Walmart 2/17 - 2/23 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Walmart 2/17 – 2/23 Matchups

Posted on Tuesday, February 18th, 2014 at 11:19 am
Pin It


Walmart Logo (matchups)Packaged Meats

Buddig Original Lunch Meat, 2 oz – $0.58

– Use $1.00/5 Buddig Original Or Cracker Snacker Packages, Any 2 Oz. – (Sunday Insert 12-08-13 SS)

Final Price: $0.38

 

Butterball Turkey Bacon, 12 oz – $2.48

– Use $0.55/1 Butterball Fresh or Frozen Item – (Facebook Coupon)

– or $1.00/1 Butterball Fresh or Frozen Item; Share For Higher Value -( Facebook Coupon)

– or $0.55/1 Butterball Turkey Bacon or Breakfast Sausage; DND – (Sunday Insert 1-19-14 SS)

Final Price: $1.48

 

Hormel Natural Choice Lunchmeat, 8 oz – $2.50

– Use $1.00/1 Hormel Natural Choice Deli Meat or Chicken Strips – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $1.50

 

Jennie-O Turkey Bacon, 12 oz – $2.38

– Use $0.55/1 Jennie-O Turkey Bacon or Turkey Sausage Roll – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $1.83

 

Oscar Mayer P3 Portable Protein Packs – $1.68

– Use $0.75/1 Oscar Mayer P3 Portable Protein Pack – (coupons.com)

Final Price: $0.93

 

Canned Goods & Soups

 Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauces – $1.98

– Use $1.00/2 Campbell’s Skillet or Slow Cooker Sauces – (CambellsKitchen.com)

– or $0.75/1 Campbell’s Slow Cooker or Skillet Sauce – (Sunday insert  1-12-14 SS)

– or $1.00/1 Campbell’s Slow Cooker or Skillet Sauce – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

STACKS WITH $0.75/1 Campbell’s Slow Cooker and Skillet Sauces, Any Size (Offer Only Redeemable at Walmart) – (Ibotta)

Out of Pocket Price: $0.98

Final Price: $0.23

 

Dole Pineapple Slices, 8 oz – $0.78

– Use $1.00/3 Dole Canned Fruits – (Smartsource.com)

– or $1.00/3 Dole Canned Fruit – (Sunday Insert 1-26-14 RP)

Final Price: $0.45

 

Valley Fresh Chicken – $1.38

– Use $1.00/2 Valley Fresh Products – Bricks

– or $1.00/2 Valley Fresh Products – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $0.88

 

Condiments, Spice & Baking

 Bisquick, 20 oz – $1.98

– Use $0.50/1 Bisquick Original, 20 oz or Larger; Heart Smart; or Shake ‘n Pour, 10.6 oz – (Coupons.com)

– or $1.10/2 Bisquick: Original or Heart Smart Baking Mix, 20 oz or Larger OR Bisquick Shake ‘n Pour Pancake Mix, 10.6 oz – (Bettycrocker.com)

Final Price: $1.43

 

C&H Light Sugar Packets, 40 ct – $1.92

– Use $1.00/1 C&H Light Product (Zip Code 75034) – (Smartsource.com)

– or $1.25/1 C&H Light Product – (Sunday Insert) 2-16-14 RP

Final Price: $0.67

 

Frank’s Red Hot Sauce, 5 oz – $1.00

– Use $0.50/1 Frank’s RedHot Sauce – (franksredhot.com)

– or $0.35/1 Frank’s Redhot Sauce – (Sunday Insert 1-19-14 SS)

– or $1.00/2 Frank’s Redhot Sauce – (Sunday Insert 1-19-14 SS)

Final Price: $0.50

 

Wholesome Sweeteners, 2 lb – $3.28

– Use $1.00/1 Wholesome Sweeteners Brand Product – (Coupons.com)

– or $1.00/1 Wholesome Sweeteners brand Product – (Smartsource.com)

