Whole Foods 12/19-12/24 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 12/19-12/24 Matchups

Posted on Thursday, December 20th, 2012 at 10:34 am
Pin It


Nasoya Sprouted Tofu, 8 oz, $1.69
Use $0.75/1 Nasoya tofu – (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.94

DeBoles Pasta, 16 oz $2.50 each, when you buy 2
Use $1.00/2 DeBoles Products – (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – DeBoles Past Items, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Spectrum Culinary Oil, 8 oz $6.99
Use $2.00/1 – Spectrum Culinary Oil, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $4.99

Wholesome Sweeteners Organic Stevia, 75 ct $8.99
Use $0.75/1 – Wholesome Sweeteners Organic Stevia or Zero, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $8.24

Celestial Seasonings Wellness Tea $3.59
Use $0.75/1 – Celestial Seasonings Wellness Teas – (celestialseasonings.com)
Or $1.00/1 Celestial Seasoning Tea Bags – Sunday Insert (10/7)
Or $0.75/1 Celestial Seasoning Tea Bags – Sunday Insert (11/4)
And use $0.75/1 – Celestial Seasonings Tea Box, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.09

Alter Eco Chocolate Bar, 2.82 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Chocolate – (commonkindness.com)
Final Price: $2.99

Hyland’s Nighttime Cough ‘n Cold 4 Kids, 4 oz $7.29
Use $1.00/1 – Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets or Cough Syrup – (hylands.com)
Final Price: $6.29

Simply Organic Baking Flavor, 2 oz $3.69
Use $0.50/1 – Simply Organic Extract or Baking Flavor, 2 oz – (simplyorganics.com)
Final Price: $3.19

New Morning (Erewhon) Organic Graham Crackers, 14.4 oz $5.99
Use $1.00/1 Erewhon Organic Graham Crackers – (attunefoods.com)
Final Price: $4.99

Traditional Medicinals Organic Chamomile Tea, 16 ct $4.49
Use $0.75/1 Traditional Medicinals Herbal Tea – (commonkindness.com)
Final Price: $3.74

Fig Food Company Condensed Split Pea Soup, 11.4 oz $3.09
Use $1.00/2 Fig Food Soups – (commonkindness.com)
Final Price: $2.59 each, when you buy 2

Immaculate Baking Cresent Rolls $2.49
Use $1.00/2 Immaculate Baking Dough Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

Happy Baby HappyTot Organic Superfood Pouch, 4.22 oz $2.09
Use $0.50/1 – HappyFamily Product – (coupons.smartsource.com)
Final Price $1.59

Terra Holiday Sweet Potato Chips, 6 oz, $2
Use $1 off Terra chips, Whole Foods Vitamin Angels booklet
Or $1 off Terra Chips product, 5 oz max – (coupons.com)
Final Price: $1

Newman’s Own Organics Balsamic Vinegar of Modena, 17 oz $8.79
Use $0.75/1 Newman’s Own Organics Balsalmic Vinegar – (newmansown.com) 
Final Price: $8.04

Newman’s Own Organics Fig Newmans, 10 oz $5.09
Use $0.50/1 Newman’s Own Organics Fig Newtons – (newmansown.com) 
Final Price: $4.59

Newman’s Own Organics Licorice $2.69
Use $0.50/1 Newman’s Own Organic Licorice – (newmansown.com)
Final Price: $2.19

Annie Chun’s Teriyaki Bowl, 8.2 oz $3.39
Use B3G1 Free – Annie Chun’s Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.54 each, when you buy 4

Whole Foods Market 80% Organic Triple Milled Soap, Lemon Verbena, 8 oz, $6.59
Use $1 off Whole Foods 80% organic triple milled soap: lemon verbena, lavender, grapefruit, mint, cucumber lime, honey almond or vetiver cedar (Whole Foods coupon), November Whole Deal booklet
Final Price: $5.59

So Delicious Non-Dairy Yogurt, 6 oz $1.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
And use $1.00/1 – So Delicious Non-Dairy Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.44

Whole Foods Market Champagne Bread Loaf $4.00
Use $1.00/1 – Whole Foods Market Bread Loaf, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.00

Whole Foods Market Gluten Free Bakehouse Pumpkin Pie, 24 oz $6.99
Use $1.00/1- Whole Foods Market Gluten Free Bakehouse Pumpkin Pie, 24 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $5.99

Earthbound Farm Organic Baby Spinach, 5 oz $2.49
Use $0.75/1 Earthbound Farm Organic Product – (earthboundfarm.com)
Final Price: $1.74

Hudson Mill Soy Flour, 5 lb $32.99
Use $1.00/1 Hudson Mill Flour or Cornmeal – (hudsonmill.com)
Final Price: $31.99

Kiss My Face Potent and Pure Facial Care Starter Kit $14.99
Use $3.00/1 Kiss My Face Potent and Pure Product – (commonkindness.com)
Final Price: $11.99

