Whole Foods 3/20-3/26 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 3/20-3/26 Matchups

Posted on Wednesday, March 20th, 2013 at 4:04 pm
Pin It


Earth’s Best Baby Food Pouch, 4.2 oz $1.25 each, when you buy 4
Use $1.00/3 – Earth’s Best Infant Pouches – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 4

Nasoya Pasta Zero, 8 oz $2.39
Use $0.75/1 – Nasoya Pasta Zero – (bricks.coupons.com)
And use $1.25/2 – Nasoya Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.02 each, when you buy 2

Sir Kensington’s Gourmet Scooping Ketchup, 11 oz $4.99
Use $1.00/1 – Sir Kensington’s Gourmet Scooping Ketchup in Classic or Spice – (commonkindness.com)
Final Price: $3.99

Cascadian Farm Organic Juice Concentrate, 12 oz $3.99
Use $1.00/1 – Cascadian Farms Product – (facebook.com)
Final Price: $2.99

Rudi’s Gluten Free Bread $5.99
Use $1.00/1 – Rudi’s Organic Bread – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Rudi’s Organic Bread – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – Rudi’s Bread – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.99

Muir Glen Organic Tomatoes, 14.1 oz $2.19
Use $0.75/1 – Muir Glen Product – (facebook.com)
Final Price: $1.44

Kid Fresh Frozen Meal, 4.2 oz $3.99
Use $1.00/1 Kid Fresh Meal – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

Glutino Gluten Free Crackers, 4.4 oz $4.99
Use $0.55/1 – Glutino or Gluten Free Pantry Item – (glutino.com)
Final Price: $4.44

Popchips, 3 oz $2.69
Use $1.00/1 Popchips Tortilla Product, zip code 77477 – (coupons.com)
Or $1.00/1 Popchips Tortilla Product – (commonkindess.com)
Final Price: $1.69

Truvia Natural Sweetener, 40 ct $4.69
Use $1.00/1 – Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar – (pillsbury.com)
Or $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar – (smartsource.com)
Final Price: $3.69

365 Whole Foods Eggs, 12 ct $2.99
Use $0.55/2 – Eggs, Dozen – (smartsource.com)
Final Price: $2.72 each, when you buy 2

Seeds of Change Rice, 8.5 oz $3.69
Use $1.50/1 – Seeds of Change Organic Product, zip code 90210 – (coupons.com)
And use $1.50/1 – Seeds of Change Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.69

Plum Organics Baby Food Pouch $1.50 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Plum Baby, Tots or Kids Product – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 – Plum Organics Baby or Tots Pouch – (facebook.com)
Final Price: $1.00

Ester-C, 120 ct $13.99
Use $3.00/1 – Ester-C Tablet – (redplum.com)
Final Price: $10.99

Kiss My Face Moisturizer, 16 oz $11.99
Use $1.00/1 – Kiss My Face Moisturizer – (commonkindness.com)
Final Price: $10.99

Three Twins Ice Cream, 1 pint $4.69
Use $1.00/1 Three Twins Ice Cream Pint – (commonkindess.com)
Final Price: $3.69

Alexia Oven Reds, 15 oz $3.00 each, when you buy 2
Use two $2.50/1 – Alexia Item – (coupons.smartsource.com)
And use $1.00/1 – Alexia Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: Free

Blue Diamond Nut Thins, 4.25 oz $2.89
Use $0.75/2 – Blue Diamond Nut Thins or Nut Chips – (mambosprouts.com)
And use $0.75/2 – Blue Diamond Nut-Thins, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.14 each, when you buy 2

Silk Soymilk, 1 gal $3.69
Use $0.75/1 – Silk, Quart or Larger – (silkregistration.com)
Final Price: $2.94

Immaculate Baking Buttermilk Biscuits, 16 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/2 Immaculate Baking Dough – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Luna Protein Bar, 1.6 oz $0.99
Use $0.50/1 – Luna Bar – (mambosprouts.com)
And use $1.50/2 – Luna or Luna Protein Bar or Luna Fiber Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: Free, when you buy 2

Cascadian Farm Cereal, 10.3 oz $3.99
Use two $1.00/1 – Cascadian Farms Product – (facebook.com)
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Organic Cereal or Granola Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Cheribundi Tart Cherry Juice, 32 oz $7.99
Use $2.00/2 Cheribundi Juice – (commonkindness.com)
Final Price: $6.99 each, when you buy 2

