Walmart 11/2-11/8 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Walmart 11/2-11/8 Matchups

Posted on Wednesday, November 2nd, 2011 at 1:12 pm
Pin It


8th Continent Soymilk Half Gallon $2.73, Regular Price
Use $1.00/1 – 8th Continent Soymilk Half Gallon, any – (coupons.com)
Final Price: $1.73

Bar-S Franks, 12 oz. $0.88, Regular Price
Use $0.50/2 – Bar-S Franks – (facebook.com)
Final Price: $0.63 each when you buy 2

Betty Crocker Cookie Pouch $1.82, Regular Price
Use $1.00/2 – Betty Crocker Cookie Mix Pouches – (coupons.com)
Final Price: $1.32 each when you buy 2

Cascadian Farm Chocolate Chip Organic Chewy Granola Bars, 7.4 oz $3.00, Regular Price
Use $0.75/1 – Cascadian Farm Product, Any – (coupons.com)
Final Price: $2.25

Chiquita Bites Singles or Duos $0.98, Regular Price
Use B1G1 Free – Chiquita Bites Singles or Chiquita Fruit and Juice Duos – (facebook.com)
Final Price: $0.49 each when you buy 2

Cool Whip Seasons Delight $1.25, Regular Price
Use $0.75/1 – Cool Whip Seasons Delight – (facebook.com)
Final Price: $0.50

Gold Medal Flour, 5 lb $4.58, On Rollback
Use $0.50/1 – Gold Medal Flour, 5 lb – (goldmedalflour.com)
Final Price: $4.08

Gold Peak Tea $1.49, Regular Price
Use $1.00/1 – Gold Peak Tea, 18.5 oz or larger – (coupons.com)
Final Price: $0.49

Kikkoman Soy Sauce, 10 oz $1.44, Regular Price
Use $1.00/1 – Kikkoman Product, Any – (smartsource.com)

Final Price: $0.44

Lean Breakfast Pockets $2.00, Regular Price
Use $1.00/5 – Hot Pockets or Lean Pockets Breakfast – (coupons.com)
Final Price: $1.80 each when you buy 5

Minute Maid Pure Squeezed 100% Orange Juice, 59 oz. $3.28, Regular Price
Use $1.00/1 – Minute Maid Pure Squeezed 59 fl oz bottle, any variety – (facebook.com)
Final Price: $2.28

Muir Glen Tomato Paste, 6 oz. $0.92, Regular Price
Use  $0.75/1 – Muir Glen Product, Any Flavor or Variety – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Muir Glen Products – (bricks.coupons.com)
Final Price: $0.17

Nature’s Own Thin Sliced Bagels $1.98, Regular Price
Use $0.75/1 – Nature’s Own Thin Sliced Bagels – (bricks.coupons.com)
Final Price: $ 1.23

No Yolks Egg White Pasta $1.50, Regular Price
Use $0.40/1 – No Yolks Egg White Pasta – (coupons.com)
Final Price: $1.10

Wholly Guacamole $2.48, Regular Price
Use $1.00/1 – Wholly Guacamole, Wholly Salsa, or Wholly Queso product – (eatwholly.com)
Final Price: $1.48

Aquafresh Training Toothpaste $1.98
Use $0.75/1 – Aquafresh Training Toothpaste  – (facebook.com)
Final Price: $1. 23

Kotex Liners $1.00, Regular Price
Use $1.00/2 – Kotex Products – (redplum.com)
Final Price: $0.49 each when you buy 2

Listerine SmartRinse $4.47, Regular Price
Use $1.00/1 – Listerine Kids Rinse or Reach Kids Toothbrush – (coupons.com)
Final Price: $3.47

Robitussin To-Go, 2 pack $1.00, Regular Price
Look for this item near the checkouts!
Use $1.00/1 – Robitussin Product – (coupons.com)
Final Price: Free

Sally Hansen Eyelash Curler $2.87, Rollback Price
Use $1.00/1 – Sally Hansen Beauty Tool $2.00 or more – (coupons.com)
Final Price: $1.87

Thermacare Heat Wrap $5.98, Regular Price
Use $3.00/1 – Thermacare Product – (thermacare.com)
Final Price: $2.98

Bic Pens, 12 ct $1.00, Regular Price
Use $1.00/1 – Bic Stationary Item – (facebook.com)
Final Price: Free

Ziploc Twist ‘n Loc Containers, 2 pk $2.37, Regular Price
Use $1.50/2 – Ziploc Containers, Any – (coupons.com)
Final Price: $1.62 each when you buy 2

Sergeants Dentafresh Cat Treats, 30 ct $4.97, Regular Price
Use $1.00/1 – Sergeants Dentafresh Cat Treats – (coupons.com)
Final Price: $3.97

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.