Walmart 3/23 - 3/29 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Walmart 3/23 – 3/29 Matchups

Posted on Monday, March 24th, 2014 at 10:34 am
Pin It


Walmart Logo (matchups)Oscar Mayer P3 Portable Protein Packs – $1.00
Use $0.75/1 Oscar Mayer P3 Portable Protein Pack(coupons.com)
or $1.00/1 Oscar Mayer P3 Portable Protein Pack(proteinproteinprotein.com)
or $1.00/2 Oscar Mayer P3 Portable Protein Packs – (Sunday Insert 3-16)
Final Price: FREE

 

Buddig Original Lunch Meat, 2 oz – $0.58
Use $1.00/5 Buddig Original, 2 oz or Cracker Snacker Packages, 2 oz – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $0.38

 

Butterball Turkey Bacon, 12 oz – $2.48
Use $1.00/1 Butterball Fresh or Frozen Item; Share For Higher Value – (Facebook Coupon)
Final Price: $1.48

 

Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauces – $1.98
Use $1.00/2 Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauces; Limit 1 per household(Campbellskitchen.com)
or $1.00/1 Campbell’s Slow Cooker or Skillet Sauce – (Sunday Insert 1-12)
And use $0.75/1 Campbell’s Slow Cooker and Skillet Sauces, Any Size (Offer Only Redeemable at Walmart) – Ibotta
Final Price: $0.23

 

Dole Pineapple Slices, 8 oz – $0.78
Use $1.00/3 Dole Canned Fruits(smartsource.com)
or $1.00/3 Dole Canned Fruit – (Sunday Insert 1-26)
or $0.50/2 Dole Canned Fruits – February 2014 All You Magazine (Subscribe Here)
Final Price: $0.45

 

Valley Fresh Chicken – $1.38
Use $1.00/2 Valley Fresh Products- (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.88

 

Bisquick, 20 oz – $1.98
Use $0.50/1 Bisquick Original Baking Mix, 20 oz or Larger; Heart Smart Baking Mix; or Shake ‘n Pour Pancake Mix, 10.6 oz- (coupons.com)
or $0.60/1 Bisquick Original or Heart Smart Baking Mix, 20 oz, OR Bisquick Shake ‘n Pour, 10.6 oz – (boxtops4education.com)
Final Price: $1.38

 

C&H Light Sugar Packets, 40 ct – $1.92
Use $1.00/1 C&H Light Product– (Smartsource.com)
or $1.25/1 C&H Light Product – (Sunday Insert 2-16)
Final Price: $0.67

 

Frank’s Red Hot Sauce, 5 oz – $1.00
Use $0.30/1 Frank’s RedHot Sauce– (frenchs.com)
or $1.00/2 Frank’s Redhot Sauce – (Sunday Insert 1-19)
Final Price: $0.50

 

Truvia, 40 ct – $2.98
Use $1.00/1 Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar- (coupons.com)
or $2.00/1 Truvia Natural Sweetener or Truvia Baking Blend with Sugar pkg- (smartsource.com)
Final Price: $0.98

 

Barilla Pasta, 12 – 16 oz – $1.18
Use $1.00/2 Barilla Blue Box Pasta(coupons.com)
or $1.00/2 Barilla Blue Box Pasta; Play Match Up Game To Access – Facebook Coupon
Final Price: $0.68

 

Dreamfields Pasta – $1.78
Use $1.00/1 Dreamfields Pasta Product- (trydreamfield.com)
Final Price: $0.78

 

Uncle Ben’s Single Serve Cups, 4.4 oz – $1.00
Use $1.00/3 Uncle Ben’s Products, Any; Limit 2 – (Facebook Coupon)
Final Price: $0.67

 

Velveeta Cheesy Skillet Dinners – $1.98
Use $1.00/1 Velveeta Cheesy Skillets – (Sunday Insert 2-23)
Final Price: $0.98

 

