Whole Foods 9/18-9/24 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 9/18-9/24 Matchups

Posted on Friday, September 20th, 2013 at 9:49 am
Pin It


Whole Foods LogoAnnie’s Homegrown Fruit Snacks $3.50
Use $.50/1 Annie’s Homegrown Coupon- (rockthelunchbox.com) 
Final Price: $3.00
Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99

 

Lactaid Milk, 1 gal $3.79
Use $0.50/1 – Lactaid Milk Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.29

 

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $0.75/1 – Country Choice Organic Hot Cereal – (commonkindness.com)
Final Price: $2.75

 

Biokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99
Use $1.00/1 – Biokleen Soyblends Product – (commonkindess.com)
Final Price: $6.99

 

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

 

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

 

Alter Eco Organic Chocolate, 2.82 oz $2.50 
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindess.com)
Final Price: $1.50

 

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

 

Biokleen Bathroom Cleaner, 32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Biokleen Cleaners Product – (commonkindness.com)
Final Price: $5.99

 

 

 

Little Duck Tiny Fruits, 1 oz $3.00
Use $0.50/1 – Little Duck Tiny Fruits – (hopster.com)
Final Price: $2.50

 

 

Enjoy Life Soft Baked Cookies, 6 oz $3.99
Buy 1, Earn up to $0.75 with Ibotta
Use $0.50/1 – Enjoy Life Product – (coupons2.smartsource.com)
Pay $3.49, Submit for $0.75 Ibotta Credit
Final Price: $2.74

 

Back to Nature Dinner, 6.5 oz $2.00, sale price through 10/3
Use $1.00/2 – Back to Nature Dinners, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

 

ThinkThin Protein Bar, 2.1 oz $1.50, sale price through 10/1
Use $0.50/1 – ThinkThin Protein OR Crunch Bar, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.00

 

Clif Bar, 2.4 oz $1.00
Use $1.00/3 – Clif Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

 

Happy Baby Organic Baby Food Stage 1, 3.5 oz $1.00
Use $1.00/2 – Happy Tot or Happy Baby Pouches – (facebook.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

 

 

Food for Life Backing Co. Ezekial 4:9 Bread, 24 oz $3.99
Use $0.50/1 – Food For Life Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.49

 

So Delicious Coconut Dream Ice Cream, 1 pint $4.99

 

Rudi’s Gluten Free Bread, 18 oz $5.99
Use $1.00/1 – Rudi’s Gluten Free Product – (rudisglutenfree.com)
Final Price: $4.99

 

Crunchmaster Crackers, 4.5 oz $3.99
Use $1.00/1 – Crunchmaster Crackers, after sign up – (smartsource.com)
Final Price: $2.99

 

Barbara’s Snackimals Cereal, 11 oz $3.99
Use $1.00/1 – Barbara’s Snackimals Cereal – (barbaras.com)
And use $1.00/2 – Barbara’s Snackimals – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Mamma Chai Vitality, 8 oz $2.99
Use $1.00/2 – Mamma Chia Vitality – (commonkindess.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Topricin Pain Relief Cream, 2 oz $1.99
Use $0.75/1 – Topricin Pain Relief Cream – (commonkindess.com)
Final Price: $1.24

 

 

 

 

Stonyfield Oikos Organic Greek Yogurt, 4 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $0.50/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6 oz – (stonyfield.com)
Final Price: $1.08 each, when you buy 3

 

Cascadian Farms Cereal, 16 oz $4.99
Use two $0.75/1 – Cascadian Farm Product, any variety – (coupons.com)
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Cereals or Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.74

 

Lifeway Organic Probugs, 4 ct $3.50
Use $1.00/2 – Lifeway Probugs, 4 pk, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

 

 

Stonyfield YoKids Organic Yogurt, 4 ct $2.99
Use $0.50/1 – Stonyfield YoKids Organic Greek Yogurt, 4pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.49

 

Stonyfield Organic Frozen Yogurt, 1 pint $3.99
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Ice Cream or Frozen Yogurt, Pint – (stonyfield.com)
Final Price: $3.49

 

 

Rumiano Organic Cheese Block, 8 oz $5.49
Use $1.00/1 – Rumiano’s Organic Cheese Product – (rumianocheese.com)
Final Price: $4.49

 

GoGo Squeez Pouch, 4 ct $3.50
Or $0.75/1 – GoGo Squeez product – (facebook.com)
Final Price: $2.75

 

 

 

Seeds of Change Rice, 5 oz $3.69
Use $1.50/1 – Seeds of Change Product – (coupons.com) 
Final Price: $2.19

 

 

Boulder Canyon Gluten Free Chips, 5 oz $2.00
Buy 1, Earn up to $1.00 with Ibotta
Use $1.00/1 – Boulder Canyon Bag of Chips – (commonkindness.com)
Pay $1.00, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: Free

 

 

Tabasco Sauce, 2 oz $1.99
Use $0.50/1 – Tabasco, Pepper Sauce Flavor – (tabasco.com)
Final Price: $1.44

 

 

 

Cascadian Farm Organic Chewy Granola Bars, 6 ct $3.69
Use $0.75/1 – Cascadian Farm Product, any variety – (coupons.com)
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Cereals or Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.44 each, when you buy 2

 

Metromint, 16.9 oz $1.25
Use B1G1 FREE – Metromint Variety, up to $1.99 – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $0.63 each, when you buy 2

 

 

Noosa Yoghurt, 8 oz $2.49
Buy 1, Earn up to $0.50 with Ibotta
Use $0.55/1 – Noosa Yoghurt, (1) 8 oz or (2) 16 oz – (facebook.com)
Pay 1.94, Submit for $0.50 Ibotta Credit
Final Price: $1.44

 

Driscoll’s Raspberries, 6 oz $3.99, sale price through 9/24
Buy 1, Earn up to $0.50 with Ibotta
Use $0.50/1 – Driscoll’s Product – (driscolls.com)
Pay $3.49, Submit
Final Price: $2.99

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.