Whole Foods 4/22-4/28
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 4/22-4/28

Posted on Thursday, April 26th, 2012 at 11:12 am
Pin It


Cascadian Farms Chewy Chocolate Chip Granola Bars $3.50
Use $0.85/1 – Cascadian Farm Product – (pillsbury.com)
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Organic Cereal or Box of Granola Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Or $0.75/1 – Cascadian Farm Product – (coupons.com)
Or  $0.85/1 – Cascadian Farm Product – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $2.57 each when you buy 2

Funky Monkey Fruit Snacks, 1oz $1.50
Use  $0.75/1 – Funky Monkey Snacks, prints immediately – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $0.75

Truvia Sweetener Packets, 4.9oz $3.99
Use $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (smartsource.com)
Or $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (truvia.com)
Final Price: $3.24

Lundberg Brown Rice Couscous $2.50
Use $0.75/1 – Lundberg Farms Risotto – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.75

Pacific Foods Organic Pho Soup Starter $3.00
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup Starter Pho Soup Base – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.00

San-J Asian Cooking Sauce, assorted $2.99
Use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce, 10oz Gluten Free or Asian Cooking Sauce – (mambosprouts.com)
And use $0.55/1 – San-J Tamari, Asian Cooking Sauce or Salad Dressing, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.89

Stonyfield Organic Yogurt, 6oz $0.75
Use $0.50/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6oz – (stonyfield.com)
Final Price: $0.58 each when you buy 3

Earth Balance Organic Coconut Spread $4.99
Use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

Applegate Naturals Cheese Slices, 8oz $4.99
Use $1.00/1 – Applegate Farms products, any – (applegatefarms.com)
Final Price: $3.99

Annie’s Organic Rising Crust Pizza $8.99
Use $2.00/1 – Annie’s Organic Rising Crust Pizza, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $6.99

Rising Moon Organic Ravioli $3.99
Use $1.00/1 – Rising Moon Organics product – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Alexia Sweet Potato Fries $3.69
Use $1.00/1 – Alexia Sweet Potato Item – (coupons.com)
And use $0.55/1 – Alexia Potatoes, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.14

Van’s Waffles or Pancakes $2.69
Use $1.00/2 – Van’s Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.19 each when you buy 2

Nature’s Path Organic Granola or Hot Oatmeal $2.50
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Granola or Hot Oatmeal, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Barbara’s Shredded Oats $3.39
Use $1.25/1 – Barbara’s Cereal, 5.5oz or Larger – (couponnetwork.com)
Final Price: $2.14

Nature’s Path Cereal Eco Pacs $5.99
Use $1.50/2 – Nature’s Path Eco Pacs – (mambosprouts.com)
Final Price: $5.24 each when you buy 2

McCann’s Steel Cut Instant Irish Oatmeal $2.99
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mccanns.ie)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.99

Larabar Uber Bars $1.25
Use  $1.00/4 – Larabar or Jocalat Bars – (coupons.com)
And use 2 $1.00/2 – Larabar Uber Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.50 each when you buy 4

Popcorn, Indiana Movie Theater Butter $3.00
Use $1.00/1 Popcorn, Indiana any flavor family size from 3/25 Sunday insert
Final Price $2.00

Food Should Taste Good Tortilla Chips $2.50
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Tortilla Chips – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.50

Kettle Chips, assorted $2.50
Use $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz from 3/18 Sunday insert
Final Price: $1.50

Zevia Soda, 6pk $3.99
Use $1.00/1 – Zevia Soda, 6pk – (mambosprouts.com)
And use $1.00/1 – Zevia Soda, 6pk, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Or $1.00/1 – Zevia Soda, 6pk – (facebook.com)
Final Price: 1.99

Method Furniture Polish Spray $3.99
Use $1.00/1 – Method Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Annie Chun’s Potstickers $2.50
Use $0.50/1 – Annie Chun’s product – (anniechun.com)
Final Price $2.00

Justin’s Natural Almond Butter, 16oz $4.99
Use $1.00/1 – Justin’s Nut Butter, 16 oz jar – (facebook.com)
Final Price: $3.99

Seventh Generation 4X Liquid Laundry Detergent $9.99
Use $1.50/1 – Seventh Generation 4x Laundry Detergent – (seventhgeneration.com)
Final Price: $8.49

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.