Walmart 7/20-7/26 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Walmart 7/20-7/26 Matchups

Posted on Wednesday, July 20th, 2011 at 3:12 pm
Pin It


Lipton Green Tea, $1.98
$0.40/1 Lipton Tea Bags, To Go, or Iced Tea Mix from 06/26/11 Sunday insert
$1/2 Lipton Tea Bags, To Go, or Iced Tea Mix from 06/26/11 Sunday insert
Final Price: $1.48 ea. wyb 2

Hershey’s Syrup, $1.68
$1/2 Hershey’s Syrup or Toppings from 06/26/11 Sunday insert
Final Price: $1.18 ea. wyb 2

Vlasic Pickles, $1.88
Starbucks Coffee, $8.68
$1.50/1 Starbucks Natural Fusions printable or printable
$3/2 Starbucks Packaged Coffee from 07/17/11 Sunday insert
Final Price: $7.18 ea.

French’s Onions, $2.82
$0.30/1 French’s French Fried Onions printable
$0.50/1 French’s French Fried Onions from 05/15/11 Sunday insert
Final Price: $2.32 ea.

Classico Pasta Sauce, $1.84
$1/2 Classico Pasta Sauce from 05/15/11 Sunday insert
Final Price: $1.34 ea. wyb 2

Snackwells Cookies, $2.50
$1/2 Nabisco Cookies or Crackers from 06/19/11 Sunday insert
Final Price: $2 ea. wyb 2

Hamburger Helper, $1.68
$0.75/3 Betty Crocker Hamburger, Tuna or Chicken Helper printable
$0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper from 06/12/11 Sunday insert
$0.75/3 Hamburger Helper Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals from  07/17/11 Sunday insert
Final Price: $1.43 ea. wyb 3

Milka Chocolate Bars, $1.74
$1/1 Milka Chocolate Confections Bar printable
Final Price: $0.74 ea.

Weber Seasonings, $2.42
$1/1 Weber Seasoning from 06/26/11 Sunday insert
$1/1 Weber Seasoning from 05/22/11 Sunday insert
Final Price: $1.42 ea.

Rice Krispies, $2.94
$1/3Kellogg’s Cereal printable
$0.70/1 Kellogg’s Rice Krispies Gluten Free Cereal printable
$0.75/1 Kellogg’s Special K Multigrain Oats & Honey, Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle, Rice Krispies, Crunchy Nut or Kellogg’s Fiber Plus Caramel Pecan Crunch Cereal from 07/10/11  Sunday insert
Final Price: $2.19 ea.

Cascadian Farms Granola, $2.68
$0.75/1 Cascadian Farms Product
$1/1 Cascadian Farms Product printable
Final Price: $1.68 ea.

Honey Nut Cheerios, $3
$0.50/1 Honey Nut Cheerios Cereal printable
$1.50/2 General Mills Honey Nut Cheerios, Lucky Charms, Twix, or Cinnamon Toast Crunch printable
$1/2 Select General Mills Cereal from 06/19/11 Sunday insert
Final Price: $2.25 ea.

2 Liter Coke Bottles, $1.25
$1/1 Coke Product (Recyclebank) – coupon will be mailed
Final Price: $0.25 ea.

Seattle’s Best Coffee (4 pack), $4.68
$1.50/1 Seattle’s Best Iced Lattes printable
$2/1 Seattle’s Best Coffee Iced Latte from 06/05/11 Sunday insert
Final Price: $2.68 ea.

Honest Tea, $1.30
$1/1 Honest Tea Single Bottle (Recyclebank)
Final Price: $0.30 ea.

Hillshire Farms Lunch Meat, $3.28
$0.75/2 Hillshire Farm Lunch Meat from 07/10/11  Sunday insert
$0.35/1 Hillshire Farm Lunch Meat from 07/10/11 Sunday insert
$1/2 Hillshire Farm Lunch Meat from 07/10/11 Sunday insert
Final Price: $2.78 ea. wyb 2

Yoplait Yogurt (32 oz.), $2.48
$0.50/1 Yoplait Yogurt from 06/19/11 Sunday insert
Final Price: $1.98 ea.

Danimals, $2
$0.50/1 Danimals Pack from 06/05/11 Sunday insert
$1/1 Danimals Product from 06/05/11 Sunday insert
Final Price: $1 ea.

Minute Maid Frozen Treats, $2.98
$0.50/1 Minute Maid Frozen Novelty Product from  06/26/11 Sunday insert
Final Price: $2.48 ea.

Breyers Blast Ice Cream, $3.48
$0.75/1 Breyers Blasts! Ice Cream printable
Final Price: $2.73 ea.

Dove Ice Cream Bars, $3
$1/1 Dove Miniatures, Dovebars, or Ice Cream from 05/01/11 Sunday insert
Final Price: $2 ea.

Kashi Frozen Meals, $2.97
$0.75/1 Kashi Frozen Entree or Pizza Product printable
Final Price: $2.22 ea.

Gortons Fish Filets, $3.82
$1/1 Gorton’s Item printable
Final Price: $2.82 ea.

Enfamil Gentlease Formula, $23.78
$5/1 Enfamil Gentlease Formula printable
Final Price: $18.78 ea.

