Best Walgreens Matchups 4/8-4/14
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Best Walgreens Matchups 4/8-4/14

Posted on Tuesday, April 10th, 2012 at 10:49 pm
Pin It


Here are the best Walgreens matchups for the week!

1. Reach Total Care Toothbrush $2.99 Buy 1, Receive $2.00 Register Reward Use $1.00/1 Reach Toothbrush, excludes Crystal Clean, from 3/4 Sunday insert Pay $1.99, Receive $2.00 Register Reward Final Price: Free

2. Kleenex Facial Tissue, 24, 70 or 100 sheets $0.99 Use $0.55/1 Kleenex Facial Tissue from Discover the Value of a Great Buy Booklet Final Price: $0.44

3. Luster Toothpaste, 2.6 or 8 oz. $4.99 Buy 1, Receive $4.00 Register Reward Use $0.75/1 Luster White Product from 3/18 Sunday insert Pay $4.24, Receive $4.00 Register Reward Final Price: $0.24

4. Select General Mills Cereal, 10.7 to 12.8 oz. 2/$5.00 or $2.99 for 1 Buy 2, Receive $1.00 Register Reward Use $1.00/2 – General Mills Cereal – (coupons.com) Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (smartsource.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com) Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com) Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (couponnetwork.com) Or $1.00/2 – General Mills Cereal, Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, Count Chocula, Dora the Explorer, Franken Berry,  Golden Grahams, Kix, Lucky Charms, Reese’s Puffs or Trix-b (bricks.coupons.com) Pay $4.00, Receive $1.00 Register Reward Final Price: $1.50 each when you buy 2

5. Revlon Colorburst Lipgloss, .20 fl.oz. $7.49 Use 2 $2.00/1 Revlon Face Product from 4/1 Sunday insert Final Price: $3.62 each when you buy 2

6. Progresso Soup, 18.5 or 19 oz. 4/$5.00 for $1.99 for 1 Use $1.00/4 Progresso Soup from 2/26 Sunday insert Final Price: $1.00 each when you buy 4

7. Cookies, Crackers, Treats or Bars: Keebler, 11.5 to 16 oz., Kellogg’s Special K Cracker Crisps, 4 oz., Nutri-Grain Bars, 8 pack, Special K Bars, 5 or 6 pack, Rice Krispies Treats, 8 pack, Cheez-It, 9 oz. 4/$10.00 or $2.99 for 1 Buy 4, Receive $3.00 Register Reward Use 2 $1.00/2 Keebler Club Crackers from 4/1 Sunday insert Or $0.55/2 Keebler Cookies from 2/19 Sunday insert Or $1.00/2 – Keebler Townhouse Crackers – (snackpicks.com) Pay $8.00, Receive $3.00 Register Reward Final Price: $1.25 each when you buy 4

8. Finish Dishwasher Tabs or Gelpacks, 20 pack, Jet-Dry, 8.45 oz. $3.99 Buy 1, Receive $1.50 Register Reward Use $0.75/1 Finish Powerball Tabs or Gelpacs, exp. 4/15/12, 3/11 Or $0.50/1 – Finish Dishwasher Cleaner – (finish.com) Or $0.50/1 Finish Jet Dry, exp. 7/1/12 (Product Package) Or $0.50/1 – Finish Gelpacks or Powerball – (homesolutionsnews.us) Or $0.50/1 – Finish Jet-Dry Rinse Agent or Turbo Dry – (finish.com) Pay $3.24, Receive $1.50 Register Reward Final Price: $1.74

9. Hefty One Zip Freezer Bags, 13 pack, Storage Bags, 17 or 22 pack $3.49 Buy One Get One Free, With in ad coupon, limit 4 Final Price: $1.75 each when you buy 2

10. Eucerin Daily Replenishing Lotion, 13.5 oz. $7.99 Use 2 $2.00/1 – Eucerin Product, 13.5 oz. or larger – (coupons.com) Final Price: $3.99 each when you buy 2

11. Maybelline FitMe Foundation, 1.0 fl. oz. $7.99 Use 2 $3.00/1 Maybelline FitMe Foundation from 3/25 Sunday insert Final Price: $2.99 each when you buy 2

12. Summer’s Eve Feminine Care Buy One Get One Free Use $2.00/2 Summers Eve Product from All You Magazine, Feb. ’12 Final Price: Varies

13. Summer’s Eve Feminine Care Cleansing Cloths, 16 ct. $2.99 Use $2.00/2 Summers Eve Product from All You Magazine, Feb. ’12 Final Price: $0.50 each when you buy 2

14. Tampax Radiant Tampons, 16 ct. $5.79 Use 2 $2.00/1 Tampax Radiant Tampons from product package Final Price: $2.34 each when you buy 2

15. Boost Original Nutritional Drink $7.49 Use 2 $2.00/1 – Boost Multi-Pack or Powder – (boost.com) Final Price: $3.63 each when you buy 2

16. Centrum ProNutrients Omega 3, 50 minigels $12.99 Less $4.00 off Use $5.00/1 Centrum Pro Nutrients from 3/11 Sunday insert Final Price: $3.99

17. Nature Made Vitamins and Supplements Buy One Get One Free Use 2 $2.00/1 – Nature Made Fish Oil – (pillsbury.com) Or $1.00/1 – Nature Made Vitamin D – (pillsbury.com) Or $1.00/1 – Nature Made Fish Oil – (naturemade.com) Or $1.00/1 – Nature Made Product – (naturemade.com) Final Price: Varies

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.