Whole Foods 4/24-4/30 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 4/24-4/30 Matchups

Posted on Thursday, April 25th, 2013 at 10:31 am
Pin It


Lactaid Milk, 1 gal $3.79
Use $0.50/1 – Lactaid Milk Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.29

Kit’s Organic Fruit and Nut Bar, 1 ct $1.69
Use B1G1 FREE – Kit’s Organic Fruit+Nut, Up To $1.60 – (mambosprouts.com)
Or $1.50/2 – Kit’s Fruit and Nut Bars – (wholefoods.com)
Final Price: $0.89 each, when you buy 2

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Country Choice Organic Product – (mambosprouts.com)
Or $0.75/1 – Country Choice Organic Hot Cereal – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50

Biokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99
Use $1.00/1 – Biokleen Soyblends Product – (commonkindess.com)
Final Price: $6.99

Kevita Probiotic Drink, 15.2 oz $2.99
Use $1.00/1 – Kevita Drink – (commonkindness.com)
Final Price: $1.99

Rising Moon Frozen Organic Ravioli, 8 oz $3.99
Use $1.00/1 – Rising Moon Frozen Organic Pasta – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Chobani Greek Yogurt, 6 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6 oz – (chobani.com)
Final Price: $0.95

Clif Crunch Granola Bars, 10 ct $3.99
Use $1.00/1 – Clif Crunch Granola Bars, Box, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Clif Bars, 1 ct $0.99
Use $1.00/5 – Clif Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.79 each, when you buy 5

Mi-Del Cookies, 16 oz $2.99
Use $1.75/2 – Mi-Del Product – (wholefoods.com)
Final Price: $2.12 each, when you buy 2

Earth Balance Coconut Spread, 16 oz $4.69
Use $1.00/1 – Earth Balance New Product – (coupons.smartsource.com)
And use $1.00/1 – Earth Balance Coconut Spread, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.69

Rishi Loose Leaf Tea, 1.13 oz $7.49
Use $1.00/1 – Rishi Tea – (mambosprouts.com)
Final Price: $6.49

Ramen Organic Ramen Noodles, 1 ct $1.19
Use $1.00/3 – Ramen Noodles Reduced Sodium or Organic – (commonkindness.com)
Final Price: $0.86 each, when you buy 3

Tasty Bite Channa Masala, 10 oz $2.99
Use $1.00/2 – Tasty Bite Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Burt’s Bees Lip Balm, 0.5 oz $2.99
Use $1.50/1 – Burt’s Bees Lip Color, Lip Gloss, .2 oz Lip Shimmer, .09, Lip Shine, .05, and Tinted Lip Balm, .15 oz – (facebook.com)
Final Price: $1.49

Burt’s Bees Sensitive Care Facial Cleanser, 4.34 oz $7.99
Use $2.00/1 – Burt’s Bees Sensitive Face Care Product – (coupons.com)
Or $2.00/1 – Burt’s Bees Sensitive Face Care product – (facebook.com)
Final Price: $5.99

Boca Burgers, 6 ct $4.49
Use $1.00/1 – Boca Meatless Product – (coupons.com)
Final Price: $3.49

Blue Diamond Almond Breeze, 0.5 gal $2.69
Use $0.75/1 – Blue Diamond Almond Breeze, 1/2 Gallon – (coupons.com)
Final Price: $1.94

So Delicious Coconut Milk, 32 oz $4.69
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Products – (coupons.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Final Price: $4.14

Tabasco Sauce, 2 oz $1.99
Use  $0.50/1 – Tabasco, Pepper Sauce Flavor – (tabasco.com)
Final Price: $1.49

Larabar, 1 ct $1.50 each, when you buy 2
Use $0.75/3 – Larabar, Uber or Jocalat Bars – (coupons.com)
Final Price: $1.25 each, when you buy 3

