Whole Foods 12/14-12/25 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 12/14-12/25 Matchups

Posted on Thursday, January 12th, 2012 at 10:38 am
Pin It


Oikos Greek Yogurt, 5.3 oz $2.19
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.69

Eros Organic Yogurt, 6 oz $1.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.49

Pirate’s Booty Veggie Booty, 10 oz $5.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $5.49

Kashi Simply Maize Cereal $3.69
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $3.19

Red Grapefruit $0.99/lb

Glutino Genius White Sandwich Bread $2.99
Use $1.00/1 – Glutino Genius White or Multigrain Bread – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Popchips Original Potato Chips, 3 oz $2.00
Use $1.00/1 – Popchips, 3 oz bag – (facebook.com)
Final Price: $1.00

Arrowhead Mills Pancake and Waffle Mix $3.39
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills breakfast product – (coupons.com)
Final Price: $2.39

Truvia Natural Sweetener, 40 packets $2.99
Use $0.80/1 – Truvia Natural Sweetener – (coupons.com)
Or $0.75/1 – Truvia Natural Sweetener – (smartsource.com)
Or $0.80/1 – Truvia Natural Sweetener – (pillsbury.com)
Or $0.80/1 – Truvia Natural Sweetener – (eatbetteramerica.com)
Final Price:  $2.19

GoGo squeeZ Applesauce, 4 pk $2.50
Use $0.75/1 – GoGo squeeZ Applesauce, 4 pk or 12 pk – (facebook.com)
Final Price: $1.75

Newman’s Own Lite Salad Dressing $4.39
Use $0.75/1 – Newman’s Own Salad Dressing – (redplum.com)
Or use $0.75/1 Newman’s Own Lite Salad Dressing from 1/8 Sunday insert
Final Price: $3.64

Wolfgang Puck Canned Soup $2.00
Use $1.00/2  – Wolfgang Puck Soup, Stock or Broth Products – (walmart.com)
Final Price:  $1.50 each when you buy 2

Fig Food Soup, 17 oz $2.99
Use $1.00/3 – Fig Foods Soups or Beans, any – (wholefoods.com)
And use  $1.00/3 – Fig Food Soups, any – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.32 each when you buy 3

Pacific Organic Soup Starter $3.00
Use $1.00/1 – Pacific Organic Soup Starter – (wholefoods.com)
Final Price: $2.00

Pacific Natural Foods Soup, 17.6 oz $2.00
Use $1.00/2 – Pacific Natural Foods Soup 12 or 17.6oz – (wholefoods.com)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Imagine Soup, 16 oz $2.50
Use $1.00/1 – Imagine Soups, Broth, Stock or Gravy – (bricks.coupons.com)
And use $1.00/1 Imagine Broth, Stock, Soup or Gravy from 10/16 Sunday insert
Final Price: $0.50

Alter Eco Quinoa $4.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Quinoa – (commonkindness.com)
Final Price: $3.99

Annie Chun’s Noodle Bowl $2.00
Use $0.50/1 – Annie Chun’s Product, any  – (facebook.com)
Final Price: $1.50

San-J Black Label Tamari Soy Sauce, 10 oz $1.99
Use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce, 10oz – (wholefoods.com)
Final Price: $1.44

Stonyfield Organic Oikos Green Yogurt, 16 oz $4.69
Use $1.00/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 1 16-oz cup or 1 4-0z 4-pk – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 16 or 32 oz – (stonyfield.com)
Final Price: $3.19

Stonyfield Organic Oikos, 4-pack $3.67
Use $1.00/1 – Stonyfield Organic Oikos Greek Yogurt, 1 16-oz cup or 1 4-0z 4-pk – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Stonyfield Yogurt, 4-pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.17

Organic Valley Pourable Yogurt, 32 oz $3.00
Use $0.50/1 – Organic Valley Yogurt, 32 oz – (organicvalley.coop)
Final Price: $2.50

Earth Balance Organic Soymilk, 64 oz $2.50
Use $0.75/1 – Earth Balance Organic Soymilk, 64 oz – (wholefoods.com)
Final Price: $1.75

Organic Valley Soy Creamer $1.99
Use $0.50/1 – Organic Valley Soy Creamer – (organicvalley.coop)
Final Price: $1.49