MaraNatha Nut Butter, 16 oz $5.69
Use $1.00/1 – MaraNatha Nut Butter – (facebook.com)
Final Price: $4.69

Simply Organic Cake Mix, 11.6 oz $4.39
Use $1.00/1 – Simply Organic Baking Mix – (simplyorganic.com)
Final Price: $3.39

Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99
Use $1.00/2 – Simply Organic Glass Bottle Spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $5.49 each, when you buy 2

American Flatbread All Natural Frozen Pizza $7.99
Use $4.00/1 – American Flatbread All Natural Frozen Pizza – (afbcoupons.com)
Or $3.00/2 – American Flatbread Products – (americanflatbreadproducts.com)
Final Price: $3.99

Lactaid Milk, 1 gal $3.79
Use $0.50/1 – Lactaid Milk Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $3.29

Weleda Calendula Soap, 3.5 oz $6.99
Use $2.00/1- Weleda Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.99

Westsoy Organic Soymilk, 1 gal $2.69
Use $1.00/1 – Westsoy Beverage – (westsoymilk.com)
Final Price: $1.69

Annie’s Salad Dressing, 8 oz $3.19
Use $0.75/1 – Annie’s Salad Dressing – (ecobonus.com)
Final Price: $2.44

Annie’s Macaroni & Cheese, 6 oz $2.69
Use $0.35/1 – Annie’s Mac & Cheese – (ecobonus.com)
Final Price: $2.34

Eerwhon Cereal, 10 oz $4.99
Use $1.00/1 – Erewhon Cereal – (commonkindness.com)
Or $1.00/1 – Erewhon Cereal – (attunefoods.com)
And use $2.00/2 – Erewhon Cereals, Erewhon Grahams or Uncle Sam Cereals, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Mary’s Gone Crackers, 6.6 oz $4.69
Use $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers – (commonkindness.com)
Or $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.94 each, when you buy 2

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Country Choice Organic Product – (mambosprouts.com)
Or $0.75/1 – Country Choice Organic Hot Cereal – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50

Biokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99
Use $1.00/1 – Biokleen Soyblends Product – (commonkindess.com)
Final Price: $6.99

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

Evol Burrito, 5 oz $2.99
Use $1.00/1 – Evol Product – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Nasoya Tofu, 12 oz $2.99 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Nasoya Tofu Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.25/2 – Nasoya Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.37 each, when you buy 2

Organic Valley Dairy Creamer, 16 oz $1.99
Use $1.00/1 – Organic Valley Dairy Creamer, Hazelnut or French Vanilla, 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoodscoupon.com)
Final Price: $0.99

Stonyfield Organic Greek Yogurt, 4 oz 4 ct $2.79
Use $0.50/3 – Stonyfield Organic Yogurt, 6 oz – (stonyfield.com)
And use $1.00/1 – Stonyfield Organic Greek Yogurt, 16 oz Cup or One 4-pack 4 oz Cups, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.62 each, when you buy 3

Naked Juice Berry Veggie, 15.2 oz $3.39
Use $1.00/1 – Naked Juice Berry Veggie Product, 15.2 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.39

Perrier Sparkling Natural Mineral Water, 25 oz $2.19
Use $1.00/3 – Perrier Sparkling Natural Mineral Water, 25 oz Bottle, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.86 each, when you buy 3

Larabar, 1.6 oz $1.19
Use $1.00/3 – Larabar Uber or Alt, Jocalat Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Or $0.75/2 – Any flavor/variety Larabar Uber bars – (coupons.com)
Final Price: $0.86 each, when you buy 3

Mojo Bar, 1.59 oz $1.19
Use $0.50/1 – Mojo Bar, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.69

Traditional Medicinals Tea, 16 ct $5.49
Use $1.00/1 – Traditional Medicinals Tea – (facebook.com)
And use $0.50/1 – Traditional Medicinals Tea, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.99

Applegate Chicken Pot Pie $3.99
Use $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $2.99

Kit’s Organic Fruit and Nut Bar, 1 ct $1.69
Use B1G1 FREE – Kit’s Organic Fruit+Nut, Up To $1.60 – (mambosprouts.com)
Final Price: $0.85 each, when you buy 2

Mighty Leaf Tea, 15 ct $8.99
Use $1.00/1 – Mighty Leaf Tea – (commonkindness.com)
Final Price: $7.99

Alter Eco Pure Cane Sugar, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Pure Cane Sugar – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Gluten Free Bakehouse Prairie Bread, 28 oz $6.99
Use $1.00/1 – Gluten Free Bakehouse Prairie Bread 28 oz – (wholefoods.com)
Final Price: $5.99

