Whole Foods 11/16-11/22 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 11/16-11/22 Matchups

Posted on Thursday, November 17th, 2011 at 9:20 am
Pin It


Achatz Frozen Pie Shells, 2 pk $0.50 off
With in store coupon

Confectious Candy, 12 oz $0.50 off
With in store coupon

Santini Condensed and Evaporated Milk, 12-14 oz $1.49 – $2.19
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price:  $0.99

Columbia River Frozen Fruits and Vegetables, 10 oz $2.19 – $2.49
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $1.69

Lioni Hand Dipped Ricotta, 1.5 lb $7.99

Whole Foods Petite Croissant, 6 pk $2.99

Boneless Pork Roast Roast $6.39/lb

Cooked 31/40 Count Shrimp, $10.99/lb

Whole Foods Beef Lasagna $6.99/lb

Whole Foods Caesar Salad, 9.5 oz $4.49

Organic Granny Smith Apples $1.69/lb

Organic Cranberries, 12 oz $2.99

Blue Diamond Nut Thins $2.50
Use $0.75/1  Blue Diamond Nut Thins from 8/28 Sunday insert
Or $1.00/2  Blue Diamond Nut Thins or Nut Chips from 10/16 Sunday insert
Final Price:   $1.75

Made in Nature Dried Fruit, 3-6 oz $2.99

Zola Acai Superfruit Juice, 12 oz $2.50

Eden Organic Crushed Tomatoes, 12 oz $3.69

Alo Drink Aloe Vera Beverage, 1.50 $1.50

Mrs. Meyer’s Liquid Hand Soap $3.50
Use $0.50/1 any Method product from 9/18 Sunday insert
Final Price: $3.00

King Arthur Unbleached Bread Flour, 5 lb $4.99
Use $0.55/1 King Arthur any size bag of flour from 11/13 Sunday insert
Final Price: $4.44

Arrowhead Mills Organic Unbleached White Flour, 2 lb $1.99
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Baking Products – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Arrowhead Mills Product – (coupons.com)
Final Price: Free

Arrowhead Mills Organic Cornmeal $2.00
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Baking Products – (wholefoods.com)
And use$1.00/1 – Arrowhead Mills Product – (coupons.com)
Final Price: Free

Native USA Organic White Crystal Cane Sugar, 35.2 oz $2.99

365 Semi-Sweet Chocolate Chips, 12 oz $2.69
Use $2.00/1 365 Everyday Value Chocolate Chips, 12 oz  from in-store November/December Whole Deal Coupon Book
Or $0.50/1 – 365 Chocolate Chunks or Chips – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.69

Enjoy Life Foods Semi-Sweet Chocolate Chips, 10 oz $3.39
Use $0.55/1 – any Enjoy Life Product – (facebook.com)
Final Price: $2.84

Simply Organic Cinnamon or Ground Cloves $4.99
Use $1.00/2 – Simply Organic glass bottle spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $4.49 each when you buy 2

Simply Organic Seasoning Mixes $1.39 – $1.69
Use $0.50/2 – Simply Organic Seasoning Mixes – (simplyorganic.com)
Final Price: $1.14 each when you buy 2

Annie’s Macaroni & Cheese $1.50
Use $0.75/2 – Annie’s Homegrown – (smartsource.com)
Final Price: $1.13 each when you buy 2

Amy’s Canned Organic Soups $2.00

Pacific Natural Foods Condensed Soup, 12 oz $2.00
Use $1.00/2 – Pacific Natural Foods Soup 12 or 17.6oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Pacific Natural Foods 12 or 17.6oz Soup – (pacificfoods.com)
Final Price: $0.50 each when you buy 2

Pacific Natural Foods Organic Free-Range Chicken Broth, 32 oz $2.50
Use $1.00/2 – Pacific Natural Foods Soup 12 or 17.6oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth 32 oz – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Imagine Gravy $2.00
Use $1.00/1 – Imagine Product – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Imagine Broth, Stock, Soup, or Gravy from 10/16  Sunday insert
Or  $1.00/2 – Imagine Soups, Broths, Stocks or Gravies – (imaginefoods.com)
Final Price: Free