Nasoya Tofu $2.50
Use $1.25/1 – Nasoya Product – (wholefoods.com)
And use $0.75/1 – Nasoya Tofu Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.50

Lightlife Smart Dogs Jumbo Franks $2.99
Use $1.00/1 – Lightlife Product, any – (lightlife.com)
Final Price: $1.99

Gardein Veggie BBQ Pulled Shreds $2.99
Use $1.00/1 – Gardein product – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Kashi GOLEAN Cereal $3.00
Use $1.00/2 – Kashi GOLEAN Cereals – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Kashi Go Lean Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Kashi Go Lean Crisp Cinnamon Crumble Cereal – (coupons.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Nature’s Path Organic Granola $2.50
Use $1.50/2 – Nature’s Path Organic Granola or Granola Bars, mix or match – (wholefoods.com)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Bear Naked Granola $5.99
Use $1.00/1 – Bear Naked Product – (coupons.com)
Final Price: $4.99

McCann’s Quick Irish Oatmeal $3.99
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product – (coupons.com)
Final Price: $2.99

Odwalla Bar $1.00
Use $0.15/1 Odwalla Bar from 1/8 Sunday insert
Final Price: $0.85

Clif Bar $0.99
Use  $1.00/3 – Clif Bar, Any – (mambosprouts.com)
And use $1.00/4 – Clif Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.49 each when you buy 4

Clif Mojo Bar $1.39
Use  $1.00/3 – Clif Bar, Any – (mambosprouts.com)
And use $1.00/2 – Clif Mojo or Mojo Dipped Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.72 each when you buy 3

Larabar $1.39
Use $1.00/3 – Larabar or Jocalat Bars – (wholefoods.com)
Final Price: $1.05 each when you buy 3

Luna Protein Bar $1.45
Use $0.50/1 – Luna or Luna Protein Bar – (wholefoods.com)
Final Price: $0.99

Honest Kids Juice Pouches $3.99
Use $1.00/2 – Honest Organic Beverages – (wholefoods.com)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Naked Juice Smoothies $3.39
Use $0.75/1 – Naked Juice Smoothies, 15.2oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Naked Juice Smoothies – (facebook.com)
Final Price: $1.64

Odwalla Juice $2.00
Use $0.50/1 Odwalla Beverage from 1/8 Sunday insert
Final Price: $1.50

Tazo Tea $3.99
Use $1.00/1 – Tazo Tea, boxed – (wholefoods.com)
Final Price: $2.99

Celestial Seasonings Tea, selected varieties $2.69
Use $1.00/1 – Box Celestial Seasonings Tea – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 12/4 Sunday insert
Or $1.00/1 – Celestial Seasonings Wellness Teas – (facebook.com)
Final Price: $0.69

Snikiddy Snacks $2.50
Use $0.75/1 – Snikiddy Snacks, 4 oz or larger – (coupons.com)
Final Price: $1.75

Food Should Taste Good Chips $2.00
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Chips 5.5oz bag or larger – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.00

Funky Monkey Snacks $2.39
Use $0.75/1 – Funky Monkey Snacks – (smartsource.com)
Final Price: $1.64

Kettle Baked Chips, 4 oz $2.00
Use $1.00/1 Kettle Brand Baked Potato Chips, 4 oz from 1/8 Sunday insert
Final Price: $1.00

Garden of Good Eatin’ Popped Tortilla Chips $2.67
Use $1.00/1 – Garden of Good Eatin’ product – (wholefoods.com)
Final Price: $1.67

Newman’s Organic Orange Dark Chocolate Bar $1.97
Use $0.50/1 Newman’s Own Chocolate Bars from 1/8 Sunday insert
Final Price: $1.47

Method Liquid Dish Soap $2.99
Use $1.00/1 – Method item – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Method Dish Detergent from 1/8 Sunday insert
Final Price: $0.99

Method Laundry Detergent, 50 load $11.99
Use $1.00/1 – Method item – (wholefoods.com)
And use $2.00/1 Method Laundry Product from 1/8 Sunday insert
Final Price: $8.99

Mrs Meyers All Purpose Cleaner, 20 oz $3.99
Use $1.00/1 – Mrs. Meyers Clean Day product – (smartsource.com)
Final Price: $2.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.