Whole Foods 10/23-10/29 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Whole Foods 10/23-10/29 Matchups

Posted on Thursday, October 24th, 2013 at 11:19 am
Pin It


Whole Foods LogoAlexia Sweet Potato Fries, 26 oz $3.99
Use $0.55/1 Alexia Frozen Item- Sunday Insert (10/6) 
And use $1.00/1 – Alexia Product, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.44

 

Eat Your Vegetables Gluten Free Chips, 4.5 oz $2.50
Use $0.75/1 – Snikiddy Cheese Puffs, Baked Fries or Eat Your Vegetables, 4 oz or larger – (coupons.snikiddy.com)
Final Price: $1.75

 

Nature’s Gate Natural Toothpaste, 5 oz $3.99
Use $2.00/1 – Nature’s Gate Product – (recyclebank.com)
Final Price: $1.99

 

Wasa Crispbread, 9.7 oz $2.69
Use $0.75/1 – Wasa Crispbreads – (hopster.com)
Final Price: $1.94

 

 

Saffron Road Frozen Meals Gluten Free, 11 oz $4.99
Use $1.00/1 – Saffron Road Product, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.99

 

Ciao Bella Gelato Squares, 4 ct $3.99 
Use $1.00/1 – Ciao Bella or Adonia Product – (ciaobellagelato.com)
Or $1.00/2 Ciao Bella Product, excludes 3.5 oz from SS 4/7 (exp 12/31)
Final Price: $2.99

Sugar In The Raw Packets, 100 ct $3.99
Use $0.50/1 – In The Raw; Sugar in the Raw, excludes 25 ct packet box – (intheraw.com)
Or $0.50/1 – In The Raw; Sugar in the Raw, excludes 25 ct packet box – (facebook.com)
Final Price: $3.49

 

Enjoy Life Plentils Crunchy Lentil Chips Gluten Free, 4 oz $2.69
Use $0.75/1 – Enjoy Life Plentils Lentil Chips – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $1.94

 

Pacific Organic Almond Non-Dairy Beverage, 32 oz $2.50
Use $1.00/1 – Pacific Foods Soup Starter, 32 oz – (pacificfoods.com)
Final Price: $1.50

 

Arrowhead Mills Organic Savory Herb Stuffing, 10 oz $3.00
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.00

 

Ciao Bella Sorbet, 16 oz $3.99
Use $1.00/1 – Ciao Bella or Adonia Product – (ciaobellagelato.com)
Final Price: $2.99 

 

Stonyfield Organic Frozen Yogurt, 16 oz $3.00
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Ice Cream or Frozen Yogurt, Pint – (stonyfield.com)
Final Price: $2.50

 

Stonyfield Oikos Organic Nonfat Greek Frozen Yogurt, 16 oz $3.99
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Ice Cream or Frozen Yogurt, Pint – (stonyfield.com)
Final Price: $3.49

 

Ben & Jerry’s Ice Cream, 16 oz $3.99
Use $2.00/3 Unilever Ice Cream Products: Ben & Jerry’s Ice Cream, 1 pt, Breyers Ice Cream, 1.5 qt, Magnum Bars, 3 pk or larger, Klondike Bars, 4 pk or larger, Fruttare Bars, 4 pk or larger or Popsicle Brand Treats, 12 pk or larger, Limit 4 identical coupons per household per day- Sunday Insert (10/13) 
Final Price: $3.32 each, when you buy 3

 

Kevita Sparkling Probiotic Drink, 15.2 oz $2.50
Use $1.00/1 – KeVita – (bricks.coupons.com)
Or $1.00/1 – KeVita Bottle – (commonkindness.com)
Final Price: $1.50

 

MorningStar Farms Hickory BBQ Riblets, 10 oz $4.99
Use $1.00/2 MorningStar Farms and/or Gardenburger Veggie Foods Products, Limit 4 like coupons in same shopping trip-  Sunday Insert (10/6) 
Final Price: $4.49 each, when you buy 2

 

Arrowhead Mills Buttermilk Pancake & Waffle Mix, 26 oz $3.99
Use $1.00/1 – Arrowhead Mills Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.99

 

 

Mamma Chia Vitality Beverage, 10 oz $3.00
Use $1.00/2 – Mamma Chia Vitality Beverages and/or Chia Squeezes – (commonkindness.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

 

Lactaid Reduced Fat Milk Lactose Free, 64 oz $3.69
Use $1.00/1 Lactaid Milk- Sunday Insert (9/29) 
Or $0.55/1 – Lactaid Milk Product – (lactaid.com)
Or $0.50/1 – Lactaid Milk Product – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.69

 

Kikkoman Organic Soy Sauce, 10 oz $4.49
Use $0.75/1 – Kikkoman Soy Sauce – (smartsource.com)
Final Price: $3.74

 

Health Valley Organic Soup, 15 oz $2.69
Use $1.00/1 – Health Valley Organic Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.69

 

 

Applegate Organics Uncured Turkey Bacon, 8 oz $6.99
Use $0.75/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $6.24

 

 

Silk PureAlmond Milk, 64 oz $2.99
Use $1.00/1 – Silk Product, half gallon, after sign up – (whitewave.com)
Or $1.00/1 Silk Light Almondmilk Half Gallon (exp 10/31)- Sunday Insert (9/15) 
Final Price: $1.99

 

Emergen-c Blue Triple Berry, 30 ct $8.99
Use $2.50/1 – Emergen-C Box, 30 ct or larger – (facebook.com)
Final Price: $6.49

 

Blue Sky Lemon Lime Stevia Soda, 6 pk $3.69
Use $1.00/1 – Blue Sky Free Soda – (facebook.com)
Final Price: $2.69

