Walgreens 6/8 - 6/14 Coupon Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Walgreens 6/8 – 6/14 Coupon Matchups

Posted on Sunday, June 8th, 2014 at 7:00 am
Pin It


Welcome to this week’s Walgreens Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!
Click here to see the complete list
Walgreens Balance Rewards
Buy 1 participating Garnier Hair Color product, Get 3000 Points (=$3.00)
.
Garnier Olia Hair Color – $7.99
  • $3.00/1 Garnier Olia Oil Powered Hair Color – 5-11-14 RP – (exp. 07/05/14)
Out-of-Pocket Price: $4.99
Final Price: $1.99
Buy 1; Use $3/1 Coupon; Includes 3000 Points (=$3.00)
Buy 2 participating Skippy or Hershey’s product, Get 1000 Points (=$1.00)
.
Hershey’s Spreads, 13 oz – $2.50

2/$5 ($2.99 Each)

Out-of-Pocket Price: $2.00
Final Price: $1.50
Buy 2; Use (2) $0.50/1 Coupons; Includes 1000 Points (=$1.00)
Walgreens Register Rewards
Buy 1 participating Kellogg’s Breakfast To Go Shake, Get $1.49 Register Rewards
.
Kellogg’s Breakfast To Go Shakes, 10 oz – $1.49
Out-of-Pocket Price: $0.74
Final Price: Free
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon; Includes $1.49 Register Rewards
Buy 1 participating Oral-B product, Get $3 Register Rewards
.
Oral-B Cross Action Refills, 2 pk – $5.99
  • $3.00/1 Oral-B Replacement Head, 2 or 3 ct; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 6-1-14 PG – (exp. 06/30/14)
Out-of-Pocket Price: $2.99
Final Price: Free
Buy 1; Use $3/1 Coupon; Includes $3 Register Rewards
.
Oral-B Pulsar 3D White Advanced Vivid Toothbrush – $5.99
Out-of-Pocket Price: $4.49
Final Price: $1.49
Buy 1; Use $1.50/1 Coupon; Includes $3 Register Rewards
Breakfast & Cereal
Post, Kellogg’s or General Mills; Mix & Match
.
Post Cereal, 11 – 24 oz – $2.50

2/$5 ($2.99 Each)Includes: Select varieties; Pictured: Fruity Pebbles and Honey Bunches of Oats

Final Price: $1.50
Diet Food & Drinks
Nutritional Bars; Mix & Match
.
Balance Bars – $1.00

5/$5 ($1.19 Each)Includes: Select varieties

Final Price: $0.66
Dairy
.
Kraft Philadelphia Cream Cheese, 8 oz – $1.99
Final Price: $0.99
Home Supplies
Kleenex or Viva; Mix & Match
.
Viva Vantage Paper Towels, single roll – $1.50

2/$3 ($1.99 Each)

  • $0.50/2 Viva Paper Towels
  • $0.50/1 Viva Paper Towels – 5-18-14 SS – (exp. 06/28/14)
  • $1.00/2 Viva Paper Towels – 5-18-14 SS – (exp. 06/28/14)
Final Price: $1.00
Buy 2; Use $1/2 Coupon OR (2) $0.50/1 Coupons
Pharmacy
.
Swisse Ultivite +Energy Multivitamin, 40 ct – $7.99
Final Price: $2.99
Click here to see the complete list

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.