Zatarain’s Yellow Rice, 8 oz – $1.25
Use $1.00/3 Zatarain’s Rice or Pasta Mixes – (Sunday Insert 2-16)
Final Price: $0.92

 

Old El Paso Seasoning – $0.78
Use $0.60/3 Old El Paso Products: Excludes Old El Paso Refrigerated, Frozen Or Soquericavida.comup Products – (quericavida.com)
Final Price: $0.58

 

Hydroxycut Lean Protein Shakes, 4 ct – $3.98
Use $5.00/1 HydroxyCut – (Sunday Insert 2-2)
Final Price: FREE

 

Dole Fruit in 100% Juice Bowls, 4 ct – $2.08
Use $1.00/2 Dole Fruit in Gel, Fruit Crisp or Parfait- (Smartsource.com)
or $1.00/2 Dole Fruit Bowls All Natural Fruit In 100% Juice, Gels, Fruit Parfaits, or Fruit Crisps – (Sunday Insert 1-5)
Final Price: $1.58

 

Joy Ice Cream Cones, 12 ct – $0.98
Use $0.55/1 Joy Ice Cream Cone- (joycone.com)
Final Price: $0.43

 

Nabisco Belvita Biscuits – $2.98
Use $1.00/2 Belvita Breakfast Biscuits, 8.8 oz or Larger – (Sunday Insert 3-9)
And use $0.75/1 Nabisco belVita Soft Baked Breakfast Biscuits, 5 ct – Ibotta
And use $1.00/1 Nabisco belVita Soft Baked Breakfast Biscuits, 8.8 oz; May Vary By Account – Checkout 51
Final Price: $1.23

 

Reese’s Cups, 2 ct – $0.68
Use $1.00/3 Hershey’s Reese’s Products – (Sunday Insert 2-23)
Final Price: $0.35

 

Snickers Bars, 1.86 oz – $0.68
Use $0.75/2 Snickers Brand Peanut Butter Squared Bars, 1.78 – 3.56 oz; Mars Candy Product
or B2G1 Snickers Bars, 1.75 – 1.86 oz; Maximum Value Free $1.29
Final Price: $0.31

 

Blue Diamond Almond Breeze, 32 oz – $1.97
Use $0.55/1 Blue Diamond Chilled or Shelf Stable Almond Breeze, 32 oz or Larger – (Sunday Insert 2-23)
Final Price: $1.42

 

So Delicious Coconut Milk, qt – $1.98
Use $1.00/1 So Delicious Dairy Free Product – (coupons.com)
or $1.00/1 So Delicious Dairy Free Product – (Sunday Insert 1-5)
And use $1.00/1 So Delicious Dairy Free Product – Ibotta
Final Price: FREE

 

Hawaiian Punch Aloha Morning, 1 gal – $2.18
Use $1.00/1 Hawaiian Punch Aloha Morning, gal or 6 pk 10 oz bottles – (Sunday Insert 3-16)
Final Price: $1.18

 

Nestle Coffee-Mate Creamer – $1.98
Use $1.00/1 Nestle Coffee-Mate Powder or Liquid Creamer – (Facebook Coupon)
or $1.25/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamers; Excludes Natural Bliss – (Sunday Insert 2-9)
Final Price: $0.98

 

Birds Eye Recipe Ready Chopped Onions – $1.00
Use $0.75/1 Birds Eye Recipe Ready item(smartsource.com)
Final Price: $0.25

 

Eggo Waffles, 10 ct – $2.38
Use $1.50/1 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz or Larger; Redeem For 1000 Points – (KelloggsFamilyRewards.com)
Final Price: $0.88

 

Michelina’s Lean Gourmet Entree – $0.94
Use $1.00/5 Michelina’s Entree Or Snacker Products- (smartsource.com)
Final Price: $0.74

 

