Walmart 11/23-11/29 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Walmart 11/23-11/29 Matchups

Posted on Wednesday, November 23rd, 2011 at 8:17 am
Pin It


Great grocery sales this week!

Aunt Jemima Frozen Pancakes, 12 ct. $1.98, Regular Price
Use $1.00/2 – Aunt Jemima Frozen Pancakes – (facebook.com)
Final Price: $1.48 each when you buy 2

Ban Deodorant $1.97, On Rollback
Use $0.75/1 – Ban Brand Antiperspirant Deodorant, excluding trial and travel sizes – (coupons.com)
Final Price: $1.22

Beech Nut Multigrain Cereal $1.42, Regular Price
Use $1.00/1 – Beech Nut Multigrain Cereal – (smartsource.com)
Final Price: $0.42

Brawny Paper Towels, 3 ct $5.64, Regular Price
Use $1.00/1 – Brawny Paper Towels Pack, any – (facebook.com)
Final Price: $4.64

Breyers Ice Cream, 1.5 qt $2.97, Regular Price
Use $1.50/2 – Breyers Ice Cream, Any – (walmart.com)
Final Price: $2.22 each when you buy 2

Chex Cereal, $2.28 Rollback Price
Use $1.00/2 – Big G Cereals – (coupons.com)
Final Price: $1.78 each when you buy 2

Crayola Glow Book, $13.00 Regular Price
Use $3.00/1 – Crayola Glow Book – (facebook.com)
Final Price: $10.00

Dora or SpongeBob Wrapping Paper $3.00, Regular Price
Use $1.00/1 – SpongeBob or Dora Christmas Roll Wrap – (coupons.com)
Final Price: $2.00

Garnier Fructis Full Control Hair Spray, 8.25 oz. $3.33, Regular Price
Use $1.25/1 – Garnier Fructis Style Hairspray – (coupons.com)
Final Price: $2.08

Hidden Valley Ranch Dry Seasoning or Dip $1.58, Regular Price
Use $0.50/1 – Hidden Valley Ranch Dry Seasoning or Dip – (facebook.com)
Final Price: $1.08

Hot Pockets $2.00, Regular Price
Use$1.00/3 – Hot Pockets, 7.5 – 9.5 oz – (coupons.com)
Final Price: $1.67 each when you buy 3

I Can’t Believe It’s Not Butter! sticks, 4 ct $2.47, Regular Price
Use $1.50/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter! All Purpose Sticks – (coupons.com)
Final Price: $0.97

Kraft Jet-Puffed Chocolate Marshmallows, 8 oz $1.25, Regular Price
Use $0.40/1 – Jet-Puffed Mallow Bites or Flavored Mashmallows – (coupons.com)
Final Price: $0.85

Nature Made Vitamin D Tablets, 100 ct. $3.97, Regular Price
Use $1.00/1 – Nature Made product, any – (coupons.com)
Final price: $2.97

Nestle Jingles, 10-11 oz $2.48, Regular Price
Use $1.25/2 – Nestle Jingles (including minis), 10-11 oz – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.85 each when you buy 2

One-A-Day Women’s Multi vitamins, 45 ct. $5.47, Regular Price
Use $2.00/1 – One A Day Vitamin, any – (coupons.com)
Final Price: $3.47

Robitussin To Go, 2 ct. $1.00, Regular Price
(Look for these near the checkout lanes)
Use $1.25/1 – Robitussin Product, any – (coupons.com)
Final Price: Free, Plus $0.25 Overage

Schick Quattro for Women Disposable Razors, 3 ct. $6.54, Regular Price
Use $2.00/1 – Schick Quattro for Women Razor or Refills – (facebook.com)
Or $2.00/1 – Schick Quattro for Women Razor, Refill or Trimstyle from 10/30 Sunday insert
Final Price: $4.54

Skinny Cow Strawberry Shortcake Ice Cream Sandwiches $4.24, Regular Price
Use $1.00/1 – Skinny Cow Low-Fat Ice Cream Multi-pack – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.24

Tylenol Precise, 6 ct patches $6.27, Regular Price
Use $3.00/1 – Tylenol Precise – (walmart.com)
Final Price: $3.27

Valley Fresh Chunk White Chicken, 5 oz $1.38
Use $0.55/2 – Valley Fresh Chunk Chicken – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.11 each when you buy 2

Wonka Candy Canes, 6 oz $2.50, Regular Price
Use $1.00/2 – Wonka Candy Canes – (couponnetwork.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.