San-J Tamari Soy Sauce, 10 oz $2.69
Use $0.55/1 – San-J Tamari Soy Sauce 10 oz – (wholefoods.com)
And use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce or Salad Dressing – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.59

Natural Ovens Sandwich Breads $2.99

Udi’s Gluten Free Hamburger or Hot Dog Buns $5.39
Use $2.00/1 – Udi’s Hamburger or Hot Dog Buns – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Udi’s Hamburger or Hot Dog Buns – (udisglutenfree.com)
Final Price:$3.39

Van’s Whole Grain English Muffins $3.99
Use $2.00/1 – Van’s Whole Grain English Muffins 6pk – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.99

Terra Chips, assorted $2.50
Use $1.00/1 – Terra Chips 4oz bag or larger – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Terra Chips product, 5 oz or larger from 8/28 Sunday insert
Final Price: $0.50

Kettle Organic Krinkle Cut Chips, 5 oz $2.50
Use $1.00/1 Kettle Potato Chips 5 oz or larger from 9/25 Sunday insert
Final Price: $1.50

Popcorn, Indiana, family size $3.99
Use $1.00/1 – Popcorn, Indiana Product – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Popcorn, Indiana Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Popcorn Indiana family size bag from 9/25 Sunday insert
Final Price: $1.99

Zevia Soda, 6 pk $5.99
Use $2.50/2 – Zevia 6pk – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Zevia 6pk – (zevia.com)
Final Price: $3.74 each when you buy 2

365 Soda, 2-liter $1.50
Use $0.75/1 – 365 Cola, Ginger Ale, Lemon Lime or Rootbeer – (wholefoods.com)
Final Price: $0.75

Wallababy Organic Yogurt, 4 pk $2.50
Use $1.00/1 – Wallababy or Joey yogurt 4 pk – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.50

Lifeway Bio Kefir, 32 oz $3.00
Use $1.00/2 – Lifeway Lowfat Kefirs excluding organic any 2 32-oz – (wholefoods.com)
Final Price: $2.50 each when you buy 2

Lifeway Bio Kefir, 4pk $3.69
Use $0.50/1 – Lifeway BioKefir 4pk – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Lifeway BioKefir 4pk – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.69

Horizon Organic Egg Nog, 32 oz $2.99
Use $0.55/1 – Horizon Organic Product – (horizondairy.com)
Final Price: $2.44

Earth Balance Organic Soymilk, 64 oz $3.49
Use $1.00/1 – Earth Balance Organic Soymilk 64 oz – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Earth Balance Organic Soymilk – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.49

Dream Vanilla Rice Beverage, 64 oz $2.50
Use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Dream Non-Dairy Beverage or Frozen Dessert – (tastethedream.com)
Final Price: $0.50

Earth Balance Organic Coconut Spread $3.69
Use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Earth Balance Organic Coconut Spread – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.69

Batter Blaster Organic Pancake and Waffle Batter, 18 oz $3.99
Use $0.50/1 – Batter Blaster 1 can any flavor – (facebook.com)
Final Price:  $3.49

Lightlife Smart Bacon $2.69
Use $1.00/1 – Lightlife Product – (lightlife.com)
Final Price $1.69

Alexia Oven Fry or Oven Red Products $3.69
Use $0.55/1 – Alexia Oven Fry or Oven Red Products – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 – Alexia Products – (alexiafoods.com)
Or $1.00/1 – Alexia Frozen Product – (facebook.com)
Final Price: $2.14

McCann Instant Oatmeal $2.99
Use $1.00/1 – McCann’s Irish Oatmeal Product, any – (coupons.com)
Final Price: $1.99

Cascadian Farm Multi Grain Squares, 13 oz $3.50
Use $0.85/1 – Cascadian Farm Product – (pillsbury.com)
Or $0.85/1 – Cascadian Farm Product – (eatbetteramerica.com)
Or $0.85/1 – Cascadian Farm Product – (boxtops4education.com)
Or $0.75/1 – Cascadian Farm Product – (coupons.com)
Final Price:  $2.65

Celestial Seasonings Tea $3.39
Use $1.00/1 – Box Celestial Seasonings Tea – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 10/2 Sunday insert
Or $1.00/1 Celestial Seasonings tea bags from 11/6 Sunday insert
Final Price: $1.39

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.