Final Price: $2.28

 

Grains, Pasta & Sides

 

Knorr Pasta and Rice Sides – $1.00

– Use $1.00/2 Knorr Pasta and Rice Sides; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip -(Sunday Insert 1-26-14 RP)

Final Price: $0.50

 

Barilla Pasta, 12 – 16 oz – $1.18

– Use $1.00/2 Barilla Plus, Whole Grain, Veggie, White Fiber, or Gluten Free Pasta – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $0.68

 

Dreamfields Pasta – $1.78

– Use $1.00/1 Dreamfields Pasta Product – (trydreamfields.com)

Final Price: $0.78

 

Goldfish Macaroni & Cheese Pasta – $0.98

– Use $0.55/2 Goldfish Mac & Cheese Pasta; – (Coupons.com)

Final Price: $0.71

 

Goya Yellow Rice, 8 oz – $1.58

– Use $1.00/2 Goya Rice Mixes (Zip Code 10001) – (Redplum.com)

– or $1.00/2 Goya Rice Mixes – (goya.com)

Final Price: $1.08

 

Hamburger Helpers, 6 oz – $1.50

– $0.80/4 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper – (Coupons.com)

– or $0.75/2 Betty Crocker Ultimate Potatoes, Hamburger Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dishes – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

– or $1.00/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Cooked Skillet Dishes – (Sunday Insert 2-2-14 SS)

Final Price: $1.17

 

La Victoria Tortillas, 8 ct – $1.78

– Use $1.00/1 La Victoria Tortillas – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

Final Price: $0.78

 

Uncle Ben’s Single Serve Cups, 4.4 oz – $1.00

– Use $1.00/3 Uncle Ben’s Products, Any; Limit 2 – (Facebook Coupon)

– or $1.00/4 Uncle Ben’s Items – (unclebens.com)

– or $1.00/4 Uncle Ben’s Products – (Sunday Insert) 1-12-14 RP

Final Price: $0.67

 

International

Old El Paso Seasoning – $0.78

– Use $0.60/3 Old El Paso Products; Excludes Old El Paso Refrigerated, Frozen, or Soup Products – (Coupons.com)

– or $1.00/3 Old El Paso Products; Excludes Refrigerated, Frozen and Soup – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $0.50

 

Cookies, Snacks & Candy

Dole Fruit in 100% Juice Bowls, 4 ct – $2.08

– Use $1.00/2 Dole Fruit Bowls Fruit in 100% Juice or Dole Fruit in Gel – (Coupons.com)

-or $1.00/2 Dole Fruit in Gel, Fruit Crisp or Parfait – (Smartsource.com)

– or $1.00/2 Dole Fruit Bowls All Natural Fruit In 100% Juice, Gels, Fruit Parfaits, or Fruit Crisps – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $1.58

 

Joy Ice Cream Cones, 12 ct – $0.98

– Use $0.55/1 Joy Ice Cream Cone – (joycone.com)

Final Price: $0.43

 

Snickers Bars, 1.86 oz – $0.68

– Use  B2G1 Snickers Bars, 1.75 – 1.86 oz; Maximum Value Free $1.29 – (Smartsouce.com)

Final Price: $0.45

 

Who Knew Cookies – $2.78

– Use $1.00/1 WhoKnew Cookies – (Facebook Coupon)

Final Price: $1.78

 

Beverages

 Dream Non-Dairy Rice Beverage, 32 oz – $1.88

– Use $2.00/1 Dream Non-Dairy Product – (Facebook Coupon)

Final Price: FREE

 

Frozen Foods

 Birds Eye Recipe Ready – $1.00

– Use $0.75/1 Birds Eye Recipe Ready item – (Smartsource.com)

– or $1.00/1 Birds Eye Recipe Ready Item (Smartsource.com)

– or $1.00/1 Birds Eye Recipe Recipe Ready Item – (birdseye.com)