Old Orchard Juice From Concentrate – $1.22
Use $1.00/4 Old Orchard Frozen Juice Concentrates; Sign Up Required (oldorchard.com)
Final Price: $0.97

 

Sea Pak Shrimp Poppers – $1.67
Use $1.00/1 SeaPak Product; Join Coastal Catch To Access Coupon – (seapak.com)
or $1.00/1 Seapak Product – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $0.67

 

State Fair Cheddar Corn Dogs, 5 ct – $3.32
Use $1.00 off any one (1) State Fair Mini Corn Dog (coupons.com)
or  $0.75/1 State Fair Product- (corndogs.com)
Final Price: $2.32

 

Van’s Waffles, 6 ct – $2.76
Use $1.00/1 Van’s Waffles, Pancakes, or French Toast Sticks- (mambosprouts.com)
Final Price: $1.76

 

Challenge Cream Cheese, 8 oz – $1.98
Use $1.00/1 Challenge Cream Cheese; Includes: Original, Soft, or Whipped (Use Zip Code 85225)  – (Smartsource.com)
Final Price: $0.98

 

Dannon Activia, 4 ct – $2.18
Use $1.00/1 Dannon Activia, 4 pk or (4) Single Yogurt Cups, 5.3 oz – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $1.18

 

Mini Babybel Cheese, 6 ct – $2.98
Use $1.00/1 Mini Babybel Cheese Product – (Facebook Coupon)
And use $1.00/1 Mini Babybel Cheese, 6 or 10 pk; May Vary By Account – Shopmium – Use Referral Code: GYFMCAPU at signup
Final Price: $0.98

 

Muller FruitUp Yogurt, 5.3 oz – $0.88
Use $2.00/5 Muller Yogurts; DND – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $0.38

 

Yopa! Greek Yogurt, 5.3 oz – $1.08
Use B3G1 YoCrunch Yopa! Single Serve, 5.3 oz or Yopa! Dips Single Serve, 4.6 oz – (Sunday Insert 3-9)
Final Price: $0.81

 

Yoplait Go-Gurt, 8 ct – $1.98
Use $0.75/2 Yoplait Kids Yogurt; Includes Go-Gurt, Kids Cup Yogurt Multi-Packs, and Trix Multi-Packs(coupons.com)
or $1.00/1 Yoplait Go-Gurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt – (Sunday Insert 3-16)
Final Price: $0.98

 

Yoplait Greek 100 Yogurt, 5.3 oz – $1.00
Use $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups – (coupons.com)
or $0.50/1 Yoplait Greek Yogurt Cup – (greektasteoff)
Final Price: $0.50

 

Pillsbury Grands Jr. Biscuits, 5 ct – $0.88
Use $0.50/1 Refrigerated Pillsbury Grands! Biscuits -(Sunday Insert 2-9)
Final Price: $0.38

 

Huggies Baby Wipes, 40 ct – $0.97
Use $0.50/1 Huggies Baby Wipes, 40 ct or Larger – (pickupthevalues.com)
or $0.75/1 Huggies Baby Wipes, 40 ct or Higher – (Sunday Insert 3-23)
Final Price: $0.22

 

Tide Simply Clean & Fresh, 25 ld – $3.97
Use $3.00/2 Tide Simply Clean & Fresh, 40, 50, or 60 oz; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – (Sunday Insert 3-23)
Final Price: $2.47

 

White Cloud Soft & Thick Bath Tissue, 4 Double Roll – $2.36
Use $1.00/1 White Cloud Bath Tissue Product; Redeemable Only at Walmart- (coupons.com)
Final Price: $1.36

 

Ajax Laundry Detergent, 32 ld – $2.50
Use $1.00/1 Ajax Laundry Detergent(smartsource.com)
Final Price: $1.50

 

Angel Soft Facial TIssues – $1.17
Use $0.50 off any ONE (1) package of Angel Soft® facial tissue.
Final Price: $0.67

 

