Whole Foods 8/17-8/23 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 8/17-8/23 Matchups

Posted on Thursday, August 18th, 2011 at 11:42 am
Pin It


Here are your coupon deals for the week!

Replenish Cleaning Products, 4 – 16 oz $1.00 off
With in ad coupon

Cascade Fresh Yogurt Cups, 6 oz $0.89
$0.50 off with in ad coupon
Final Price:  $0.39

Three Sisters Cereal, 12 – 22 oz $3.00
$0.50 off with in ad coupon
Final Price:  $2.50

Oikos Organic Greek Yogurt, 4 – 16 oz $0.50 off
With in ad coupon
Use $1.00/8 – Stonyfield Oikos, 5.3oz Cups – (couponnetwork.com)
Final Price:  Unknown

Boulder Canyon Natural Foods Kettle Baked Potato Chips, 8 oz $2.50
Use $1.00/1 – Boulder Canyon Potato Chips, 5 oz or larger – (coupons.com) (zip 94127)
Final Price:  $1.50

Solixir Sparking Beverage, 12 oz $1.25
Use $1.00/1 – Can of Solixir – (facebook.com)
Final Price:  $0.25

Ciao Bella Blood Orange Sorbet Bars, 3 bars $3.00
Use $1.00/2 – Ciao Bella 16-oz Pints or Frozen Snacks – (ciaobellagelato.com)
Final Price:  $2.50 each when you buy 2

Enjoy Life Snack Bars, 5 oz $3.00
Use $0.55/1 – Enjoy Life Products – (enjoylifefoods.com)
Final Price:  $2.45

Back to Nature Organic or Whole Wheat Mac-n-Cheese, 6 oz $1.50
Use $1.00/1 Back to Nature Product from Whole Deal May/June/July
Final Price:  $0.50

Kashi 7 Whole Grain Pilaf $2.99
Use $2.00/1 – Kashi Product, Any – (recyclebank.com)
And Use $1.00/1 Kashi Product from Whole Planet Calendar
Final Price:  Free

EnviroKidz Cereal $3.00
Use $1.50/2 – EnviroKidz Gluten-Free Cereals or Crispy Rice Bars (mix ‘n match) – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.25 each when you buy 2

EnviroKids Organic Gorilla Munch Cereal $2.50

Use $1.50/2 – EnviroKidz Gluten-Free Cereals or Crispy Rice Bars (mix ‘n match) – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.75 each when you buy 2

Barbara’s Bakery Puffins Cereal $2.99
Use $1.00/1 – Barbara’s Cereal – (couponnetwork.com)
Final Price:  $1.99

Stonyfield Ice Cream, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 Stonyfield Frozen yogurt, ice cream, or Nolvety bars from Whole Deal May/June/July
Final Price:  $2.99

MaraNatha Roasted Almond Butter $7.99
Use $1.00/1 – MaraNatha Product, Any – (allyou.com)
And Use $1.00/1 – MaraNatha Nut Butter, Any – (wholefoods.com)
Final Price:  $5.99

Earth Balance Peanut Butter, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – Earth Balance Creamy or Crunchy Peanut Butter or Creamy Almond Butter – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.99

Back to Nature Cookies $2.50
Use $1.00/1 – Back to Nature Cookies – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $1.50

Kettle Foods Potato Chips, 5 oz $2.00
Use $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, any 4 oz or larger from  8/7 Sunday insert
Or $1.00/1 Kettle Brand Potato Chips, any 5 oz or larger from  8/7 Sunday insert
Final Price:  $1.00

Nature’s Path Toaster Pastries $2.98
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Toaster Pastries or Granola Bars (mix ‘n match) – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.23 each when you buy 2

Clif Crunch Bars, 5 ct $2.99
Use $1.00/1 – Clif Crunch, any (5 two-bar pouches) – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.99

Lundberg Rice Cakes $2.50
Use $0.75/1 – Lundberg Rice Cakes – (lundberg.com)
Final Price:  $1.75

Pacific Natural Hemp Milk, 32 oz $3.39
Use $1.50/1 – Pacific Natural Foods Original, Vanilla or Chocolate Hemp Beverage – (e-centives.com)
Final Price:  $1.89

365 Organic Dressing, 8 oz $2.99
Use $1.00/1 – 365 Everyday Value Organic Dressing, 8 oz bottle – (wholefoods.com)
Final Price:  $1.99

RW Spritzers, 4 pk $3.00
Use $0.75/1 – RW Spritzers 4 pk – (rwknudsenfamily.com)
Final Price:  $2.25

Batter Blaster $3.99
Use 2 $1.00/1 – Batter Blaster, any flavor – (batterblaster.com)
And Use $3.00/2 Organic Batter Blaster from Whole Deal May/June/July
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.