Kiss My Face Lip Balm, 0.15 oz $2.99
Use $1.00/1 – Kiss My Face Product – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Brown Cow Cream Top Greek Yogurt, 24 oz $2.99
Use $0.50/1 – Brown Cow Cream Top Greek Yogurt Cup, 24 oz – (browncowfarm.com)
And use $1.00/1 – Brown Cow Cream Top Greek Yogurt, 24 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.49

Organic Valley Dairy Creamer Hazelnut or French Vanilla, 16 oz $2.29
Use $1.00/1 – Organic Valley Dairy Creamer Hazelnut or French Vanilla, 16 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.29

Melt Organic Buttery Spread, 13 oz $3.99
Use $2.00/1 – Melt Organic Buttery or Honey Butter Spread – (facebook.com)
And use $1.00/1 – Melt Organic Buttery Spread, 13 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99

Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz $3.49
Use $1.00/2 – Lifeway Lowfat Bottle, 32 oz – (lifeway.net)
Or $1.00/2 Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz – (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – Lifeway Lowfat Kefirs, 32 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

365 Everyday Value Organic Expeller Pressed Virgin Coconut Oil, 16 oz, $9.99
Use $1 off 365 Everyday Value Organic expeller pressed virgin coconut oil (Whole Foods coupon), 16 oz, November Whole Deal booklet
Final Price: $8.99

Food Should Taste Good Potato Chips, 5.5 oz $3.49
Use $0.75/1 – Food Should Taste Good Chips, 4.5 oz or Larger – (coupons.com)
Final Price: $2.74

Kettle Brand Chips, 9 oz $3.00 each, when you buy 2
Use $0.50/1 – Kettle Brand Potato Chips, 8.5 oz or Larger – (coupons.com)
Final Price: $2.50

Karo Syrup, 16 oz $2.99
Use $0.40/1 – Karo Syrup, 16 oz – (commonkindness.com)
Or $0.75/1 – Karo Syrup, 32 oz or (2) Karo Syrup, 16 oz – (commonkindness.com)
Or $0.40/1 Karo Syrup, 16 oz or larger – Sunday Insert (12/2)
Or $0.40/1 Karo Syrup, 16 oz or larger – Sunday Insert (11/4)
Or $0.40/1 Karo Syrup, 16 oz or larger – Sunday Insert (11/4)
Final Price: $2.59

Ciao Bella Gelato, Sorbet or Greek Frozen Yogurt, 14 oz $5.39
Use $1.00/1 – Ciao Bella Product – (ciaobella.com)
And use $1.00/1 – Ciao Bella Gelato, Sorbet o Greek Frozen Yogurt, 14 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.39

Earth Balance Mindful Mayo, 16 oz $4.69
Use $1.00/1 – Earth Balance MindfulMayo, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.69

Back to Nature Macaroni and Cheese, 6-6.5 oz $1.50 each, when you buy 2
Use $0.75/1 – Back to Nature Macaroni & Cheese – (walmart.com)
Final Price: $0.75

Nature’s Path Granola Bar $4.39 each
Use $1.50/2 – Nature’s Path Granola Bar or Hot Oatmeal Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.64 each, when you buy 2

Nature’s Path Love Crunch Granola $3.99
Use $0.75/1 – Nature’s Path Love Crunch Granola, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.24

Pacific Soup Starters, 32 oz $3.99
Use $1.00/1 – Pacific Soup Starters, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Tazo Filterbag Box $4.49
Use $1.00/1 – Tazo Filterbag or Latte Concentrate Box, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49

Udo’s Choice Oil Blend 3.6.9, 17 oz $27.99
Use $2.00/1 – Udo’s Choice Oil Blend 3.6.9, 17 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price $25.99

Kiss My Face Shampoo, 11 oz, $6.39
Use $3/2 Kiss My Face hair care items, full size – (commonkindness.com)
(makes it $4.89 ea.)

Kiss My Face Bath & Shower Gel, 16 oz $8.99
Use $1.00/1 – Kiss My Face Bath & Shower Gel, 16 oz or larger, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $7.99

Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets, 125 ct or Cough Syrup, 4 oz $9.99
Use $1.00/1 – Hyland’s Baby Tiny Cold Tablets or Cough Syrup – (hylands.com)
Final Price: $8.99

Rudi’s Organic Bread $4.99
Use $0.75/1 – Rudi’s Organic Bread – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.24

Cascadian Farm Cereal $3.00
Use $0.75/1 – Cascadian Farm Cereal – (faceook.com)
Final Price: $2.25

Garden of Eatin’ Tortilla Chips, 8 oz $3.89
Use $1.00/1 – Garden of Eatin’ Totilla Chips Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.89

Sambazon Organic Juice, 10.5 oz $2.79
Use $2.00/2 – Sambazon Organic Juice or Smoothie, 10.5 oz, zip code 90210 – (coupons.com)
And use $1.00/1 Sambazon Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.79 each, when you buy 2

Garden of Life Vitamins, 120 ct $29.99
Use $3.00/1 – Garden of Life The Vitamin Code Multi Vitamin – (mambosprouts.com)
And use $5.00/1 Garden of Life Vitamin Code, 120 or 240 ct – (wholefoods.com)
Final Price: $21.99

