Sprouts 2/5-2/11 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Sprouts 2/5-2/11 Matchups

Posted on Thursday, February 6th, 2014 at 11:46 am
Pin It


Sprouts logoMamma Chia Organic Squeeze Snacks $1.50 each, when you buy 2
Use $1.00/2 – Mamma Chia Chia Squeezes – (commonkindness.com)
Or $1.00/2 – Mamma Chia Products – (facebook.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Udi’s Granola Bars $3.99
Use $1.00/1 – Udi’s Product – (udisglutenfree.com)
Final Price: $2.99

Irwin Naturals Triple Diet Max Accelerator, 72 softgels $19.99
Use $2.00/1 – Irwin Naturals Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $17.99

Garden of Life Raw Fit Marley Coffee $34.99
Use $3.00/1 – Raw Fit Bottle – (gardenoflife.com)
Final Price: $31.99

American Flatbread Twisted 6 Cheese Pizza $6.99
Use $1.00/1 – American Flatbread Product – (hopster.com)
Final Price: $5.99

Udi’s Glute-Free Spinach & Feta Pizza $6.99
Use $1.00/1 – Udi’s Product – (udisglutenfree.com)
Final Price: $5.99

Choice Organic Tea $2.99
Use $1.00/2 – Choice Organic Teas – (sprouts.com)
Final Price: $2.49 each, when you buy 2

Honest Tea, 16.9 oz, select varieties 2 for $3.00
Use $1.00/2 – 16 oz. bottles of Honest Tea – (sprouts.com)
Final Price: $1.00 each, when you buy 2

Pacific Foods Organic Beans $2.50 each, when you buy 2
Use two $0.75/1 – Pacific Foods Organic Beans – (mambosprouts.com)
Final Price: $1.75 each, when you buy 2

Zevia Soda, 4-pack, 12-oz. bottles $4.99
Use $1.00/1 – 4-pack of Zevia Glass Bottles, any flavor – (sprouts.com)
Final Price: $3.99

World’s Best Cat Litter, 8 lb. $6.99
Use $3.00/1 – World’s Best Cat Litter, any size – (coupons.com)
Final Price: $3.99

Good Belly Probiotic Beverage, 32 oz., select varieties $2.99
Use $1.00/1 – GoodBelly Product – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Boiron Coldcalm, 60 tabs $8.99
Use $1.00/1 – Boiron Coldcalm Tablets – (sprouts.com)
Final Price: $7.99

Irwin Naturals Steel-Libido, 75 softgels $21.99
Red, Men’s or Women’s
Use $2.00/1 – Irwin Naturals Product – (mambosprouts.com)
Final Price: $19.99
Barbara’s Snackimals Cereal $3.00
Use B1G1 Snackimals Cookies – (sprouts.com)
Final Price: $1.50 each, when you buy 2

Muir Glen Organic Pasta Sauce $3.00
Use $0.50/1 Muir Glen Product – (facebook.com)
Final Price: $2.50

Muir Glen Organic Canned Tomatoes $2.50
Use $0.50/1 Muir Glen Product – (facebook.com)
Final Price: $2.00

Happy Baby Organic Baby Food Pouches $1.00
Use $1.00/2 – Happy Baby Pouches – (facebook.com)
Final Price: $0.50 each, when you buy 2

Simply Organic Vanilla Extract $4.99
Use $1.00/1 – Simply Organic Vanilla Extract – (simplyorganic.com)
Final Price: $3.99

Annie’s Homegrown Mac & Cheese Cups, 2.01 oz $1.00
Use $0.35/1 – Annie’s Homegrown Microwaveable Mac & Cheese Cup – (annies.com)
Final Price: $0.65

Silk Almondmilk, 64 oz. $2.99
Use $0.75/1 – Silk Product, qt or Larger, Includes Singles, 4 pk – (silk.com)
Or $1.50/2 – Silk, half gallon – Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.24

Brown Cow Yogurt, 6 oz – $0.69
Use $0.50/2 Brown Cow Cream Top Greek Yogurts, 6 oz. – (browncowfarm.com)
Final Price: $0.44 each, when you buy 2

The Greek Gods Greek Yogurt, 24 oz. $3.00
Use $0.50/1 – Greek Gods Brand Products – (greekgodsyogurt.com)
Final Price: $2.50

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.