Whole Foods 12/14-12/25 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 12/14-12/25 Matchups

Posted on Wednesday, December 14th, 2011 at 4:38 pm
Pin It


Laurel Hill Kettle Cooked Chips, 5 0z $2.69
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $2.19

Virgil’s Soda, 4-pack $4.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $4.49

Eros Organic Yogurt $1.99
Use $0.25/1 in store coupon
Final Price: $1.74

Blue Sky Blue Energy Drink, 16 oz $2.99
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $2.49

Top Round Roast $5.49/lb

USA Wild Caught 10/15 Count Raw Shell-on Shrimp $12.99/lb

Organic Fuji Apples $1.99/lb

Navel Oranges $0.99/lb

Whole Foods Cranberry Walnut Bread, 20 oz $3.99

Whole Foods Parkerhouse Rolls, 12 oz $2.99

Whole Foods Tamales $1.50

Whole Foods Pineapple Candied Yams $4.99/lb

Rising Moon Organic Ravioli, 8 oz $3.50

Whole Foods Seaside Cheddar $7.99/lb

Annie’s Organic Dressings $3.00

San-J Black Label Tamari Soy Sauce, 10 oz $1.99
Use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce, 10oz – (wholefoods.com)
Final Price: $1.44

Gaia Herbs Herbal Tea, 20 ct $5.99

Ito En Green Tea, 2 L $4.00

Cascal Soda, 4 pk $5.00

Lakewood Juices Organic Pure Cranberry Juice $7.99

Near East Rice Pilaf $1.50

Muir Glen Organic Diced Tomatoes, 14.5 oz $1.50

Madhava Raw Agave Nectar, 23.5 oz $4.99

Bob’s Red Mill Gluten-Free Rolled Oats, 32 oz $4.99

King Arthur Unbleached Bread Flour, 5 lb $4.99
Use $0.55/1 King Arthur any size bag of flour from 11/13 Sunday insert
Final Price: $4.44

Arrowhead Mills Organic Pancake & Waffle Mix, 26 oz $3.39
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Baking Products – (wholefoods.com)
Final Price: $2.39

365 Semi-Sweet Chocolate Chips, 12 oz $2.69
Use $2.00/1 365 Everyday Value Chocolate Chips, 12 oz  from in-store November/December Whole Deal Coupon Book
Or $0.50/1 – 365 Chocolate Chunks or Chips – (wholefoods.com)
Final Price: $0.69

Simply Organic Cake Mix $3.99
Use $1.00/1 – Simply Organic baking mix  – (simplyorganic.com)
Final Price: $2.99

Simply Organic Lemon Sugar $3.99
Use $1.00/2 – Simply Organic glass bottle spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Simply Organic Seasoning Mixes $1.39 – $1.69
Use $0.50/2 – Simply Organic Seasoning Mixes – (simplyorganic.com)
Final Price: $1.14 each when you buy 2

GoGo Squeez Applesauce, 4 pk $2.39
Use $0.75/1 – GoGo Squeez Applesauce 4-pk – (facebook.com)
Final Price: $1.64

Fig Food Soup, 17 oz $3.00
Use  $1.00/3 – Fig Food Soups, any 3 – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.67 each when you buy 3

Pacific Natural Foods Soup, 17.6 oz $2.00
Use $1.00/2 – Pacific Natural Foods Soup 12 or 17.6oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Pacific Natural Foods 12 or 17.6oz Soup – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Pacific Natural Foods Organic Free-Range Chicken Broth, 32 oz $2.50
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth 32 oz – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.50

Imagine Gravy $2.00
Use $1.00/1 – Imagine Product – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Imagine Broth, Stock, Soup, or Gravy from 10/16  Sunday insert
Or  $1.00/2 – Imagine Soups, Broths, Stocks or Gravies – (imaginefoods.com)
Final Price: Free

DeLallo Organic Whole Wheat Pasta $2.50
Use $1.00/2 – DeLallo Organic whole wheat pasta – (delallo.com)
Final Price:  $2.00 each when you buy 2

Nature’s Path Hot Oatmeal $3.00
Use $1.50/2 – Organic Waffles or Hot Oatmeal – (wholefoods.com)
Final Price: $2.25 each when you buy 2

Nature’s Path Organic Frozen Waffles $2.50
Use $1.50/2 – Organic Waffles or Hot Oatmeal – (wholefoods.com)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Almond Dream Ice Cream $3.00
Use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (tastethedream.com)
Final Price: $1.00

Green and Black Chocolate Bars $3.00
Use $1.00/1 – Green and Black Chocolate – (facebook.com)
Final Price: $2.00

Terra Chips Holiday Spice Sweet Potato Chips $2.50
Use $1.00/1 – Terra Chips 4oz bag or larger – (wholefoods.com)
And use $1.00/1  Terra Chips 5oz bag or larger from 12/11 Sunday insert
Final Price: $0.50

Popcorn, Indiana, family size $3.00
Use $1.00/1 – Popcorn, Indiana Product – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Popcorn, Indiana Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Popcorn Indiana family size bag from 9/25 Sunday insert
Final Price: $1.00

Food Should Taste Good Chips $2.50
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good Chips 5.5oz bag or larger – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.50

Zevia Soda, 6 pk $5.99
Use $2.50/2 – Zevia 6pk – (wholefoods.com)
And use $2.00/2 – Zevia 6pk – (zevia.com)
Or $1.00/1 – Zevia All Natural Soda, 6pk – (mambosprouts.com)
Final Price: $3.74 each when you buy 2

365 Soda, 2-liter $1.69
Use $0.75/1 – 365 Cola, Ginger Ale, Lemon Lime or Rootbeer – (wholefoods.com)
Final Price: $0.94

Horizon Tuberz Yogurt $3.00
Use $0.55/1 – Horizon Organic Product – (horizondairy.com)
Final Price: $2.45

Horizon Organic Egg Nog, 32 oz $2.99
Use $0.55/1 – Horizon Organic Product – (horizondairy.com)
Final Price: $2.44

Dream Rice Nog $2.00
Use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (tastethedream.com)
Final Price: Free

Earth Balance Organic Coconut Spread $3.69
Use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.69

Celestial Seasonings Tea $3.39
Use $1.00/1 – Box Celestial Seasonings Tea – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 10/2 Sunday insert
Or $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 11/6 Sunday insert
Or $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 12/4 Sunday insert
Final Price: $1.39

Stash Tea $2.39
Use $1.00/2 – Stash Tea – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/2 – Stash Tea – (coupons.com)
Final Price: $1.89 each when you buy 2

Enjoy Life Boom Choco Boom Chocolatey Bar $1.39
Use $0.55/1 – Enjoy Life Product – (facebook.com)
Or $0.75/2 – Enjoy Life Boom Choco Boom chocolatey bars – (facebook.com)
Final Price: $0.84

Clif Bar $0.99
Use  $1.00/3 – Clif Bar, Any – (mambosprouts.com)
Final Price: $0.66 each when you buy 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.