Sunspire Baking Chocolate $3.00 each, when you buy 2
Use $1.00/1 Sunspire Baking Chocolate – (mambosprouts.com)
And use $1.00/1 Sunspire or Dream Baking Item, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.00

Rainbow Light Certified Organics, 120 ct $24.99
Use $4.00/1 – Rainbow Light Certified Organics Product, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $20.99

Changing Seas Smoked Salmon, 8 oz $9.99
Use $1.00/1 – Changing Seas Smoked Salmon, 8 oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price $8.99

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $1.00/1 – Applegate Hot Dogs – (facebook.com)
Or $1.00/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $3.99

Uncle Matt’s Orange Juice, 59 oz $5.99
Use $1.00/1 – Uncle Matt’s Juice, 59 oz – (coupons.smartsource.com)
Or $0.75/1 – Uncle Matt’s Organic Juice, 59 oz – (commonkindness.com)
And use $1.50/1 — Uncle Matt’s Organic Juice, 59 oz – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49

Muir Glen Organic Pasta Sauce, 25.5 oz $3.00
Use $0.60/1 – Muir Glen Product – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $2.40

Nature’s Path Organic Flax Plus Cereal $4.99
Use $1.00/1 – Nature’s Path Organic Flax Plus Cereals – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.99

Pom Wonderful, 16 oz $3.49
Use B2G1 FREE – Pom Wonderful Juice, 16 oz, Up To $5.99 – (pomwonderful.com)
Or $1.00/1 – Pom Wonderful Juice, 16 oz, 24 oz or 48 oz – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.33 each, when you buy 3

So Delicious Organic Coconut Milk, 32 oz $2.00
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (sodeliciousdairyfree.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Or $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.45

Sophie’s Kitchen Vegan Calamari, Breaded Shrimp or Fish Fillets $4.99
Use $1.00/1 – Sophie’s Kitchen Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.99

Nature’s Path Organic Crunchy Granola Bars $5.19
Use $0.50/1 – Nature’s Path Granola Bar – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.69

Newman’s Own Chocolate Bars $2.99
Use $0.75/1 – Newman’s Own Chocolate Bars – (newmansownorganics.com)
Final Price: $2.24

Uncle Sam Cereal $4.29
Use $1.00/1 – Uncle Sam Cereal – (commonkindness.com)
Or $1.50/2 – Uncle Sam Cereals – (attunefoods.com)
Final Price: $3.29

Florida Crystals Organic Cane Sugar, 2 lb $5.69
Use $0.55/1 – Florida Crystals Natural or Organic Sugar Product – (smartsouce.com)
Final Price: $5.14

Hyland’s Defend Cough and Cold or Sinus $12.99
Use $2.00/1 – Hyland’s Defend Product – (hylandsbaby.com)
Final Price: $10.99

McCann’s Irish Oatmeal $5.49
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (mccanns.ie)
Or $1.00/1 McCann’s Irish Oatmeal Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $4.49
Naturtint Hair Color $13.99
Use $1.00/1 – Naturtint Product – (mambosprouts.com)
And use $1.00/1 – Naturtint Permanent Hair Color, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $11.99

365 Everyday Value Organic Soup, 17.3 oz $2.99
Use $1.00/1- 365 Everyday Value Organic Soups, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.99

Zevia Soda, 6 pk $3.50
Use $1.00/1 – Zevia, 6 pk – (facebook.com)
Or $1.50/2 – Zevia Soda, 6 pk – (zevia.com)
And use $1.00/1 – Zevia Soda, 6 pk – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50

Muir Glen Organic Tomato Sauce, 8 oz $1.19
Use $0.60/1 – Muir Glen Product – (pillsbury.com)
Or $0.60/1 – Muir Glen Product – (eatbetteramerica.com)
Final Price: $0.59

Pacific Natural Rice Drink, 8 oz 4 pk $3.29
Use $1.00/1 – Pacific Non-Dairy Beverage, 8 oz 4 pk – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.29

365 Everyday Value Chew Multivitamin, 60 ct $5.99
Use $1.50/1 – 365 Everyday Value Chewy Multivitamins Kids Gummy Fruits, 60ct or 180ct, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $4.49

365 Everyday Value Frozen Waffles $2.49
Use $1.50/1 – 365 Everyday Value Frozen Pancakes or Waffles, Any And (1) 365 Everyday Value Organic Maple Syrup, 8 oz – 32oz, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99 plus the cost of syrup

Earth Balance Soymilk $3.29
Use $0.75/1 – Earth Balance Soymilk, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.54

Kyo-Green Drink Mix, 2.8 oz $18.99
Use $2.00/1 – Kyolic, Kyo-Green, Kyo-Dophilus or Moducare Product – (wholefoods.com)
Final Price: $16.99

Blue Diamond Crackers $2.50
Use $1.00/2 – Blue Diamond Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.00 each, when you buy 2

Blue Diamond Shelf Stable Almond Breeze $2.00
Use $1.00/2 – Blue Diamond Products, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.