Whole Foods 9/28-10/4 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 9/28-10/4 Matchups

Posted on Thursday, September 29th, 2011 at 11:12 am
Pin It


Confectious Candy, 12 oz $0.50 off
With in ad coupon

Chef Earls Hummus, 12 oz $0.50 off
With in ad coupon

Columbia River Frozen Fruits and Vegetables, 10 oz $0.50 off
With in ad coupon

Eros Organic Greek Yogurt, 6 oz $0.50 off
With in ad coupon

Mary’s Gone Crackers Organic Love Cookies, 6 oz $3.00

Brat Hans Bratwurst or Sausage, 12 oz $4.99
Use $1.00/1 – The Original Brat Hans Natural and Organic Gourmet Chicken Sausages, Chicken Meatballs or Bratwurst – (facebook.com)
Final Price:  $3.99

Thai Kitchen Rice Noodles $2.50
Use $1.00/1 Thai Kitchen Product from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $1.50

DeBoles Linguine $1.98
Use $1.00/1 – DeBoles Past – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.98

Imagine Broth, 32 oz $3.00
Use $1.00/1 – Imagine Soup, Broth, Stock or Gravy – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.00

Thai Kitchen Coconut Milk, 13.6 oz $2.00
Use $1.00/1 Thai Kitchen Product from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $1.00

Thai Kitchen Red Curry Paste $2.50
Use $1.00/1 Thai Kitchen Product from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $1.50

Pacific Naturals Creamed Soup, 17.6 oz $2.50
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth, Any – (pacificfoods.com)
Final Price:  $1.50

ThinkThin Bars $1.25
Use $0.50/1 – ThinkThin or ThinkThin Crunch Bar – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.75

ThinkThin Bars $1.25
Buy a case of 10, Receive a 10% discount
Use 10 $0.50/1 – ThinkThin or ThinkThin Crunch Bar – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.63 each when you buy 10

Envirokidz Crispy Rice bars $2.00
Use $1.50/2 – Envirokidz Gluten Free Organic Cereal or Bars or Nature’s Path Organic Frozen Waffles – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.25 each when you buy 2

Wasa Crackers $2.50
Use $1.00/1 – Wasa Product – (facebook.com)
Final Price:  $1.50

Simply Organic Cake Mix $3.00
Use $1.00/1 – Simply Organic Baking Mix – (simplyorganic.com)
Final Price:  $2.00

Simply Organic Brownie Mix $3.50
Use $1.00/1 – Simply Organic Baking Mix – (simplyorganic.com)
Final Price:  $2.50

Simply Organic Pancake or Waffle Mix $3.50
Use $1.00/1 – Simply Organic Baking Mix – (simplyorganic.com)
Final Price:  $2.50

San-J Organic Tamari $2.00
Use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing – (coupons.com)
And Use $0.55/1 San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing from Whole Deal September/October
Final Price:  $0.90

Simply Organic Chili or Sloppy Joe Dry Mix $1.00
Use $0.50/2 – Simply Organic Seasoning Mixes, Dips or Dressings – (simplyorganic.com)
Final Price:  $0.75 each when you buy 2

San-J Gluten Free Organic Tamari $2.50
Use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing – (coupons.com)
And Use $0.55/1 San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing from Whole Deal September/October
Final Price:  $1.40

San-J Gluten Free Sauces $2.99
Use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing – (coupons.com)
And Use $0.55/1 San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing from Whole Deal September/October
Final Price:  $1.40

Nasoya Nayonaise, 14 oz $3.00
Use $1.00/1 – Nasoya Product – (nasoya.com)
Final Price:  $2.00

NasoyaTofu $2.50
Use $1.00/1 – Nasoya Product – (nasoya.com)
Final Price:  $1.50

Nasoya Nayonaise, 24 oz $3.50
Use $1.00/1 – Nasoya Product – (nasoya.com)
Final Price:  $2.50

Envirokidz Panda Puffs or Gorilla Munch $2.00
Use $1.50/2 – Envirokidz Gluten Free Organic Cereal or Bars or Nature’s Path Organic Frozen Waffles – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.25 each when you buy 2

Earth’s Best Frozen Products $2.00
Use $1.00/1 – Earth’s Best Frozen Product – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.00

Kalona Organic Yogurt, 24 oz $3.00
Use $0.50/1 – Kalona Supernatural Products – (kalonasupernatural.com)
Final Price:  $2.50

Brown Cow Yogurt, 6 oz $0.75
Use 2 $0.50/3 – Brown Cow Low Fat Yogurts – (browncowfarm.com)
And Use $1.00/5 – Brown Cow Yogurt, 6 oz – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.42 each when you buy 2

Fage Greek Yogurt, 5.3 oz $1.50
Use $2.00/5 – Fage Total Flavor Varieties – (fageusa.com)
Final Price:  $1.10 each when you buy 5

Earth Balance Soymilk $2.50
Use $1.00/ – Earth Balance Organic Soymilk – (coupons.com)
And Use $1.00/1 – Earth Balance Organic Soymilk, 65 oz – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.50

Solixir, 12 oz $1.50
Use $1.00/1 – Solixir Drink – (facebook.com)
Final Price:  $0.50

Naked Juice, 15.2 oz $2.50
Use $1.00/1 – Naked Juice, 15.2 oz – (facebook.com)
And Use $1.00/1 Naked Juice, 15.2 oz from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $0.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.