Downy, 10 oz – $1.97
Use $2.00/3 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Oxi, Tide Washing Machine Cleaner, Downy, or Bounce; Excludes Trial or Travel Size, Tide Pods, and Downy Single Rinse; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $1.30

 

Scotties Facial Tissues – $1.00
Use $1.00/4 Scotties Tissues(scottiesallergy.com)
Final Price: $0.75

 

Bic Silky Touch Razor, 10 ct – $2.96
Use $3.00/1 BIC Disposable Razor – (Sunday Insert 3-9)
Final Price: FREE

 

Equate Pantiliners, 20 ct – $0.97
Use $1.00/1 Equate Pad or Pantiliner Product; Only Available at Walmart- (coupons.com)
Final Price: FREE

 

 Zest Bar Soap, 1 ct – $0.97
Use $1.00/1 Zest Creamy Cocoa Butter & Shea Body Wash or Bar Soap or Other Zest Scent- (coupons.com)
Final Price: FREE

 

Dial Bar Soap, 2 ct – $0.97
Use $1.00/2 Dial Premium Liquid Hand Soaps, Foaming Hand Soaps, Hand Soap Refill, or Bar Soaps – (Sunday Insert 3-16)
Final Price: $0.47

 

Garnier Fructis Sleek & Shine Shampoo, 13 oz – $2.96
Use $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner, or Treatment- (coupons.com)
or $2.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner, Treatment, or Style Product; Excludes Trial or Travel Size – (Sunday Insert 3-2)
Final Price: $0.96

 

Gillette Fusion ProGlide Razor – $5.00
Use $4.00/1 Gillette Fusion Family Razor; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – (Sunday Insert 2-9)
Final Price: $1.00

 

Mitchum Anti-Perspirant or Deodorant – $2.97
Use $2.00/1 Mitchum Product; Excludes Trial or Travel Size and Multi-Packs – (Sunday Insert 2-23)
Final Price: $0.97

 

Rimmel London Nail Polish – $1.50
Use $1.00/1 Rimmel London Eye, Lip or Nail Product
or $1.00/1 Rimmel London Eye, Lip, or Nail Product – (Sunday Insert 3-16)
Final Price: $0.50

 

Bayer 81 mg Chewable, 36 ct – $2.22
Use $1.00/1 Bayer Aspirin Product, 20 ct or Larger(scienceofpain.com)
or $1.00/1 Bayer Aspirin Product, 20 ct or Larger – 3-16-14 SS
Final Price: $1.22

 

Benefiber Single Sticks, 3 pk – $1.97
Use $1.50/1 Benefiber Product – (Sunday Insert 3-9)
Final Price: $0.47

 

Halls Cough Drops, 30 ct – $1.47
Use $1.00/2 Halls Cough Drops, 17 ct or Higher; May Vary By Account – (Checkout 51)
Final Price: $0.97

 

Robitussin To Go, 2 ct – $1.00
Use $1.00/1 Robitussin Adult or Children’s Product(coupons.com)
or $1.00/1 Pfizer Products; Includes Dimetapp, Robitussin, Advil Congestion Relief, or Allergy & Congestion Relief – (Sunday Insert 1-26)
Final Price: FREE

 

Tums, 36 ct – $1.74
Use $1.00/1 Tums, 24 ct or Larger(tums.com)
or $1.50/1 Tums, 24 ct or Larger – (Sunday Insert 1-26)
Final Price: $0.24

 

Zantac, 30 ct – $7.58
Use $4.00/1 Zantac, 24 ct or Larger – (Sunday Insert 3-23)
And use FREE Zantac Product, 24 or 30 ct; Maximum Value $11.00 – Mail in Rebate (Valid 3/23/14 – 3/31/14)
Final Price: FREE

 

Beneful Chopped Blends Dog Food, 3 ct – $1.88
Use $2.00/2 Purina Beneful Chopped Blends Multi-Packs
Final Price: $0.88

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.