– or $1.50/1 Birds Eye Recipe Ready – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

Final Price: FREE

 

Dole Smoothie Shakers, 1 ct – $1.50

– Use $0.50/1 Dole Fruit Smoothie Shakers – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $0.75

 

Eggo Waffles, 10 ct – $2.38

– Use $0.75/1 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz or Larger; Redeem For 500 Points – (KelloggsFamilyRewards.com)

– or$1.50/1 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz or Larger; Redeem For 1000 Points – (KelloggsFamilyRewards.com)

Final Price: $0.88

 

Hanover Beans – $1.28

– Use $0.50/1 Hanover Bean Essentials Plain (Bricks Coupon)

– or $1.00/2 Hanover Bean Essentials, Plain – (Sunday Insert 1-26-14 RP)

Final Price: $0.78

 

Hot or Lean Pockets – $2.00

– Use $1.00/2 Hot Pockets or Lean Pockets Brand Sandwiches, 8 – 9 oz – (Facebook Coupon)

Final Price: $1.50

 

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees – $1.68

– Use $1.00/5 Lean Cuisine – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $1.48

 

Michelina’s Lean Gourmet Entree – $0.94

– Use $1.00/5 Michelina’s Entree Or Snacker Products – (Smartsource.com)

– or $1.00/5 Michelina’s Entrees Or Snacker Products – (michelinas.com)

– or $1.00/5 Michelina’s Lean Gourmet Entree, Snacker Or Flatbread Products – (Smartsource.com)

Final Price: $0.74

 

Old Orchard Juice From Concentrate – $1.22

– Use $1.00/4 Old Orchard Frozen Juice Concentrates – (oldorchard.com)

Final Price: $0.97

 

Sea Pak Shrimp Poppers – $1.67

– Use $1.00/1 SeaPak Product; Sign Up To Access Coupon – (seapak.com)

Final Price: $0.67

 

Dairy

Muller FruitUp Yogurt, 5.3 oz – $0.88

– Use  $1.00/2 Muller Yogurt Products; DND – (Sunday Insert  1-5-14 RP)

Final Price: $0.38

 

Yoplait Go-Gurt, 8 ct – $1.98

– Use $1.00/2 Yoplait Go-gurt or Kids Yogurt – (livebetteramerica.com)

– or $1.00/1 Yoplait Go-Gurt Yogurt or Yo-Plait Trix Multipack Yogurt – (Sunday Insert 1-5-14 SS)

 

– or $1.00/1 Yoplait Go-Gurt or Yoplait Trix Multipack Yogurt – (Sunday Insert 2-9-14 SS)

Final Price: $0.98

 

Cabot Sour Cream, 1 lb – $1.72

– Use $1.00/2 Cabot Products – (commonkindness.com)

Final Price: $1.22

 

Yoplait Greek 100 Yogurt, 5.3 oz – $1.00

– Use $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt Cups – (coupons.com)

– or $1.00/3 Yoplait Greek Yogurt Cups – (livebetteramerica.com)

-or  $1.00/5 Yoplait Greek Yogurt -(Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: $0.50

 

Refrigerated

Pillsbury Grands Jr. Biscuits, 5 ct – $0.88

– Use $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits – (pillsbury.com)

Final Price: $0.55

 

Baby Food & Care

Huggies Baby Wipes, 40 ct – $0.97

– Use $0.50/1 Huggies Baby Wipes, 40 ct or Larger – (pickupthevalues.com)

Final Price: $0.47

 

Home Supplies

Angel Soft Facial Tissues – $1.17

– Use $0.50/1 Angel Soft Facial Tissue, Any Pack – (Facebook Coupon)

– or $0.50/1 Angel Soft Facial Tissue; Limit 1 Per Item – (angelsoft.com)

– or $0.50/1 Angel Soft Facial Tissue; DND -(Sunday Insert  2-2-14 RP)

Final Price: $0.67

 