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

Alter Eco Organic Chocolate, 2.82 oz $2.50
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindess.com)
Final Price: $1.50

Safslim Product, 16 oz $24.99
Use $2.00/1 – Safslim Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $22.99

LaCroix Water, 12 ct $5.49
Use $1.00/1 – LaCroix, 12pk – (facebook.com)
Final Price: $4.49

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

Biokleen Bathroom Cleaner, 32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Biokleen Cleaners Product – (commonkindness.com)
Final Price: $5.99

Cuties Juice, 12 oz $1.66 each, when you buy 3
Use $1.00/1 – Cuties Juice or Smoothie – (commonkindness.com)
Final Price: $0.66

Earth Balance Soymilk, half gal $3.39
Use $0.75/1 – Earth Balance Soymilk, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.64

Food Should Taste Good Potato Chips, 5.5 oz $3.49
Use $1.00/2 – Food Should Taste Good Bags of Chips, 4.5 oz, 5.5 oz, 11 oz or 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

So Delicious Non-Dairy Yogurt, 6 oz $1.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (coupons.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.00/2 – So Delicious Non-Dairy Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 2

Brown Cow Cream Top Greek Yogurt, 24 oz $2.99
Use $0.50/1 – Brown Cow Cream Top Greek Yogurt Cup, 24 oz – (browncowfarm.com)
Final Price: $2.49

Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz $3.49
Use $1.00/2 – Lifeway Lowfat Bottle, 32 oz – (lifeway.net)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Ciao Bella Gelato, Sorbet or Greek Frozen Yogurt, 14 oz $5.39
Use $1.00/1 – Ciao Bella Product – (ciaobella.com)
Final Price: $4.39

Blue Diamond Shelf Stable Almond Breeze $2.00
Use $1.00/2 – Blue Diamond Products – (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – Blue Diamond Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Naturtint Hair Color $13.99
Use $1.00/1 – Naturtint Permanent Hair Color, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $12.99

Zevia Soda, 6 pk $3.50
Use $1.00/1 – Zevia Zero Calorie Soda, 6pk – (coupons.smartsource.com)
Or $1.50/2- Zevia Soda, 6 ct – (mambosprouts.com)
And use $1.00/1- Zevia Soda, 6 ct – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50

Nature’s Path Love Crunch Granola $3.99
Use $1.00/2 – Nature’s Path Cereal, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49 each, when you buy 2

Celestial Seasonings Wellness Tea $3.59
Use $1.00/1 Celestial Seasonings Tea Bags – Sunday Insert (1/13)
Or $0.75/1 – Celestial Seasonings Wellness Teas – (celestialseasonings.com)
And use $0.75/1 – Celestial Seasonings Tea Box, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.84

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $1.00/1 – Applegate Hot Dogs – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $3.99

Uncle Matt’s Orange Juice, 59 oz $5.99
Use $1.00/1 – Uncle Matt’s Juice, 59 oz – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Uncle Matt’s Organic Juice, 59 oz – (commonkindness.com)
Final Price: $4.99

Muir Glen Organic Pasta Sauce, 25.5 oz $3.00
Use $1.00/2 – Muir Glen Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Uncle Sam Cereal $4.29
Use $1.00/1 – Uncle Same Cereal – (commonkindess.com)
Or $1.50/2 – Uncle Sam Cereals – (attunefoods.com)
Final Price: $3.29

Pacific Natural Rice Drink, 8 oz 4 pk $3.29
Use $1.00/1 – Pacific Non-Dairy Beverage, 8 oz 4 pk – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.29

365 Everyday Value Frozen Waffles $2.49
Use $1.50/1 – 365 Everyday Value Frozen Pancakes or Waffles, Any And (1) 365 Everyday Value Organic Maple Syrup, 8 oz – 32oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99 plus the cost of syrup

Weleda Facial Skin Food, 1 oz $11.99
Use $2.00/1 Weleda Product – (mambosprouts.com)
And use $2.00/1 – Weleda Facial Care Product – (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $7.99

Garden of Life Raw Protein Powder, 22 oz $27.99
Use $5.00/1 – Garden of Life Raw Meal or Raw Protein Powder, Not Valid on Individual Packets, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $22.99

Garden of Life Raw Probiotics, 100 ct $24.99
Use $5.00/1 – Garden of Life RAW Probiotics, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $19.99

Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.00/2 – So Delicious Non-Dairy Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.