Whole Foods 9/12- 9/18 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 9/12- 9/18 Matchups

Posted on Friday, September 13th, 2013 at 9:35 am
Pin It


Whole Foods LogoKevita Probiotic Drink, 15.2 oz $2.50

 

Chobani Greek Yogurt, 6 oz $1.25 each
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6 oz – (chobani.com)
Final Price: $0.95

 

Tabasco Sauce, 2 oz $1.99
Use $0.50/1 – Tabasco, Pepper Sauce Flavor – (tabasco.com)
Final Price: $1.44

 

 

Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99

 

Lactaid Milk, 1 gal $3.79
Use $0.50/1 – Lactaid Milk Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.29

 

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $0.75/1 – Country Choice Organic Hot Cereal – (commonkindness.com)
Final Price: $2.75

 

Biokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99
Use $1.00/1 – Biokleen Soyblends Product – (commonkindess.com)
Final Price: $6.99

 

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

 

 

Newman’s Own Marinara Pasta Sauce, 24 oz $3.00
Use $0.50/1 Newman’s Own Pasta Sauce- Sunday Insert (9/15) 
Final Price: $2.50

 

Clif Bar, 2.4 oz $1.00, sale price through 10/1
Use $1.00/3 – Clif Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

 

Happy Baby Organic Baby Food Stage 1, 3.5 oz $1.00
Use $1.00/2 – Happy Tot or Happy Baby Pouches – (facebook.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

 

 

 

 

Food for Life Backing Co. Ezekial 4:9 Bread, 24 oz $3.99
Use $0.50/1 – Food For Life Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.49

 

Three Twins Organic Ice Cream, 1 pt $3.50
Use $1.00/1 – Three Twins Ice Cream Pint – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50

 

Annie’s Homegrown Bunny Classic Crackers, 6.5 oz $2.50, sale price through 9/17
Use $0.50/1 – Annie’s Homegrown Snack, Crackers, Grahams, Fruit Snacks, Snack Mix, Granola Bars, Pretzels – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $2.00

 

 

 

Mamma Chai Vitality, 8 oz $2.99
Use $1.00/2 – Mamma Chai Vitality – (commonkindess.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

Topricin Pain Relief Cream, 2 oz $1.99
Use $0.75/1 – Topricin Pain Relief Cream – (commonkindess.com)
Final Price: $1.24

 

 

 

Suhki’s Gourmet Indian Channa Masal, 6 oz $3.99
Use $0.50/1 – Suhki’s Indian Cuisine – (commonkindess.com)
Final Price: $3.49

 

Stonyfield Oikos Organic Greek Yogurt, 4 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $0.50/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6 oz – (stonyfield.com)
Final Price: $1.08 each, when you buy 3

 

Happy Family Organic Yogis, 1 oz $3.50
Use $1.00/2 – Happy Family Product – (facebook.com)
Final Price: $3.00

 

Lifeway Frozen Probugs, 6 ct $2.99 
Use $1.00/2 – Lifeway Frozen Probugs – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

 

 

 

Nasoya Pasta Zero, 8 oz $2.39
Use $1.25/2 – Nasoya Products – (wholefoods.com)
Final Price: $1.77 each, when you buy 2

 

Zevia, 6 ct $2.99
Use $1.50/2 – Zevia Soda, 6pk cans or 4pk Bottles – (zevia.com)
Final Price: $2.24 each, when you buy 2

 

Naturtint Hair Color, 5.98 oz $8.99 
Use $1.00/1 – Naturtint Item – (wholefoods.com)
Final Price: $7.99

 

Rumiano Organic Cheese Block, 8 oz $5.49
Use $1.00/1 – Rumiano’s Organic Cheese Product – (rumianocheese.com)
Final Price: $4.49

 

GoGo Squeez Pouch, 4 ct $3.50
Use $0.65/1 – GoGo Squeez, 4 or 12pk – (facebook.com)
Final Price: $2.85

 

 

Sir Kensington Ketchup, 11 oz $3.99, sale price through 10/1
Use $1.00/1 – Sir Kensington’s Gourmet Scooping Ketchup in Classic or Spice – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

 

Seeds of Change Rice, 5 oz $3.69
Use $1.50/1 – Seeds of Change Product, Whole Foods Coupon – (coupons.com)
Final Price: $2.19

 

 

Boulder Canyon Gluten Free Chips, 5 oz $2.00
Buy 1, Earn up to $1.00 with Ibotta
Use $1.00/1 – Boulder Canyon Bag of Chips – (commonkindness.com)
Pay $1.00, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: Free

 

Boulder Canyon Gluten Free Chips MultiPack, 6 ct $5.39
Buy 1, Earn up to $1.00 with Ibotta
Use $1.00/1 – Boulder Canyon Chips – (commonkindness.com)
Pay $4.39, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: $3.39

 

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

 

Alter Eco Organic Chocolate, 2.82 oz $2.50 
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindess.com)
Final Price: $1.50

 

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

 

Biokleen Bathroom Cleaner, 32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Biokleen Cleaners Product – (commonkindness.com)
Final Price: $5.99

 

 

Erewhon Honey Rice Twice, 10 oz $4.99

Use $1.00/1 – Erewhon Cereal – (commonkindness.com)
Or $1.50/2 – Erewhon Cereal – (attunefoods.com)
And use $1.00/1 – Erewhon OR Uncle Sam, Supergrains Cereal, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

 

Arrowhead Mills Organic Sprouted Multigrain Flakes, 10 oz $3.00, sale price through 9/17
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.00

 

ThinkThin Protein Bar, 2.1 oz $1.50, sale price through 10/1
Use $0.50/1 – ThinkThin Protein OR Crunch Bar, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.00

 

Imagine Natural Creations Organic Soup, 32 oz $3.69
Use $1.00/1 – Imagine Product, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.69

 

Spectrum Organic High Heat Safflower Oil, 16 oz $6.99
Use $3.00/1 – Spectrum Culinary Oil Product – (facebook.com)
Final Price: $3.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.