 

Florida Crystals Natural Cane Sugar, 3 lbs $5.99
Use $1.00/1 Florida Crystals Natural or Organic Sugar Product(exp 10/31)- Sunday Insert (8/25) 
Final Price: $4.99

 

Noosa Yoghurt, 8 oz $1.89
Use $0.55/1 – Noosa Yoghurt, 8 or 16 oz, NO doubling – (facebook.com)
Final Price: $1.34

 

Chobani Champions Tubes, 8 pk $3.00
Use $1.00/1 – Chobani Champions Tube, 8 pk – (chobani.com)
Final Price: $2.00

 

Stony Field Organic Yogurt, 32 oz $3.00
Use $0.50/1 – Stonyfield Organic Yogurt, 32 oz – (stonyfield.com)
Final Price: $2.50

 

 

 

Pacific Organic Soup Starters, 32 oz $3.00
Use $1.00/1 – Pacific Foods Soup Starter, 32 oz – (pacificfoods.com)
Final Price: $2.00

 

Twinings Organic & Fair Trade Certified Tea, 20 ct $4.00
Use $0.75/1 – Twinings Product, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.25

 

Naked Juice, 15.2 oz $3.00
Use $1.00/1 – Naked Juice, 15.2 oz – (drinkgooddogood.com)
Final Price: $2.00

 

 

Clean Well Antibacterial Foaming Hand Soap, 9.5 oz $3.99
Use $1.00/1 – Clean Well Product, any 4 oz or larger, excludes 40 ct wipes – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $2.99

 

Little Duck Tiny Fruits, 1 oz $3.00
Use $0.50/1 – Little Duck Tiny Fruits – (hopster.com)
Final Price: $2.50

 

California Olive Ranch Extra Virgin Olive Oil, 16.9 oz $8.99
Use $2.00/1 – California Olive Ranch Extra Virgin Olive Oil – (facebook.com)
Final Price: $6.99

 

 

Cascadian Farm Organic Chewy Granola Bars, 6 ct $3.69
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product- Sunday Insert (9/15) 
And use $1.00/2 – Cascadian Farm Cereals or Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $2.94each, when you buy 2

 

Metromint, 16.9 oz $1.25
Use B1G1 FREE – Metromint Variety, up to $1.99 – (coupons2.smartsource.com)
Final Price: $0.63 each, when you buy 2

 

 

Applegate Farms Family Pack Meat, 10.5 oz $5.99
Use $0.75/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $5.24

 

Simply Organic Seasoning, 3.54 oz $5.99
Use $1.00/2 – Simply Organic Glass Bottle Spices – (simplyorganic.com)
Final Price: $5.49 each, when you buy 2

 

Country Choice Oats, 1.5 oz 8 ct $3.50 each, when you buy 2
Use $1.00/1 – Country Choice Organic Product – (labellessons2.naturallysavvy.com)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2

 

 

Alter Eco Purple Sticky Rice, 10 oz $3.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Purple Sticky Rice – (commonkindess.com)
Final Price: $2.99

 

Alter Eco Rainbow Quinoa, 14 oz $5.99
Use $1.00/1 – Alter Eco Rainbow Quinoa – (commonkindess.com)
Final Price: $4.99

 

TruWhip, 10 oz $3.99
Use $0.55/1 – Truwhip Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.44

 

 

 

Applegate Hot Dogs $4.99
Use $0.75/1 – Applegate Product – (applegate.com)
Final Price: $4.24

 

 

 

 

 

 

 

Clif Bar, 2.4 oz $1.00
Use $1.00/3 – Clif Bars, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $0.67 each, when you buy 3

 

Happy Baby Organic Baby Food Stage 1, 3.5 oz $1.00
Use $1.00/2 – Happy Tot or Happy Baby Pouches – (facebook.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

 

Food for Life Backing Co. Ezekial 4:9 Bread, 24 oz $3.99
Use $0.50/1 – Food For Life Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.49

 

 

 

Crunchmaster Crackers, 4.5 oz $3.99
Use $1.00/1 – Crunchmaster Crackers, after sign up – (smartsource.com)
Or $1.00/1 – Crunchmaster Crisps – (facebook.com)
Or $1.00/2 Crunchmaster Cracker Bags or Boxes (exp 10/31)-  Sunday Insert (8/25) 
Final Price: $2.99

 

 

Topricin Pain Relief Cream, 2 oz $1.99
Use $0.75/1 – Topricin Pain Relief Cream – (commonkindess.com)
Final Price: $1.24

 

 

Sukhi’s Gourmet Indian Channa Masal, 6 oz $3.99
Use $0.50/1 – Sukhi’s Indian Cuisine – (commonkindess.com)
Final Price: $3.49

 

 

Lifeway Organic Probugs, 4 ct $3.50
Use $1.00/2 – Lifeway Probugs, 4 pk, limit one coupon per person, Whole Foods Coupon – (wholefoods.com)
Final Price: $3.00 each, when you buy 2

 

Stonyfield YoKids Organic Yogurt, 4 ct $2.99
Use $0.50/1 – Stonyfield YoKids Organic Greek Yogurt, 4pk – (stonyfield.com)
Final Price: $2.49

 

 

Rumiano Organic Cheese Block, 8 oz $5.49
Use $1.00/1 – Rumiano’s Organic Cheese Product – (rumianocheese.com)
Final Price: $4.49

 

GoGo SqueeZ Pouch, 4 ct $3.50
Use $0.75/1 – GoGo SqueeZ Product – (facebook.com)
Final Price: $2.75

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.