Whole Foods 10/16-10/22
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Whole Foods 10/16-10/22

Posted on Thursday, October 17th, 2013 at 10:09 am
Pin It


Whole Foods LogoAnnie’s Organic Granola Bars $3.49
Use $0.50/1 Annie’s Snacks – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $2.99

 

Erewhon Cereal $3.00
Use $1/1 Erewhone Whole Foods- (wholefoods.com) 
Or $1/1 Erewhon Product – (commonkindness.com)
Final Price: $1.00

 

Alexia Organic Fries $2.69
Use $1/1 Alexia Foods – (wholefoods.com)
Final price=$1.69

 

GoodBelly Probiotic Drink $2.50 (32 oz)
Use $1/1 GoodBelly Product – (12day.goodbelly.com)
Final Price: $1.50

 

Imagine Foods Organic Chicken Broth $2.50
Use $1/1 Imagine Printable – (bricks.coupon.com)
Or $1/1 Imagine -(wholefoods.com) 
Final Price: $0.50

 

KeVita Sparkling Probiotic Drinks $2.49
Use $1/1 KeVita Product – (commonkindness.com) 
Final Price: $1.49

 

SUJA Elements Smoothies $4.99
Use $1.50/1 SUJA Elements Product – (sujajuice.com)
Final Price: $3.49

 

Uncle Matts Organic Orange Juice $5.49 (59 oz)
Use $1/1 Uncle Matt’s Juice (smartsource.com)
Or $.75/1 Uncle Matt’s Juice – (commonkindness.com) 
Final Price: $4.49

 

Clover Organic Milk $3.99 (1/2 gallon)
Use $.75/1 Clover Organic Product (commonkindness.com)
Final Price: $3.24

 

Applegate Farms Organic Salami $6.49
Use $.75/1 Applegate Farms Product – (applegate.com) 
Final Price: $5.74

 

So Delicious Organic Coconut Fudge Bar $4.99
Use $.55/1 So Delicious Product – (facebook.com)
Final Price: $4.44

 

Rudi’s Organic Soft Pretzels $4.99
Use $1/1 Rudi’s Organic Product (naturallysavvy.com)
Final Price: $3.99

 

HappyBaby Pouches $1.49
Use $1/2 HappyBaby Product (facebook.com)
Final Price: $0.99

 

Back To Nature Organic Mac-N-Cheese $2.69
Use $1/1 Back to Nature Product – (facebook.com)
or $0.50/1 Back To Nature Product – (wholefoods.com)
Final Price: $1.69

 

Happy Baby Pouches $1.49
Use $1/2 Happy Baby Product – (facebook.com)
Final Price: $0.99

 

Honest Kids Juice Pouches $3.49
Use $0.50/1 Honest Tea Kids Pouches – (rockthelunchbox.com) 
Final Price: $2.99

 

Annie’s Organic Mac-N-Cheese $2.99
Use $0.35/1 Annie’s Homegrown Product – (couponfactory.com)
Final Price: $2.64

 

Organic GoGO Squeeze $3.50
Use $0.75/1 GoGO Squeeze – (facebook.com)
Final Price: $2.75

 

Arrowhead Mills Organic Flour $3.69
Use $1/1 Arrowhead Mills Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $2.69

 

Imagine Organic Gravy $2.69
Use $1/1 Imagine Product – (wholefoods.com) 
Final Price: $1.69

 

Earth Balance Coconut Spread $4.99
Use $1/1 Earth Balance Spread – (wholefoods.com) 
Final Price: $3.99

 

Three Twins Organic Ice Cream $4.79
Use $1/1 Three Twins Ice Cream Product – (commonkindness.com)
Final Price: $3.79

 

YoKids Organic Smoothies $3.99
Use $0.50/1 YoKids Product – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $3.49

 

Clover Organic Milk $3.99 (1/2 gallon)
Use $0.75/1 Clover Organic Product – (commonkindness.com) 
Final Price: $3.24

 

Stonyfield Organic YoKids Smoothies $4.99
Use $0.50/1 YoKids Product – (stonyfield.com) 
Final Price: $4.49

 

Uncle Matt’s Organic Juice $1.66 (12 oz)
Use $0.50/1 Uncle Matt’s Product – (commonkindness.com)
Final Price: $1.16

 

Uncle Matts Organic Lemonade $3.99 (59 oz)
Use $0.75/1 Uncle Matt’s Product – (commonkindness.com) 
Final Price: $3.24

 

Clover Organic Yogurt $1.19
Use $0.75/1 Clover Organic Farms Product – (commonkindness.com)
Final Price: $0.44

 

Clover Organic Heavy Whipping Cream $3.39
Use $0.75/1 Clover Organic Farms Product – (commonkindness.com) 
Final Price: $2.64

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.