Sprouts 8/21-8/27 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com
logo

The Global Domain Name (url) FreeCoupons.com is currently available for acquisition.

Please contact us by Email for Details



Sprouts 8/21-8/27 Matchups

Posted on Thursday, August 22nd, 2013 at 10:26 am
Pin It


Sprouts logoLifeway Frozen Kiefer, 15 oz – $3.50
Use $0.50/1 Lifeway Frozen Kefir, Any Pint – (lifeway.net)
Final Price: $3.00

Earth Balance Peanut Spread, 16-oz. $3.99
Use $1.00/1 – Earth Balance Nut Butter – (sprouts.com)
Final Price: $2.99

Peanut Butter & Co. Peanut Butter, 16 oz – $3.00
Use $1.00/1 Peanut Butter & Co. Peanut Butter, Any 16 Oz. Jar – (facebook.com)
Final Price: $2.00

So Delicious Coconut Milk, 32 oz. $1.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Final Price: $1.44

Clif Kids ZBars $2.00
Use $1.00/2 Clif Kids ZBars – (sprouts.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

So Delicious Frozen Dessert, 16-oz. $4.99
Use $0.55/1 – So Delicious Dairy Free Product – (facebook.com)
Final Price: $4.44

Larabar Snack Bars, 4 for $5
Use two $1.00/2 – Larabar, Uber or Alt Bars – (sprouts.com)
Final Price: $0.60 each, when you buy 5

Glutino Genius Bead, 14.1 oz $2.99
Use $0.55/1 Glutino Or Gluten Free Pantry Item – (glutino.com)
Final Price: $2.44

Health is Wealth Chicken Nuggets or Tenders, 8-10.5 oz. $4.49
Use $0.50/1 – Health is Wealth Product – (facebook.com)
Final Price: $3.99

Natural Factors DGL Licorice Root Extract, 180-tablets $16.99
Use $2.00/1 Natural Factors Product – (naturalfactors.com)
Final Price: $14.99

Annie’s Organic Mac-N-Cheese $1.50
Use $0.50/1 Annie’s Homegrown Coupon – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $1.00

Westsoy Organic Soy Beverage $2.00
Use $1.00/1 Westsoy Product – (westsoymilk.com)
Final Price: $1.00

Silk PureCoconut Coconut Milk, 64 oz – $2.50
Use $1.00/1 Silk Half Gallon – (silk.com)
Final Price: $1.50

Honest Tea, 16 oz. $1.49
Use Buy 3 Honest Tea 16-oz. Bottles, Get 1 Free – (sprouts.com)
Final Price: $1.12 each, when you buy 4

Zevia Soda, 6 pk $3.34
Use $2.00/1 Zevia All Natural Soda, Any 6-Pack – (zevia.com)
Or $2.00/1 Zevia Zero Calorie Soda, Any 6-Pack Of Cans Or 4-Pack Of Bottles – (zevia.com)
Final Price: $1.34

Balance Bars 5 for $5
Use $1.00/3 – Balance Bars – (facebook.com)
Final Price: $1.33 each, when you buy 5

Annie’s Organic Snack Mix $2.00
Use $0.50/1 Annie’s Homegrown Coupon – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $1.50

Truvia Natural Sweetener, 80-count Box $6.99
Use $0.85/1 – Truvia Natural Sweetener – (coupons.com)
Final Price: $6.14

Blue Sky Soda, 6-pack $3.49
Use $1.00 off Blue Sky Free Soda – (facebook.com)
Final Price: $2.49

Honest Kids Juice Pouches $4.99
Use $1.00/2 Honest Kids Pouches – (sprouts.com)
Or $0.50/1 Honest Tea Kids Pouches Coupon – (rockthelunchbox.com)
Final Price: $4.49 each

Food Should Taste Good Chips, 4.5 – 5.5 oz  $1.50
Use $0.75/1 Food Should Taste Good Chips, Any 4.5 Oz. bag or larger – (coupons.com)
Final Price: $0.75

Celestial Seasonings Cool Brew Tea, 40 ct $3.50
Use $1.00/2 Celestial Seasonings Herbal Teas, Any – (celestialseasonings.com)
Final Price: $3.00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.