Whole Foods 8/3-8/9 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 8/3-8/9 Matchups

Posted on Thursday, August 4th, 2011 at 9:12 am
Pin It


These are some of the best deals I have seen in awhile!

Replenish Cleaning Products, 4 – 16 oz $1.00 off
With in ad coupon

Cascade Fresh Yogurt Cups, 6 oz $0.89
$0.50 off with in ad coupon
Final Price:  $0.39

Three Sisters Cereal, 12 – 22 oz $3.00
$0.50 off with in ad coupon
Final Price:  $2.50

Oikos Organic Greek Yogurt, 4 – 16 oz $0.50 off
With in ad coupon
Use $1.00/8 – Stonyfield Oikos, 5.3oz Cups – (couponnetwork.com)
Final Price:  Unknown

Organic Pink Lady Apples, $1.49/lb

Rustic Crust Organic Pizza Crusts, 13 oz $3.69
Use $5.00/4 – Rustic Crust Products, Any – (rusticcrust.com)
Or $1.00/1 – Rustic Crust Products, Any – (rusticcrust.com)
Final Price: $2.44 each when you buy 4

Funky Monkey Dried Fruit snacks, 1 oz $1.50
Use $0.75/1 – Funky Monkey Snacks, prints immediately – (smartsource.com)
Final Price:  $0.75

Solixir Sparking Beverage, 12 oz $1.25
Use $1.00/1 – Can of Solixir – (facebook.com)
Final Price:  $0.25

DeBoles Gluten Free Pasta $2.00
Use $1.00/1 – Gluten-Free Arrowhead Mills, DeBoles Pasta. Tropical Source. Gluten-Free Cafe. Imagine Soup or any of the DREAM family of Products – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.00

Annie Chuns Pad Thai, Teriyaki or Kung Pao Bowls $1.98
Use $1.00/1 – Annie Chuns Product – (anniechun.com)
Final Price:  $0.98

Annie Chuns Ramen Noodles $1.50
Use$1.00/1 – Annie Chuns Product – (anniechun.com)
Final Price:  $0.50

Kashi 7 Grain Flakes or Simply Maize $2.98
Use 2 $2.00/1 – Kashi Cereal Products – (recyclebank.com)
Final Price:  $0.98 each when you buy 2

MaraNatha Roasted Almond Butter $7.99
Use $1.00/1 – MaraNatha Nut Butter, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $6.99

Earth Balance Peanut Butter, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – Earth Balance Creamy or Crunchy Peanut Butter or Creamy Almond Butter – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.99

Clif Organic Zbar, 6 ct $2.50
Use $1.00/1 – Clif Crunch (5 two-bar pouches), Any box – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.50

Boulder Chips $2.50
Use $1.00/1 – Boulder Canyon Potato Chips, 5 oz or larger – (coupons.com) (zip 94127)
Final Price:  $1.50

Lundberg Rice Cakes $2.50
Use $0.75/1 – Lundberg Rice Cakes – (lundberg.com)
Final Price:  $1.75

Kettle Brand TIAS! $2.50
Use $1.00/2 – Kettle Brand TIAS! Tortilla Chips, 8 oz or larger – (bricks.coupons.com)
And Use $1.00/1 Kettle Brand TIAS! from Whole Foods Deals Booklet May/June/July (should take off $2.00)
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

Food Should Taste Good $1.98
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Chips, 5.5 oz or larger – (foodshouldtastegood.com)
Final Price:  $0.98

Jovial Cookies $3.50
Use $1.00/1 – Jovial Einkorn or Gluten Free Cookies – (jovialfoods.com)
Or $1.00/1 – Jovial Cookies – (facebook.com)
Final Price:  $2.50

Kashi TLC Crackers $2.99
Use $2.00/1 -Kashi TLC Crackers – (recyclebank.com)
And Use $1.00/1 Kashi Cereal or TLC Snack from Whole Planet Calendar
Final Price:  Free

Rice Dreams, 32 oz $2.00
Use $1.00/1 – Gluten-Free Arrowhead Mills, DeBoles Pasta. Tropical Source. Gluten-Free Cafe. Imagine Soup or any of the DREAM family of Products – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.00

365 Organic Dressing, 8 oz $2.99
Use $1.00/1 – 365 Everday Value Organic Dressing – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.99

Mori-Nu Soft Silken Tofu $0.98
Use $0.75/2 – Mori-Nu Tofu Packages – (coupons.com)
Final Price:  $0.61 each when you buy 2

Honest Tea $1.00
Use $1.00/1 – Honest Tea – (recyclebank.com)
Final Price:  Free

RW Spritzers, 4 pk $3.00
Use $1.00/1 – RW Spritzers – (rwknudsenfamily.com)
Final Price:  $2.00

Fig Split Pea or Tomato Soup, 11.4 oz $1.98
Use $1.00/2 – Fig Food Product – (figfood.com)
Final Price:  $1.48 each when you buy 2

Fig Umbrian Lentil or Yuckentan Black Bean Soup, 17.6 oz $2.38
Use $1.00/2 – Fig Food Product – (figfood.com)
Final Price:  $1.88 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.