Best of Walgreens Matchups 1/1-1/7
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Best of Walgreens Matchups 1/1-1/7

Posted on Tuesday, January 3rd, 2012 at 2:50 pm
Pin It


Here are the best of Walgreens matchups for $1 and under!

1. Progresso Soup $1.25
When you buy 4 with in ad coupon, limit 4
Use $1.00/4 – Progresso Soups – (progressosoups.com)
Or $1.00/4 Progresso Soups any flavor from 11/13 Sunday insert
Or $1.00/4 Progresso Soups, any flavor cans from 12/11 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 4

2. Dawn or Joy Dish Liquid $0.99
With in ad coupon, limit 3

3. V8 Vegetable, 64 oz., V-Fusion, 46 oz., Mott’s Juice, 64 oz., or Juicy Juice, 8 pack $2.50
When you buy 2, limit 4
Or $0.55/1 – Juicy Juice 100% Juice, 8pk – (facebook.com)
Or $1.00/3 – Juicy Juice Products – (juicyjuice.com)
Or $1.00/3 – Juicy Juice Products – (juicyjuice.com)
Use 2 $1.50/1 – Mott’s Applesauce or Juice – (facebook.com)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (v8juice.com)
Or $1.00/2 – V8 V-Fusion Juice, 8oz 6pks or 46oz Bottle – (v8juice.com
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

4. Select Soda, 2 Liter $1.00
With in ad coupon, limit 3

5. Morton Iodized Salt or Nice! or Deerfield Farms Baking Soda $0.59
With in ad coupon, limit 4

6. Hunt’s Tomatoes Sauce, 8 oz. $0.39
With in ad coupon, limit 3

7. Geisha Mushrooms or Madam Mandarin Orange $0.59
With in ad coupon, limit 4

8. Keebler Cookies or Crackers, Cheez-It or Special K Cracker Chips $2.50
Use $2.00/2 in store coupon
And Use $1.00/2 Keebler crackers, 8oz or larger from 11/13 Sunday insert
Or $1.00/2 Keebler crackers, 8 oz or larger from 12/11  Sunday insert
Or $1.00/2 – Keebler Club Crackers, 11oz or Larger – (snackpicks.com)
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

9. Nabisco Cookies or Crackers, 3.8 to 8 oz. $1.33
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers – (facebook.com)
Final Price:  $0.83 when you buy 2

10. Dentyne, Stride, or Trident Gum $0.67
When you buy 3, With in ad coupon, limit 6

11. Hershey’s Candy, 1.4 to 2.5 oz. $0.59
With in ad coupon, limit 6

12. Muscletech Smart Protein Bar $1.99
Buy 1, Receive $1.99 Register Reward
Pay $1.99, Receive $1.99 Register Reward
Final Price:  Free

13. Tylenol, 24 count, or Liquid, or Children’s Sudafed PE $5.00
Buy 2, Receive $5.00 Register Reward
Or $1.00/1 – Tylenol Product, Any – (tylenol.com)
Use 2 $2.00/1 – Sudafed Product,  Excludes Trial Size – (sudafed.com)
Pay $6.00, Receive $5.00 Register Reward
Final Price:  $0.50 each when you buy 2

14. Triaminic Thin Strips, Liquid, or Fever Reducer $5.00
Buy 2, Receive $5.00 Register Reward
Or $1.00/1 – Triaminic Fever Reducer pain Reliever Product – (coupons.com)
Use $3.00/2 – Triaminic Products – (coupons.com)
Pay $7.00, Receive $5.00 Register Reward
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

15. ChapStick Lip Balm $1.00
When you buy 3, Excludes Fresh Effects & Naturals

16. eos Lip Balm $2.99
Buy 1, Receive $2.00 Register Reward
Pay $2.99, Receive $2.00 Register Reward
Final Price:  $0.99

17. Lichi Super Probiotic $9.99
Buy 1, Receive $9.99 Register Reward
Pay $9.99, Receive $9.99 Register Reward
Final Price:  Free

18. NutraLife, SAMe Mood, Joint and Liver Health $10.00
Buy 1, Receive $10.00 Register Reward
Pay:  $10.00, Receive $10.00 Register Reward
Final Price:  Free

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.