Whole Foods 7/4-7/10 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 7/4-7/10 Matchups

Posted on Thursday, July 5th, 2012 at 3:43 pm
Pin It


Eros Organic Yogurt $1.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.49

Earth University Frozen Pineapple Chunks, 10 oz $2.69
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $2.19

Food Should Taste Good Sweet Potato Chips $2.00
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good product – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.00

La Croix Sparkling Water, 12 pk $3.99
Use $1.00/1 – LaCroix, 12pk – (facebook.com)
Final Price: $2.99

Zevia Cola, 6 pk $3.50
Use $2.00/1 – Zevia, 6pk – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Zevia, 6pk – (mambosprouts.com)
Or $1.00/1 – Zevia, 6pk – (facebook.com)
And use $1.00/1 – Zevia, 6pk Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.50

Whole Foods Market Fresh Ciabatta $3.99
Use $1.00/1 – Fresh Ciabatta Bread, full size Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Lucini Italia Olive Oil, selected varieties 8.5-25.4 oz $10.99-$15.99
Use $3.00/1 in store coupon
Final Price: $7.99-$12.99

Annie’s Homegrown Organic Frozen Pizza $8.99
Use $1.00/1 in store coupon
Final Price: $7.99

Annie Chun’s Soup Bowl $3.00
Use $0.50/1 – Annie Chun’s Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $2.50

Back to Nature Crackers $3.00
Use $0.50/1 – Back to Nature Cookies, Crackers or Granola Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.50

Seeds of Change Organic Caribbean Red Beans & Rice $3.69
Use $1.00/1 – Seeds of Change Certified Organic Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Seeds of Change Certified Organic Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.69

Truvia Sweetener Packets, 4.9 oz $3.99
Use $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (smartsource.com)
Or $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (truvia.com)
Final Price: $3.24

Pom Wonderful Pomegranate Juice, 16 oz $3.39
Use $1.00/1 – Pom, 16oz – (commonkindness.com)
Or $0.50/1 – Pom Light, 16oz – (pomwonderful.com)
Or $1.00/1 Pom Wonderful Juice, 16 oz, 24 oz or 48 oz, limited to 1 coupon per bottle, 10 coupons per day per customer, cannot be used during any instore promotional offer or discount from 6/24 Sunday insert
And use $1.00/1 – POM Wonderful Pomegranate Juice, 16oz Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.39

Uncle Matt’s Organic Orange Juice, 59 oz $5.99
Use $1.00/1 – Uncle Matt’s Juice, 59oz – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Uncle Matt’s Organic Juice, 59oz – (commonkindness.com)
Final Price: $4.99

Stonyfield Organic Yogurt Smoothies, 4 pk $3.99
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Yogurt Smoothies, 4pk – (stonyfield.com)
Final Price: $3.49

So Delicious Almond Milk, Refrigerated $3.00
Use $1.00/1 – So Delicious Almond Plus Almond Milk or Any So Delicious Dairy Free Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
And use $1.00/2 – So Delicious Dairy Free Products, any 2 Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Alexia Sweet Potato Julienne Fries $2.50
Use $1.00/2 – Alexia Frozen Items, any variety – (smartsource.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Gardein Products, assorted $4.99
Use $1.35/2 – Gardein products, any – (facebook.com)
Final Price: $1.64 each when you buy 2

MorningStar Farms products, assorted $4.99
Use $1.00/1 – MorningStar Farms veggie foods product, any – (coupons.com)

Or $0.55/1 – MorningStar Farms Veggie Foods Product – (couponnetwork.com)
Final Price: $3.99

Ben & Jerry’s Ice Cream, 16 oz $4.00
Use $0.75/1 – Ben & Jerry’s, any 16 oz Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.25

So Delicious Frozen Novelties, assorted $4.69
Use $1.00/2 – So Delicious Dairy Free Products, any 2 Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $4.19 each when you buy 2

Nature’s Path Love Crunch Granola $3.99
Use $1.50/2 – Nature’s Path Love Crunch Granolas, any 2 (mambosprouts.com)
And use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Granola Bars or Love Crunch Granola, any 2 Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

McCann’s Steel Cut Instant Irish Oatmeal $2.99
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mccanns.ie)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product, any (mambosprouts.com)
Or $0.50/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (coupons.com)
Final Price: $1.99

Clif Kid Organic Bars, 6 pk $4.99
Use $1.00/1 – Clif Kid Organic Bars, any 6 pk Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.99

Nature’s Path Granola Bars $3.00
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Granola Bars or Love Crunch Granola, any 2 Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.25 each when you buy 2

So Delicious Organic Coconut Milk $2.50
Use $1.00/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 – So Delicious Almond Plus Almond Milk or Any So Delicious Dairy Free Product – (coupons.com)
Or 
$0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
And use $1.00/2 – So Delicious Dairy Free Products, any 2 Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

thinkThin Crunch Bar $1.50
Use $1.00/1 – thinkThin Crunch or thinkThin Crunch Fruit & Nut – (wholefoods.com)
Final Price: $0.50

Garden of Life Raw Protein Chocolate, 21.77 oz $29.99
Use $5.00/1 – Garden of Life RAW Meal or RAW Protein Powder, excludes individual packets Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $24.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.