Whole Foods 1/30-2/5 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 1/30-2/5 Matchups

Posted on Thursday, January 31st, 2013 at 2:36 pm
Pin It


Enjoy Life Seed & Fruit, 6 oz $3.69
Use $1.50/2 – Enjoy Life Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.94 each, when you buy 2

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

Alter Eco Pure Cane Sugar, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Pure Cane Sugar – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Gluten Free Bakehouse Prairie Bread, 28 oz $6.99
Use $1.00/1 – Gluten Free Bakehouse Prairie Bread 28 oz – (wholefoods.com)
Final Price: $5.99

Clover Organic Yogurt, 6 oz $1.19
Use $0.75/1 – Clover Product – (commonkindness.com)
Final Price: $0.44

Clover Organic Heavy Whipping Cream, 1 pint $3.39
Use $0.75/1 – Clover Product – (commonkindness.com)
Final Price: $2.64

Evamor Water, 20 oz $2.99
Use Free – Evamor Water 20 oz – (evamor.com)
Final Price: Free

Mary’s Gone Crackers, 6.6 oz $4.69
Use $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers – (commonkindness.com)
Final Price: $3.94 each, when you buy 2

Peace Cereal, 12 oz $4.99
Use $1.00/1 – Peace Cereal – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.99

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

Alter Eco Organic Chocolate, 2.82 oz $2.50
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindess.com)
Final Price: $1.50

Arrowhead Mills Organic Buckwheat Pancake and Waffle Mix, 26 oz $3.99
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Whole Grain Breakfast Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Evol Burrito, 5 oz $2.99
Use $1.00/1 – Evol Product – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Lundberg Risotto, 5.5–5.9 oz $3.29
Use $0.75/1 – Lundberg Risotto – (lundberg.com)
Final Price: $2.54

Goodbelly Big Shot Probiotic Drink, 2.7 oz 4 ct $5.99
Use $0.50/2 – Goodbelly Item – (commonkindness.com)
Final Price: $5.74 each, when you buy 2

Nasoya Tofu, 12 oz $2.99 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Nasoya Tofu Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.25/2 – Nasoya Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.37 each, when you buy 2

Organic Valley Dairy Creamer, 16 oz $1.99
Use $1.00/1 – Organic Valley Dairy Creamer, Hazelnut or French Vanilla, 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoodscoupon.com)
Final Price: $0.99

Stonyfield Organic Greek Yogurt, 4 oz 4 ct $2.79
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Oikes Greek Yogurt, 16 oz or 32 oz – (stonyfield.com)
Or $0.55/2 – Stonyfield Organic Oikes Yogurt, 5.3oz Cups or (1) 16 oz or (1) 4 oz 4pk  – (couponnetwork.com)
Or $0.50/2 – Stonyfield Organic Oikes Greek Yogurt 5.3 oz Cups – (stonyfield.com)
And use $1.00/1 – Stonyfield Organic Greek Yogurt, 16 oz Cup or One 4-pack 4 oz Cups, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.29

Naked Juice Berry Veggie, 15.2 oz $3.39
Use $1.00/1 – Naked Juice Berry Veggie Product, 15.2 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.39

Perrier Sparkling Natural Mineral Water, 25 oz $2.19
Use $1.00/3 – Perrier Sparkling Natural Mineral Water, 25 oz Bottle, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.86 each, when you buy 3

Arrowhead Mills Whole Grain Breakfast, 6 oz $1.99
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Whole Grain Breakfast Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99

Larabar, 1.6 oz $1.19
Use $0.75/3 – Larabar, Uber or Jocalat Bars – (coupons.com)
And use $1.00/3 – Larabar Uber or Alt, Jocalat Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.61 each, when you buy 3

Kashi Go Lean Berry Fruitful Cereal, 13.8 oz $3.39
Use $1.00/2 – Kashi GoLean Cereals, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.89 each, when you buy 2

Garden of Life Raw Protein Powder, 22 oz $27.99
Use $5.00/1 – Garden of Life Raw Meal or Raw Protein Powder, Not Valid on Individual Packets, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $22.99

Biokleen Bathroom Cleaner, 32 oz $6.99
Use $1.00/1 – Biokleen Cleaners Product – (commonkindness.com)
Final Price: $5.99

Cuties Juice, 12 oz $1.66 each, when you buy 3
Use $1.00/1 – Cuties Juice or Smoothie – (commonkindness.com)
Final Price: $0.66

Earth Balance Soymilk, half gallon $3.39
Use $0.75/1 – Earth Balance Soymilk, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.64