Organic Valley Cottage Cheese, 1 lb $3.99
Use $1.00/1 – Organic Valley Cottage Cheese, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Applegate Farms Family Pack Meat, 10.5 oz $6.99
Use $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
And use $1.00/1 – Applegate Family Pack: Roasted Turkey Breast, Smoked Turkey Breast, Black Forest Ham or Slow Cooked Ham, 10.5 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $4.99

Kiss My Face Toothpaste, 3.4 oz $5.99
Use $1.50/1 – Kiss My Face Toothpaste, 3.4 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $4.49

Tom’s of Maine Kid’s Toothpaste, 4.2 oz $3.99
Use $1.00/1 – Tom’s of Maine Kids Toothpaste or Rinse, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Method Dish Soap, 532 ml $3.29
Use $0.75/1 – Method Product – (wholefoods.com)
Final Price: $2.54

Voss Water Bottle, 0.5 L $1.99
Use $1.00/2 – Voss Water Still or Sparkling Bottles, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.49 each, when you buy 2

Abbotsford Farms Egg Whites, 20 oz $3.39
Use $0.75/1 – Abbotsford Farms 100% Liquid Egg Whites, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.64

Boulder Canyon Gluten Free Chips, $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/1- Boulder Canyon Bag of Chips – (commonkindness.com)
Final Price: $2.00

Newman’s Own Salad Dressing, 10 oz $2.79
Use $0.50/1 – Newman’s Own Salad Dressing – (redplum.com)
Final Price: $2.29

Melt Honey Butter, 20 oz $3.99
Use $2.00/1 – Melt or Honey Melt, One Coupon Per Person – (smartclick.com)
Or $1.00/1 – Melt Organic Rich Creamy Melt or Honey Melt – (hopster.com)
Final Price: $1.99

Florida Crystals Sugar, 32 oz $4.99
Use $0.55/1 – Florida Crystals Natural or Organic Sugar Product – (smartsouce.com)
Or $0.55/1 – Florida Crystals Natural or Organic Sugar Product – (redplum.com)
Final Price: $4.44

Kashi Granola Bars, 6 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Kashi Snack Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

Cascadian Farm Cereal, 10.3 oz $3.99
Use $1.00/1 – Cascadian Farms Product – (facebook.com)
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Organic Cereal or Granola Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Cheribundi Tart Cherry Juice, 32 oz $7.99
Use $2.00/2 – Cheribundi Juice – (commonkindness.com)
Final Price: $6.99 each, when you buy 2

Rudi’s Gluten Free Bread $5.99
Use $1.00/1 – Rudi’s Organic Bread – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Rudi’s Organic Bread – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.99

Muir Glen Organic Tomatoes, 14.1 oz $2.19
Use $0.75/1 – Muir Glen Product – (facebook.com)
Final Price: $1.44

Plum Organics Baby Food Pouch $1.50 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Plum Organics Baby or Tots Pouch – (facebook.com)
Final Price: $1.00

Three Twins Ice Cream, 1 pint $4.69
Use $1.00/1 – Three Twins Ice Cream Pint – (commonkindess.com)
Final Price: $3.69

Alexia Oven Reds, 15 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Alexia Frozen Product – (wholefoods.com)
Final Price: $2.00

Blue Diamond Nut Thins, 4.25 oz $2.89
Use $0.75/2 – Blue Diamond Nut Thins or Nut Chips – (mambosprouts.com)
And use $0.75/2 – Blue Diamond Nut-Thins, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.14 each, when you buy 2

Immaculate Baking Buttermilk Biscuits, 16 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Immaculate Baking Dough – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Tofurky, 5.5 oz $2.99
Use $0.75/1 – Tofurky or Tempeh Product – (eatingwell.com)
Final Price: $2.24

Snikkidy Veggie Chips, 6 oz $2.89
Use $0.75/1 – Snikiddy, 4 oz or Larger, zip code 77477 – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Snikiddy Cheese Puffs, Baked Fries or Eat Your Vegetables, 4 oz+ – (coupons.snikiddy.com)
Final Price: $2.14