Hylands Teething Gel, $5.96
$1/1 Hyland’s Teething Gel, Earache Drops, or Allergy Relief printable
Final Price: $4.96 ea.

Gerber Puffs, $1.96
$1/2 Gerber Graduates Puffs or Lil’ Crunchies Snacks printable
Final Price: $1.46 ea. wyb 2

Gerber Lil’ Entrees, $2
$1/1 Gerber Graduates Lil’ Entrees Selection printable
Final Price: $1 ea.

Gerber Yogurt Melts, $2.48
$1/2 Gerber Graduates Yogurt Melts or Fruit & Veggie Melts printable
Final Price: $1.98 ea. wyb 2

Gerber Lil’ Meals, $0.98
$0.55/1 Gerber Graduates Pasta Pick-Ups Raviolis or Lil’ Meals printable
Final Price: $0.43 ea.

Theraflu, $4.97
$2/1 Theraflu Product printable
Final Price: $2.97 ea.

Bayer Aspirin Advanced, $3.47
$1.50/1 Bayer Advanced Aspirin printable
$2/1 Bayer Advanced Aspirin from 06/12/11  Sunday insert
Final Price: $1.47 ea.

Allegra (5 Ct.), $5.97
$2/1 Allegra or Allegra-D Product printable
$3/1 Allegra Product from 06/19/11  Sunday insert
Final Price: $2.97 ea.

Wilkinson Sword Razors, $3.47
$2/1 Wilkinson Sword Triple Blade Razor from 07/17/11 Sunday insert
Final Price: $1.47 ea.

Summers Eve Cleansing Cloths, $1.62
$2/2 Summer’s Eve Product printable
Final Price: $0.62 ea. wyb 2

Bengay Cream, $4.32
$5/1 Bengay Product printable
$3/1 Bengay Product from 06/19/11 Sunday insert
$3/1 Bengay Product from 05/22/11 Sunday insert
Final Price: FREE

Infusium 23, $5.84
$1/1 Infusium23 Shampoo, Conditioner or Leave-In Treatment from  rom 07/10/11 Sunday insert
Final Price: $4.84 ea.

L’Oreal Studio, $3.97
$1/1 L’Oreal Studio Line Styling Product printable
$1/1 L’Oreal Studio Line Styling Product or Vive Pro Glossy Style Product from 07/10/11 Sunday insert
Final Price: $2.97 ea.

Head & Shoulders, $4.72
$1/2 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner  from 06/05/11 Sunday insert
B1G1 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner  from 07/03/11 Sunday insert
Final Price: $2.36 ea. wyb 2

Noxzema Face Cream (Travel Size), $1.97
$0.75/1 Noxzema Facial Product from  07/17/11 Sunday insert
Final Price: $1.22 ea.

Clairol Natural Instincts Hair Color, $6.92
$1/1 Clairol Hair Color from  07/03/11 Sunday insert
$5/2 Clairol Hair Color  from 07/17/11 Sunday insert
Final Price: $4.42 ea. wyb 2

Samy Fat Foam Hair Color, $7.97
$3/1 Samy Product printable
Final Price: $4.97 ea.

Kleenex (4 Ct.), $3.47
$0.50 off Kleenex Boxes or Bundle Pack from  07/17/11 Sunday insert
Final Price: $2.97 ea.

Ziploc Bags (2 Pack), $4.50
$1/2 Ziploc Brand Bags (Recyclebank)
Final Price: $4 ea. wyb 2

Ziploc Sandwich Bags, $1.97
$1/2 Ziploc Brand Bags (Recyclebank)
Final Price: $1.47 ea. wyb 2

Solo Plates, $2.48
$1/2 Solo or Bare Product  from 06/19/11  Sunday insert
Final Price: $1.98 ea. wyb 2

Bounty Napkins, $2.50
$0.25/1 Bounty Napkins,  from 07/03/11 Sunday insert
$0.25/1 Bounty Towels or Napkins  from 06/05/11 Sunday insert
$1/1 Bounty Napkins  from 06/05/11 Sunday insert
Final Price: $1.50 ea.

Comet Cleaners, $1.97
$0.35/1 Comet Spray or Soft Scrub Cleanser from  07/17/11 Sunday insert
Final Price: $1.62 ea.

Lysol All Purpose Cleaner, $1.97
$0.25/1 Lysol All Purpose Cleaner Trigger printable
Final Price: $1.72 ea.

Downy Fabric Softener, $4.97
$0.50/1 Downy Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets  from 06/05/11 Sunday insert
$1/1 Downy Liquid Fabric Softener from  07/03/11 Sunday insert
Final Price: $3.97 ea.

Oxi Laundry Stain Remover, $2.77
$0.50/1 OxiClean Liquid, Gel, Power Paks or PreTreat printable
Final Price: $2.27 ea.

Oxi Clean Powder, $3.86
$0.50/1 OxiClean Liquid, Gel, Power Paks or PreTreat printable
Final Price: $3.36 ea.

Gain Laundry Detergent, $4.97
$0.50/1 Gain Laundry Detergent  from 07/10/11  Sunday insert
$1/1 Gain Laundry Detergent  from 07/10/11 Sunday insert
Final Price: $3.97 ea.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.