter, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – MaraNatha Nut Butter, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.99

Enjoy Life Cookies, 6 oz $3.00
Use $0.55/1 – Enjoy Life Products – (enjoylifefoods.com)
Final Price:  $2.45

Back to Nature Cookies $2.98
Use 2 $1.00/1 – Back to Nature Product – (recyclebank.com)

And Use $1.00/2 Back to Nature Product from Whole Deal Sept/Oct
Final Price:  $1.48 each when you buy 2

Back to Nature Crackers $2.00
Use 2 $1.00/1 – Back to Nature Product – (recyclebank.com)
And Use $1.00/2 Back to Nature Product from Whole Deal Sept/Oct
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

Nature’s Path Toaster Pastries $2.98
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Toaster Pastries or Granola Bars (mix ‘n match) – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.23 each when you buy 2

Newmans Own Pretzels, 8 oz $2.50
Use $0.75/1 – Newmans Own Pretzels, any 7 or 8 oz bag – (newmansownorganics.com)
Final Price:  $1.75

Clif Builder Bars $1.39
Use $1.00/3 Clif Builder or Clif MOJO Bars from Whole Deal Sept/Oct
Final Price:  $1.06

Mojo Clif Bar $0.79
Use $1.00/3 Clif Builder or Clif MOJO Bars from Whole Deal Sept/Oct
Final Price:  $0.46 each when you buy 3

Organic Valley Organic Cheese, 8 oz $3.99
Use $1.00/1 – Organic Cheese, 8 oz – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.99

Halo Spot Stew Dry Cat Food, 3 lb $7.99
Use $2.50/1 – Grain Free Spot’s Stew bags for Cats – (halopets.com)
Final Price:  $5.49

Halo Spot Stew Canned Cat Food, 5.5 oz $1.25
Use $1.00/1 – Halo Spot’s Stew, Any dog or cat – (halopets.com)
Final Price:  $0.75

Halo Spot Stew Dry Dog Food, 4 lb $8.99
Use $2.00/1 – Halo Spot’s Stew bag, Any – (halopets.com)
Final Price:  $6.99

Halo Spot Stew Dog Food, 22 oz $3.99
Use $1.00/1 – Halo Spot’s Stew, Any dog or cat – (halopets.com)
Final Price:  $2.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.