Whole Foods 2/8-2/14 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 2/8-2/14 Matchups

Posted on Thursday, February 9th, 2012 at 11:47 am
Pin It


Kettle Chips $2.00
Use $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz from 1/8 Sunday insert
Or $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz from 1/29 Sunday insert
Final Price: $1.00

Pirate’s Booty Aged White Cheddar, 4 oz $2.00
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.50

Three Sisters Spiced Oatmeal $2.49
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.99

Enjoy Life Foods Cookies $3.00
Use $0.55/1 – Enjoy Life Foods products – (enjoylifefoods.com)
Final Price: $2.45

Imagine Soups, 32 oz $2.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $2.49

R.W. Knudsen Organic Juice, 32 oz $3.50
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $3.00

Food Should Taste Good Chips $2.50
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Chips 5.5oz bag or larger – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.50

Zevia Soda, 6 pk $3.99
Use $1.00/1 – Zevia All Natural Soda, 6pk – (mambosprouts.com)
Or $2.00/2 – Zevia All Natural Soda, 6pk – (facebook.com)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Pacific Foods Soup Starter Pho Soup Base $3.99
Use $1.00/1 – Pacific Foods Soup Starter Pho Soup Base – (pacificfoods.com)
And use $1.00/1 – Pacific Organic Soup Starter – (wholefoods.com)
Final Price: $1.99

Fig Food Soup, 17 oz $2.99
Use $1.00/3 – Fig Foods Soups or Beans, any – (wholefoods.com)
And use  $1.00/3 – Fig Food Soups, any – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.32 each when you buy 3

Imagine Soup, 32 oz $2.99
Use $1.00/1 – Imagine Soups, Broth, Stock or Gravy – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 Imagine Broth, Stock, Soup or Gravy from 1/22 Sunday insert
Final Price: as low as $1.99

GoGo squeeZ Applesauce, 4 pk $2.99
Use $0.75/1 – GoGo squeeZ Applesauce, 4 pk or 12 pk – (facebook.com)
Final Price: $2.24

San-J Black Label Tamari Soy Sauce, 10 oz $2.69
Use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce, 10oz – (wholefoods.com)
And use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce, 10oz Gluten Free or Asian Cooking Sauce – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.59

Earth Balance Organic Soymilk $3.49
Use $0.75/1 – Earth Balance Organic Soymilk, 64oz – (wholefoods.com)
Final Price: $2.74

Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 1 16-oz cup or 1 4-0z 4-pk – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 16 or 32 oz – (stonyfield.com)
Final Price: $2.49

Stonyfield Organic Oikos, 4-pack $4.00
Use $1.00/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 1 16-oz cup or 1 4-0z 4-pk – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Stonyfield Yogurt, 4-pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.50

Stonyfield Activia, 4pk $3.29
Use $1.00/1 Stonyfield Activia 4-pack from 1/15 Sunday insert
Or $1.00/1 – Stonyfield Activia 4-pack – (stonyfield.com)
Or $1.00/1/ – Stonyfield Activia 4 pk – (facebook.com)
Final Price: $2.29

Lifeway BioKefir, 4pk $2.50
Use $0.50/1 – Lifeway BioKefir, 4pk – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.00

Organic Valley Soy Creamer $1.99
Use $0.50/1 – Organic Valley Soy Creamer – (organicvalley.coop)
And use $0.50/1 – Organic Valley Soy Creamer – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99

Nasoya Tofu $2.00
Use $1.25/1 – Nasoya Product – (wholefoods.com)
And use $0.75/1 – Nasoya Tofu Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: Free

Annie’s Organic Rising Crust Pizza $8.99
Use $2.00/1 – Annie’s Organic Rising Crust Pizza – (facebook.com)
Final Price: $6.99

Alexia Sweet Potato Julienne Fries $3.00
Use $1.25/1 – Alexia Food Item – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Alexia Frozen Product – (facebook.com)
Final Price: s $1.75

Muir Glen Organic Pizza Sauce $1.50
Use $1.10/2 – Muir Glen Product – (pillsbury.com)
Or $1.10/2 – Muir Glen Product – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $0.95 each when you buy 2

Cascadian Farm Granola Bars $4.49
Use $1.00/2 – Cascadian Farm Granola Bars – (coupons.com)
Or $1.10/1 – Cascadian Farm Granola Bars – (pillsbury.com)
Or $1.10/1 – Cascadian Farm Granola Bars – (eatbetteramerica.com)
Final Price: as low as $3.39

Nature’s Path Organic Granola Bars $3.99
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Granola or Granola Bars, mix or match – (wholefoods.com)
And use $1.00/2 – Nature’s Path Organic Granola Bars or Waffles – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.74 each when you buy 2

McCann’s Quick Irish Oatmeal $3.99
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mccanns.ie)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

Clif Bar $0.99
And use $1.00/4 – Clif Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.74 each when you buy 4

Clif Mojo Bar $1.39
Use $1.00/2 – Clif Mojo or Mojo Dipped Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.89 each when you buy 2

Larabar $1.39
Use $1.00/3 – Larabar or Jocalat Bars – (wholefoods.com)
Final Price: $1.05 each when you buy 3

Luna Protein Bar $1.45
Use $0.50/1 – Luna or Luna Protein Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99

thinkThin Bar $1.50
Use $1.00/1 – thinkThin Crunch Bar – (thinkproducts.com)
Final Price: $0.50

thinkThin Bites Box $1.50
Use $1.00/1 -thinkThin Bar or Bites Box – (thinkproducts.com)
Final Price: $0.5o

Pacific Foods 7 Grain Non-Dairy Beverage $2.99
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods 7 Grain Non-Dairy Beverage – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.99

Honest Kids Juice Pouches $3.99
Use $1.00/2 – Honest Organic Beverages – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Naked Juice Smoothies $3.39
Use $0.75/1 – Naked Juice Smoothies, 15.2oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Naked Juice Smoothies – (facebook.com)
Final Price: $1.64

Odwalla Juice $2.00
Use $0.50/1 Odwalla Beverage from 1/8 Sunday insert
Final Price: $1.50

Tazo Tea $3.99
Use $1.00/1 – Tazo Tea, boxed – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Tazo Filterbag Tea or Latte Concentrate from 1/22 Sunday insert
Final Price: $1.99

Celestial Seasonings Tea, selected varieties $3.39
Use $1.00/1 – Box Celestial Seasonings Tea – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 12/4 Sunday insert
Or $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 1/15 Sunday insert
Or $1.00/1 – Celestial Seasonings Wellness Teas – (facebook.com)
Final Price: $1.39

Green & Black’s Organic Chocolate Bars $3.00
Use $1.00/1 – Green and Blacks Organic Chocolate Bar – (facebook.com)
Final Price: $2.00

Popchips Original Potato Chips, 3 oz $2.00
Use $1.00/1 – Popchips, 3 oz bag – (facebook.com)
Final Price: $1.00

Garden of Good Eatin’ Blue Tortilla Chips $2.50
Use $1.00/1 – Garden of Good Eatin’ product – (wholefoods.com)
And use $1.00/2 Garden of Good Eating Chips 6 oz or larger from 1/22 Sunday insert
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Method Liquid Dish Soap $2.99
Use $1.00/1 – Method item – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Method Dish Detergent from 1/8 Sunday insert
Final Price: $0.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.