Whole Foods 2/26 - 3/4 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 2/26 – 3/4 Matchups

Posted on Thursday, February 27th, 2014 at 9:22 am
Pin It


Whole Foods LogoDid you purchase yesterday’s Whole Food’s Groupon Deal? If so, use your gift card this week for any of these deals:

 

Annie’s Homegrown Organic Frozen Pizza $6.99

– Use  $1.50/1 Annie’s Pizza Coupon (Facebook)

STACKS WITH

– Use $1 Annie’s products – (Ibotta)

Final Price: $4.49

 

DeLallo Organic Pasta $3.99

– Use $.75 DeLallo Pasta product – (Ibotta)

Final Price: $2.87

 

Back To Nature Crackers $3.00

– Use $1/1 Back To Nature (Whole Foods Coupon)

STACKS WITH

– Use $1/1 Back To Nature Coupon (Facebook)
Final Price: $1.00

 

Organic Valley Creamer $2.29 (regular price)

-$.75/1 Organic Valley Creamer Coupon – (qples.com)

Final Price: $1.54

 

Rising Moon Organic Ravioli $3.50

– Use $1/1 Rising Moon Organic Coupon (commonkindness.com)

Final Price: $2.50

 

Rudi’s Organic Bread $3.99

– Use $1 Rudi’s product – (Ibotta)

Final Price: $2.99

 

Organic Valley Feta or Paremsan Cheese $5.99

– Use $1/1 Organic Valley Cheese (Whole Foods Coupon)

Final Price: $4.99

 

Spectrum Organic Coconut Oil $6.99

– Use $3/1 Spectrum Coupon (Facebook)

Final Price: $3.99

 

Muir Glen Diced Tomatoes $1.67

– Use $.50/1 Muir Glen Coupon (Facebook)

Final Price: $1.17

 

Orgain Nutritional Shakes $11.49 (4 pk)

$3 Orgain Product – (Ibotta)

Final Price: $8.49

 

Back To Nature Organic Mac-N-Cheese $2.69

– Use $1/1 Back To Nature Coupon (Facebook)

Final Price: $1.69

 

Cascadian Farm Organic Granola $3.99

– Use $.75/1 Cascadian Farm Products – (Facebook coupon)

Final Price: $3.24

 

Cascadian Farm Fruit Spread $3.00

– Use $.75/1 Cascadian Farm Products – (Facebook coupon)

Final Price: $2.25

 

Organic Valley Cheese $4.99

– Use $1/1 Organic Valley Cheese (Whole Foods Coupon)

Final Price: $3.99

 

So Delicious Organic Coconut Fudge Bar $4.99

– Use $1/3 So Delicious prodice (Whole Foods Coupon)

STACKS WITH:

– Use $1/1 So Delicious Product Coupon

– or $1/1 So Delicious Dairy Free Product, exp. 3/31/14 (Sunday Insert SS 01/05/14)

Final Price: $3.66

 

Arrowhead Mills Organic Flour $3.69

– Use $1/1 Arrowhead Mills (Whole Foods Coupon)

Final Price: $2.69

 

Arrowhead Mills Organic Flour $4.99

– Use $1/1 Arrowhead Mills (Whole Foods Coupon)

Final Price: $3.99

 

Muir Glen Organic Diced Tomatoes $1.99

– Use $1/2 Muir Glen (Whole Foods Coupon)

STACKS WITH:

– Use $0.50/1 Muir Glen Product printable – (Facebook)

STACKS WITH:

– Use $.75 Muir Glen (Ibotta)

Final Price: $.24

 

Applegate Farms Organic Hot Dogs $6.99

– Use $1/1 Applegate Farm Product Printable (Facebook)

Final Price: $5.99

 

Clover Organic Cream On Top Yogurt $1.19

– Use $.75/1 Clover Organic Farms Printable – (Commonkindness.com)

Final Price: $.44

 

Clover Organic Heavy Whipping Cream $3.39

– Use $.75/1 Clover Organic Farms Printable – (Commonkindness.com)

Final Price: $2.64

 

Clover Organic Milk $3.99 (1/2 gallon)

– Use $.75/1 Clover Organic Farms Printable – (Commonkindness.com)

Final Price: $3.24

 

Happy Baby Pouches $1.49

– Use $1/2 Happy Baby Coupon (Facebook)

Final Price: $.99

 

Happy Yogis $3.99

– Use $1/2 Happy Baby Coupon (Facebook)

Final Price: $3.49

 

Uncle Matt’s Organic Orange Juice $4.99
– Use $1/1 Uncle Matt’s Coupon – (smartsource.com)
Final Price: $3.99

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.