Whole Foods 12/18-12/24 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 12/18-12/24 Matchups

Posted on Thursday, December 19th, 2013 at 10:31 am
Pin It


Whole Foods LogoBiokleen Soyblends Bathroom Cleaner, 32 oz $7.99

 

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

 

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

 

TruWhip, 10 oz $3.50
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $2.95

 

 

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $0.75/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $4.24

 

 

Udi’s Gluten Free Plain Tortillas, 8 ct $3.99
Use $1.00/1 – Udi’s Gluten Free Product, limit one coupon per person – (udisglutenfree.com)
Final Price: $2.99

 

Indian River Select 100% Valencia Orange Juice, 33.7 oz $3.29
Use $0.55/1 – Indian River Select Product – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.74

 

 

Immaculate Cinnamon Chip Scones, 16 oz $3.69
Use $2.00/2 – Immaculate Baking Biscuits, Scones and Sweet Rolls, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.69 each, when you buy 2

 

 

Earth Balance Sweet Cinnamon Organic Cultinary Spread, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Earth Balance Culinary Spread, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price $2.99

 

Liberte Yogurt, 6 oz $1.25, sale price through $1.25
Use $0.50/1 – Liberte Greek OR Liberte Mediterranean  Yogurt – (coupons.com)
Final Price: $0.75

 

DeBoles Gluten Free Quinoa Plus Golden Flax Spaghetti Style Pasta, 8 oz $2.00
Use $1.00/2 – DeBoles Pasta Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

 

Driscoll’s Blackberries, 6 oz $2.50
Use $0.50/1 – Driscoll’s Product – (driscolls.com)
Final Price: $2.00

 

Three Twins Organic Three Twins Ice Cream, 16 oz $4.00
Use $1.00/1 – Three Twins Ice Cream Pint – (commonkindness.com)
Final Price: $3.00

 

Mary’s Gone Crackers Gluten and Dairy Free Organic Love Cookies, 5.5 oz $3.99
Use $1.50/2 – Mary’s Gone Crackers Products – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.24 each, when you buy 2

 

Florida Crystals Natural Sugar, 48 oz $5.99
Use $1.00/1 Florida Crystals Natural or Organic Sugar Product- Sunday Insert (11/10) 
Final Price: $4.99

 

Simply Organic Parsley, 0.26 oz $3.50
Use $1.00/2 – Simply Organic Glass Bottle Spices, any, NO doubling – (simplyorganic.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

 

Beanfields Bean & Rice Chip, 6 oz $3.00
Use $0.50/1 – Beanfields Bean & Rice Chips, 6 oz – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50

 

 

Sophie’s Kitchen Breaded Vegan Fish Fillets Gluten Free, 8.8 oz $3.99
Use $1.00/1 – Sophie’s Kitchen Vegan Seafood Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

 

Ling Ling Vegetable Potstickers, 13 oz $4.39
Use $3.00/1 – Ling Ling Asian Kitchen Product – (facebook.com)
Final Price: $1.39

 

Organic Valley Organic Pepper Jack Cheese, 8 oz $5.99
Use $1.00/1 – Organic Valley Cheese Product, 4 oz or larger – (commonkindness.com)
Final Price: $4.99

 

Better Than Bouillon Vegetarian, 8 oz $4.49
Use $0.75/1 Better Than Bouillon Product- Sunday Insert (10/27) 
Final Price: $3.74

 

 

California Olive Ranch Extra Virgin Olive Oil, 16.9 oz $8.69
Use $2.00/1 – California Olive Ranch Extra Virgin Olive Oil – (facebook.com)
Final Price: $6.69

 

 

 

Sukhi’s Gourmet Indian Channa Masal, 6 oz $3.99
Use $0.50/1 – Sukhi’s Indian Cuisine – (commonkindess.com)
Final Price: $3.49

 

 

Stonyfield YoKids Organic Yogurt, 4 ct $2.99
Use $0.50/1 – Stonyfield YoKids Organic Greek Yogurt, 4pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.49

 

Back to Nature Gluten-Free Multi-Seed Rice Thin Crackers, 4 oz $3.00
Use $1.00/1 – Back to Nature Product – (facebook.com)
Final Price: $2.00

 

 

 

Choice Organic Irish Breakfast Tea, 16 ct $4.00
Use $1.00/2 – Choice Organic Teas – (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – Choice Organic Teas, Any 16 ct Flavor/Variety, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

 

 

 

 

Tabasco Sauce, 2 oz $1.99
Use $0.50/1 – Tabasco, Pepper Sauce Flavor – (tabasco.com)
Final Price: $1.49

 

Applegate Farms Family Pack Meat, 10.5 oz $5.99
Use $0.75/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $5.24

 

Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99
Use $1.00/2 – Simply Organic Glass Bottle Spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $5.49 each, when you buy 2

 

Lactaid Milk, 1 gal $3.79
Use $0.55/1 – Lactaid Milk Product – (lactaid.com)
Final Price: $3.24

 

Nasoya Pasta Zero, 8 oz $2.39
Use $0.75/1 – Nasoya Product – (facebook.com)
Final Price: $1.64

 

GoGo Squeez Pouch, 4 ct $3.50
Use $0.75/1 – GoGo SqueeZ Product – (facebook.com)
Final Price: $2.75

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.