Personal Care

Equate Pantiliners, 20 ct – $0.97

– Use $1.00/1 Equate Pad or Pantiliner Product; Only Available at Walmart – (Coupons.com)

Final Price: FREE

 

Wet ‘N Wild Lip – $0.93

– Use $1.00/1 Wet N Wild or Fergie Product – (Sunday Insert 2-9-14 SS)

Final Price: FREE

 

Wet ‘N Wild Nail Polish – $0.93

– Ues $1.00/1 Wet N Wild or Fergie Product – (Sunday Insert 2-9-14 SS)

Final Price: FREE

 

Blistex, 0.15 oz – $0.98

– Use $0.35/1 Blistex Lip Care Product – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

Final Price: $0.63

 

Equate Pantiliners, 56 ct – $1.98

– Use $1.00/1 Equate Pad or Pantiliner Product; Only Available at Walmart – (coupons.com)

Final Price: $0.98

 

Equate Ultra Thin Pads, 16 ct – $1.97

– Use $1.00/1 Equate Pad or Pantiliner Product; Only Available at Walmart (coupons.com)

Final Price: $0.97

 

Nivea Lip Care – $2.47

– Use $3.00/2 Nivea Lip Care Products; Includes Tin, 0.5 oz, Stick, 0.17 oz, or Tube, 0.3 oz – (Sunday insert  2-9-14 RP)

Final Price: $0.97

 

Playtex Sport Multipack, 18 ct – $3.97

– Use $1.00/1 Playtex Sport Tampons, 14 ct or Larger – (playtexplayon.com)

Final Price: $2.97

 

Rimmel London Nail Polish – $1.50

– Use $1.00/1 Rimmel London Product – (Sunday Insert 2-9-14 RP)

Final Price: $0.50

 

Stayfree Pads, 18 ct – $2.86

– Use $0.50/1 Stayfree Product – (stayfree.com)

Final Price: $2.36

 

Yes To Carrots Lip Butter Berry, 0.15 oz – $2.97

– Use $3.50/1 Yes To Product – (Bricks)

Final Price: FREE

 

Pharmacy

Benefiber Single Sticks, 3 pk – $1.97

– Use $2.00/1 Benefiber – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

Final Price: FREE

 

Bayer 81 mg Chewable, 36 ct – $2.22

– Use $1.00/1 Bayer Aspirin Product, 20 ct or Larger – (Sunday Insert 1-26-14 SS)

– or $1.00/1 Bayer Aspirin Product, Any 20 Count Or Larger -(Sunday Insert 12-15-13 RP)

Final Price: $1.22

 

Bounty Basic Paper Towels, 1 ct – $0.97

– Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins; Excludes Trial or Travel Size; Limit of 4 Like Coupon Per Household Per Day – (Sunday Insert 1-26-14 PG)

Final Price: $0.72

 

Halls Cough Drops, 30 ct – $1.47

– Use $1.00/2 Halls Drops Single Bags, 17 ct or Larger – (Sunday Insert 1-12-14 SS)

STACKS WITH $1.00/2 Halls Cough Drops, 17 ct or Higher; May Vary By Account – Checkout 51

Out of Pocket Price: $0.97

Final Price: $0.47

 

Tums, 36 ct – $1.74

– Use $1.00/1 Tums, 24 ct or Larger – (tums.com)

– or $1.50/1 Tums, 24 ct or Larger -(Sunday Insert 1-26-14 RP)

Final Price: $0.24

 

Pet Care

 Alpo Chop House Canned Dog Food, 5.5 oz – $0.50

– Use B1G1 Alpo Can, 5.5 oz – (Sunday Insert 1-26-14 RP)

Final Price: $0.25

 

Office Supplies

 Bic Cristal Pens, 10 ct – $0.97

– Use  $1.00/1 Bic Stationery Product -(Sunday Insert 1-5-14 SS)

Final Price: FREE

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.