Evol Chicken Teriyaki Bowl $4.99
Buy 1, Earn up to $1.00 with Ibotta
Use $1.00/1 – Evol Product – (facebook.com)
Pay $3.99, Submit for $1.00 Ibotta Credit
Final Price: $2.99

Candle Cafe Vegan Meal $5.99
Use $1.00/1 – Candle Cafe Frozen Vegan Meal – (candlecafefoods.com)
Final Price: $4.99

Earth’s Best Baby Food Pouch, 4.2 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $1.00/3 – Earth’s Best Infant Pouches – (mambosprouts.com)
Final Price: $0.92 each, when you buy 3

Nasoya Pasta Zero, 8 oz $2.39
Use $0.75/1 – Nasoya Pasta Zero – (bricks.coupons.com)
Or $0.55/1 – Nasoya Product, zip code 12345 – (coupons.com)
Final Price: $1.64

Simply Organic Cake Mix, 11.6 oz $4.39
Use $1.00/1 – Simply Organic Baking Mix – (simplyorganic.com)
Final Price: $3.39

Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99
Use $1.00/2 – Simply Organic Glass Bottle Spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $5.49 each, when you buy 2

American Flatbread All Natural Frozen Pizza $7.99
Use $4.00/1 – American Flatbread All Natural Frozen Pizza – (afbcoupons.com)
Or $2.00/1 – American Flatbread All Natural Frozen Pizza – (bricks.coupons.com)
Or $3.00/2 – American Flatbread Products – (americanflatbreadproducts.com)
Final Price: $3.99

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

Alter Eco Pure Cane Sugar, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Pure Cane Sugar – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Uncle Sam Cereal $4.29
Use $1.00/1 – Uncle Sam Cereal – (commonkindess.com)
Or $1.50/2 – Uncle Sam Cereals – (attunefoods.com)
Final Price: $3.29

Pacific Natural Rice Drink, 8 oz 4 pk $3.29
Use $1.00/1 – Pacific Non-Dairy Beverage, 8 oz 4 pk – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.29

Zevia Soda, 6 pk $3.50
Use $1.50/2 – Zevia Soda, 6 ct – (mambosprouts.com)
And use $0.50/1 – Zevia Soda, 6pk, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.25 each, when you buy 2

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

Alter Eco Organic Chocolate, 2.82 oz $2.50
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindess.com)
Final Price: $1.50

Nasoya Tofu, 12 oz $2.99 each, when you buy 2
Use $0.75/1 – Nasoya Tofu, zip code 12345 – (coupons.com)
Final Price: $2.24

Stonyfield Organic Greek Yogurt, 6 oz $0.99
Use $0.50/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6 oz – (stonyfield.com)
And use $1.00/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6 oz Cups, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.49 each, when you buy 3

Weleda Facial Skin Food, 1 oz $11.99
Use $2.00/1 Weleda Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $9.99

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

Biokleen Bathroom Cleaner, 32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Biokleen Cleaners Product – (commonkindness.com)
Final Price: $5.99

So Delicious Non-Dairy Yogurt, 6 oz $1.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Products – (coupons.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Final Price: $1.44

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $1.00/1 – Applegate Hot Dogs – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $3.99

Glutino Gluten Free Crackers, 4.4 oz $4.99
Use $0.55/1 – Glutino or Gluten Free Pantry Item – (glutino.com)
Final Price: $4.44

Popchips, 3 oz $2.69
Use $1.00/1 – Popchips Tortilla Product – (commonkindess.com)
Final Price: $1.69

Truvia Natural Sweetener, 40 ct $4.69
Use $1.25/1 – Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar – (coupons.smartsource.com)
Or $0.55/1 – Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.44

Seeds of Change Rice, 8.5 oz $3.69
Use $1.50/1 – Seeds of Change Product, zip code 90210 – (coupons.com)
And use $1.50/1 – Seeds of Change Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.69

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.