Oregon Cafe Espresso Latte Concentrate, 16.9 oz $4.99
Use $1.00/1 – Oregon Cafe Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.99

Hudson Mill Soy Flour, 5 lb $32.99
Use $1.00/1 – Hudson Mill Flour or Cornmeal – (hudsonmill.com)
Final Price: $31.99

Hyland’s Nighttime Cough ‘n Cold 4 Kids, 4 oz $7.29
Use $1.00/1 – Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets or Cough Syrup – (hylands.com)
Final Price: $6.29

Simply Organic Baking Flavor, 2 oz $3.69
Use $0.50/1 – Simply Organic Extract or Baking Flavor, 2 oz – (simplyorganics.com)
Final Price: $3.19

Food Should Taste Good Potato Chips, 5.5 oz $3.49
Use $1.00/2 – Food Should Taste Good Bags of Chips, 4.5 oz, 5.5 oz, 11 oz or 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Karo Syrup, 16 oz $2.99
Use $0.40/1 Karo Syrup, 16 oz or larger – Sunday Insert (12/2)
Or $0.40/1 Karo Syrup, 16 oz or larger – Sunday Insert (11/4)
Final Price: $2.59

New Morning (Erewhon) Organic Graham Crackers, 14.4 oz $5.99
Use $1.00/1 – Erewhon Organic Graham Crackers – (attunefoods.com)
Final Price: $4.99

Fig Food Company Condensed Split Pea Soup, 11.4 oz $3.09
Use $1.00/2 – Fig Foods Soups, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.59 each, when you buy 2

Barbara’s High Fiber Cereal, 11 oz $3.99
Use $1.00/1 – Barbara’s Cereal – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

Horizon Organic American Singles, 8 oz $5.49
Use $1.00/1 – Horizon Organic American Singles – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.49

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Country Choice Organic Product – (mambosprouts.com)
Or $0.75/1 – Country Choice Organic Hot Cereal – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50

Biokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99
Use $1.00/1 – Biokleen Soyblends Product – (commonkindess.com)
Final Price: $6.99

Happy Baby HappyTot Organic Superfood Pouch, 4.22 oz $2.09
Use $0.50/1 – HappyFamily Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price $1.59

Newman’s Own Organics Fig Newmans, 10 oz $5.09
Use $0.50/1 – Newman’s Own Organics Fig Newtons – (newmansown.com)
Final Price: $4.59

Newman’s Own Organics Licorice $2.69
Use $0.50/1 – Newman’s Own Organic Licorice – (newmansown.com)
Final Price: $2.19

Annie Chun’s Teriyaki Bowl, 8.2 oz $3.39
Use $1.50/2 – Annie Chun’s Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.64 each, when you buy 2

So Delicious Non-Dairy Yogurt, 6 oz $1.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.00/2 – So Delicious Non-Dairy Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 2

Eerwhon Cereal, 10 oz $4.99
Use $1.00/1 – Erewhon Cereal – (commonkindness.com)
Or $1.00/1 – Erewhon Cereal – (attunefoods.com)
Final Price: $3.99

Gluten Free Cafe Frozen Entree, 12 oz $5.79
Use $1.00/1 – Gluten Free Cafe Frozen Entree – (myglutenfreecafe.com)
Final Price: $4.79

Enjoy Life Rice Milk Crunch Chocolate Bar, 1.12 oz $1.69
Use $1.50/2 – Enjoy Life Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $0.94 each, when you buy 2

Kiss My Face Pure Olive Oil Bar Soap, 4 oz $3.99
Use $1.00/1 – Kiss My Face Olive Oil Bar Soap – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Glutino Gluten Free Pretzel Sticks Family Size, 14.1 oz $8.39
Use $1.00/1 – Glutino Gluten Free Pretzel Twists or Pretzel Sticks 
Final Price: $7.39

Brown Cow Cream Top Greek Yogurt, 24 oz $2.99
Use $0.50/1 – Brown Cow Cream Top Greek Yogurt Cup, 24 oz – (browncowfarm.com)
Final Price: $2.49
365 Everyday Value Frozen Waffles $2.49
Use $1.50/1 – 365 Everyday Value Frozen Pancakes or Waffles, Any And (1) 365 Everyday Value Organic Maple Syrup, 8 oz – 32oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99 plus the cost of syrup

Blue Diamond Shelf Stable Almond Breeze $2.00
Use $1.00/2 – Blue Diamond Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Naturtint Hair Color $13.99
Use $1.00/1 – Naturtint Product – (mambosprouts.com)
And use $1.00/1 – Naturtint Permanent Hair Color, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $11.99

