Whole Foods 9/21-9/27 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 9/21-9/27 Matchups

Posted on Thursday, September 22nd, 2011 at 9:12 am
Pin It


Get these awesome deals! I do not have a Whole Foods in my town but I am going out of town this weekend and I will be hitting up Whole Foods for these hot discounts!

Replenish Cleaning Products, 4 – 16 oz $1.00 off
With in ad coupon

Bean and Body Coffee Drinks, 8 oz $1.00 off
With in ad coupon

Virgil’s Sparkling Fruite Juice, 4 pk 12 oz each $0.50 off
With in ad coupon

Lifeway Bio Kefir, 32 oz $0.50 off
With in ad coupon

365 Everyday Value Goat Cheese, 11 oz $4.99

Volvic Artesian Water, 1.5 liter $1.69

Dr. In the Kitchen Flackers Crackers, 5 oz $3.50

Driscoll’s Organic Raspberry, 6 oz $2.50
Use $0.50/1 – Driscoll’s Berries – (driscolls.com)
Final Price:  $2.00

Earthbound Farms Mix Baby Kale $3.00
Use $2.00/2 – Earthbound Products – (recyclebank.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Seeds of Change Organic Box $2.50
Use $1.00/1 – Seeds of Change Certified Organic Product, Any – (seedsofchangefoods.com)
And Use $1.00/1 Seeds of Change Organic Product from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $0.50

Seeds of Change Organic Microwave Pouch $3.00
Use $1.00/1 – Seeds of Change Certified Organic Product, Any – (seedsofchangefoods.com)
And Use $1.00/1 Seeds of Change Organic Product from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $1.00

DeBoles Pasta $1.50
Use $1.00/1 – DeBoles Pasta, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.50

DeBoles Pasta $1.50
Buy a case of 12, Receive a 10% discount
Use 12 $1.00/1 – DeBoles Pasta, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.35 each when you buy 12

Muir Glen Tomatoes, 28 oz $1.50
And Use $1.00/2 Muir Glen Products, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

Muir Glen Tomatoes, 28 oz $1.50
Buy a case of 12, Receive a 10% discount
And Use 6 $1.00/2 Muir Glen Products, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.55 each when you buy 12

Pacific Natural Broth, 32 oz $3.00
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth, Any – (pacificfoods.com)
Final Price:  $2.00

Annie Chun’s Seaweed Snacks $1.00
Use $1.00 – Annie Chun’s Product – (anniechun.com)
Or $0.50/1 – Annie Chun’s Product – (facebook.com)
Final Price:  As low as Free

Clif ZBar Honey Graham Bars, 6 pk $2.98
Use $1.00/1 – Clif Kid ZBar, 6 pk, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.98

Cascadian Farm Organic Cereal or Granola Bars $3.50
Use $1.00/1 – Cascadian Farm Product – (cascadianfarm.com)
Final Price:  $2.50

San-J Organic Tamari, 20 oz $3.99
Use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing – (coupons.com)
And Use $0.55/1 San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing from Whole Deal September/October
Final Price:  $2.89

NasoyaTofu $2.50
Use $1.00/1 – Nasoya Product – (nasoya.com) sign up and take the pledge
Final Price:  $1.50

Earth’s Best Frozen Products $2.00
Use $1.00/1 – Earth’s Best Frozen Product – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.00

Kalona Organic Milk, 64 oz $3.39
Use $0.50/1 – Kalona Supernatural Products – (kalonasupernatural.com)
Final Price:  $2.89

Brown Cow Yogurt, 6 oz $0.75
Use 2 $0.50/3 – Brown Cow Low Fat Yogurts – (browncowfarm.com)
And Use $1.00/5 – Brown Cow Yogurt, 6 oz – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.42 each when you buy 2

Fage Greek Yogurt, 5.3 oz $1.50
Use $2.00/5 – Fage Total Flavor Varieties – (fageusa.com)
Final Price:  $1.10 each when you buy 5

Fage Greek Yogurt, 17.6 oz $3.50
Use $2.00/2 – Fage Total, 17.6 oz – (fageusa.com)
Final Price:  $2.50 each when you buy 2

Almond Dreams, 32 oz $1.98
Use $1.00/1 – Dream Non-Dairy or Frozen Dessert, Any – (tastethedream.com)
Final Price:  $0.98

Garden of Life Raw Protein Powder, 21.9 oz $29.99
Use $5.00/1 – Garden of Life Raw Probiotic – (gardenoflife.com)
And Use $5.00/1 – Garden of Life Raw Meal or Raw Protein Powder – (wholefoods.com)
Final Price:  $19.99

Metromint, 16 oz $1.50
Use B1G1 FREE – Metromint variety, any – (smartsource.com)
Final Price:  $0.75 each when you buy 2

Naked Juice, 15.2 oz $3.39
Use $1.00/1 – Naked Juice, 15.2 oz – (facebook.com)
And Use $1.00/1 Naked Juice, 15.2 oz from Whole Planet Calendar 2011
Final Price:  $1.39

Pacific Naturals Soup, 17.6 oz $2.50
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth, Any – (pacificfoods.com)
Final Price:  $1.50

Pacific Naturals Creamed Soup, 12 oz $2.00
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth, Any – (pacificfoods.com)
Final Price:  $1.00

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.