Whole Foods 10/26-11/1 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 10/26-11/1 Matchups

Posted on Wednesday, October 26th, 2011 at 3:17 pm
Pin It


Confectious Candy, 12 oz $0.50 off
With in store coupon

Chef Earls Hummus, 12 oz $3.99 – $4.69
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $3.49

Columbia River Frozen Fruits and Vegetables, 10 oz $2.19-$2.49
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price:  $1.69

Eros Organic Greek Yogurt, 6 oz $1.25
Use $0.50/1 in store coupon
Final Price: $0.75

Bequet Bagged Caramels, 4 oz $4.99

Whole Foods Cupcakes, 6-pack $3.99

Frontera Tortilla Chips $2.00

Peace Cereal Granola $3.00

Raw Pork Italian Sausage $4.49/lb

Captn’s Pack Shrimp Ring, 16 oz $8.99

Organic Fuji Apples $1.69/lb

Organic Honey Crisp Apples $2.49/lb

Organic Tomatoes on the Vine $2.99/lb

Earthbound Farms Organic Herb Salad, 5 oz $3.00

Ready to Bake Cheese Pizza, 24 oz $7.99

Large Chili Con Queso, 15 oz $6.99

Pirate’s Booty Aged White Cheddar Multipak $5.99

Endangered Species Chocolate Bars $2.00

Bumble Energy Bar $1.25
Buy a case of 10, Receive a 10% discount

Country Choice Organics Multigrain Hot Cereal $2.50
Use $1.00/1 – Country Choice Organics – (coupons.com)
Final Price: $1.50

R.W. Knudsen Organic Juices, 32 oz $3.50
Use $1.00/1 – R.W. Knudsen Family – (coupons.com)
Final Price: $2.50

Zico Coconut Water, 14 oz $1.50

Sambazon Acai Juice, 11 oz $2.50

Tasty Bite Zany Multigrain $2.00

Kettle Cuisine Frozen Soup $2.50

Seventh Generation Free and Clear Liquid Laundry, 50 oz $11.99

Pure Essence Labs All Products 20% off

Newman’s Own Salad Dressing $3.99
Use $0.50/1 Newman’s Own Salad Dressing from 10/23
Final Price: $3.49

Pacific Soups, Assorted $3.50
Use $1.00/1 – Pacific Natural Foods Soup or Broth, Any – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.50

Annie Chun’s Noodle Bowl $2.69
Use $1.00/1 – Annie Chun’s – (anniechun.com)
Final Price: $1.69

Brown Cow Yogurt, 32 oz $2.50
Use $0.50/1 – Brown Cow Yogurt, 32 oz –(browncowfarm.com)
Final Price:  $2.00

Stonyfield Probiotic Yogurt, 4 pk $2.00
Use $1.00/1 – Stonyfield Organic Yogurt, 4pk, Excludes Oikes, YoBaby, YoToddler, YoKids – (wholefoods.com)
And use $0.50/1 – Stonyfield Organic Yogurt, 4pk, Excludes Oikes, YoBaby, YoToddler, YoKids – (stonyfield.com)
Final Price: $0.50

Stonyfield O’Soy Yogurt, 6 pk $2.50
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic O’Soy Yogurt, 6pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.00

San-J Sauces $2.99
Use $0.55/1 – San-J Gluten Free Asian Cooking Sauce – (mambosprouts.com)
And use $0.55/1 – San-J Gluten Free Cooking Sauce or Salad Dressing – (wholefoods.com)
Final Price: $1.89

Lightlife Smart Cutlets $3.50
Use $1.00/1 – Lightlife Product – (lightlife.com)
Final Price $2.50

Cedar’s Hommus $2.50
Use $0.75/1 – Cedar’s Product – (cedarsfoods.com)
Final Price $1.75

Alexia Organic Fries $2.50
Use $1.00/1 – Alexia Products – (alexiafoods.com)
Final Price: $1.50

Ethnic Gourmet Frozen Entree, 9 oz or larger $3.00
Use $1.00/1 – Ethnic Gourmet Frozen Entrée, 9oz or Larger – (wholefoods.com)
Final Price: $2.00

Michael Angelo’s Gourmet Entrees, 10 oz $4.00
Use BOGO Free – Michael Angelo’s Single Serve Italian Entree – (michaelangelos.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Earth’s Best Organic Sesame Street Mini Waffles, 7.9 oz $2.00
Use $1.00/1 – Earth’s Best Frozen Product – (wholefoods.com)
Final Price: $1.00

Earth’s Best Kidz Baked Nuggets, 8 oz $3.50
Use $1.00/1 – Earth’s Best Frozen Product – (wholefoods.com)
Final Price $2.50

DeLallo Organic Pasta $2.00
Use $1.00/2 – DeLallo Whole Wheat Pasta – (delallo.com)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Debole Pasta $2.00
Use $1.00/1 – DeBoles Pasta – (wholefoods.com)
And use $1.00/1 –  DeBoles Pasta – (bricks.coupons.com)
Final Price: Free

Muir Glen Pasta Sauce $3.00
Use $1.00/2 – Muir Glen Products – (wholefoods.com)
Final Price:  $2.50 each when you buy 2

Muir Glen Canned Tomatoes, 14.5 oz $1.50
Use $1.00/2 – Muir Glen Products – (wholefoods.com)
Final Price $1.00 each when you buy 2

Silk Soy Milk, 4-pack Single Serves $3.00
Use $0.75/1 – Silk Soy Milk – (silksoymilk.com)
Final Price: $2.25

thinkThin Bars $1.50
Buy a case of 10, Receive a 10% discount
Use $0.50/1 – thinkThin Bar – (thinkproducts.com)
And use $0.50/1 – thinkThin Bar – (wholefoods.com)
Final Price:  $0.50

Kettle Brand Potato Chips, 5 oz $2.00
Use $1.00/1 – Kettle Brand Potato Chips, 4oz or Larger – (bricks.coupons.com) (available under zip 90210)
Or $1.00/1 Kettle Potato Chips, 5 oz from 9/25
Final Price: $1.00

Indiana Popcorn, 7.5oz – 10 oz  $2.50
Use $1.00/1 – Indiana Popcorn Product – (facebook.com)
Or $1.00/1 Indiana Popcorn Product, Family Size Bag, 9-18 oz from 9/25
Final Price: $1.50

Food Should Taste Good Chips $2.00
Use $1.00/1 – Food Should Taste Good – (foodshouldtastegood.com)
Final Price: $1.00

Zevia Natural Soda $3.50
Use $1.00/1 – Zevia, 6pk – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.