Zevia Soda, 6 pk $3.50
Use $1.00/1-  Zevia Soda, 6 ct – (mambosprouts.com)
Or $1.50/2 – Zevia Soda, 6 pk – (zevia.com)
And use $1.00/1-  Zevia Soda, 6 ct – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50

Organic Valley Dairy Creamer Hazelnut or French Vanilla, 16 oz $2.29
Use $1.00/1 – Organic Valley Dairy Creamer Hazelnut or French Vanilla, 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.29

Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz $3.49
Use $1.00/2 – Lifeway Lowfat Bottle, 32 oz – (lifeway.net)
Or $1.00/2 – Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99 each, when you buy 2

Ciao Bella Gelato, Sorbet or Greek Frozen Yogurt, 14 oz $5.39
Use $1.00/1 – Ciao Bella Product – (ciaobella.com)
Final Price: $4.39

Nature’s Path Love Crunch Granola $3.99
Use $1.00/2 – Nature’s Path Cereal, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49 each, when you buy 2

Celestial Seasonings Wellness Tea $3.59
Use $1.00/1 Celestial Seasonings Tea Bags – Sunday Insert (1/13)
Or $0.75/1 – Celestial Seasonings Wellness Teas – (celestialseasonings.com)
Or $0.75/1 Celestial Seasoning Tea Bags – Sunday Insert (11/4)
And use $0.75/1 – Celestial Seasonings Tea Box, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.84

Garden of Life Raw Probiotics, 100 ct $24.99
Use $5.00/1 – Garden of Life RAW Probiotics, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $19.99

Safslim Product, 16 oz $24.99
Use $2.00/1 – Safslim Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $22.99

LaCroix Water, 12 ct $5.49
Use $1.00/1 – LaCroix, 12pk – (facebook.com)
Final Price: $4.49

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $1.00/1 – Applegate Hot Dogs – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $3.99

Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets, 125 ct or Cough Syrup, 4 oz $9.99
Use $1.00/1 – Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets or Cough Syrup – (hylands.com)
Final Price: $8.99

Rudi’s Organic Bread $4.99
Use $0.75/1 – Rudi’s Organic Bread – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.24

Uncle Matt’s Orange Juice, 59 oz $5.99
Use $1.00/1 – Uncle Matt’s Juice, 59 oz – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Uncle Matt’s Organic Juice, 59 oz – (commonkindness.com)
Or $0.50/1 – Uncle Matt’s Organic Juice – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.99

Muir Glen Organic Pasta Sauce, 25.5 oz $3.00
Use $1.00/2 – Muir Glen Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

Pom Wonderful, 16 oz $3.49
Use B2G1 FREE – Pom Wonderful Juice, 16 oz, Up To $5.99 – (pomwonderful.com)
Or $1.00/1 – Pom Wonderful Juice, 16 oz, 24 oz or 48 oz – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.33 each, when you buy 3

So Delicious Organic Coconut Milk, 32 oz $2.00
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (coupons.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.45

Uncle Sam Cereal $4.29
Use $1.50/2 – Uncle Sam Cereals – (attunefoods.com)
Final Price: $3.54 each, when you buy 2

Hyland’s Defend Cough and Cold or Sinus $12.99
Use $2.00/1 – Hyland’s Defend Product – (hylandsbaby.com)
Final Price: $10.99

McCann’s Irish Oatmeal $5.49
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mccanns.ie)
Final Price: $4.49

Pacific Natural Organic Bisque, 17.6 oz $2.00
Use $1.00/1 – Pacific Natural Organic Bisques, 17.6 oz – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.00

Pacific Natural Rice Drink, 8 oz 4 pk $3.29
Use $1.00/1 – Pacific Non-Dairy Beverage, 8 oz 4 pk – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.29

Luna Protein Bar, 1.6 oz $1.19
Use $1.50/2 – Luna or Luna Protein Bar or Luna Fiber Bars, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.44 each, when you buy 2

Mojo Bar, 1.59 oz $1.19
Use $0.50/1 – Mojo Bar, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.69

Traditional Medicinals Tea, 16 ct $5.49
Use $1.00/1 – Traditional Medicinals Tea – (facebook.com)
And use $0.50/1 – Traditional Medicinals Tea, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.99

Weleda Facial Skin Food, 1 oz $11.99
Use $2.00/1 – Weleda Facial Care Product – (wholefoodsmarket.com)
Final Price: $9.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.