ShopRite Coupon Matchups: Nov 29 - Dec 5
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



ShopRite Coupon Matchups: Nov 29 – Dec 5

Posted on Monday, November 30th, 2015 at 8:00 am
Pin It


shoprite
Welcome to our ShopRite Coupon Matchups. Below you will find all the current sales available, matched up with any current coupons or offers to help you save the most possible! Please note that prices can vary by region. Happy couponing!
Click here to see the complete list
Double Manufacturers Coupons UP to $1.00 with $25.00 Minimum Purchase; Offer good Dec. 29 – Jan 2nd, 2016; Limit 20 coupons per household, per day. See store for details.
Multi-Item Deals
Buy Ten (10) participating Kimberly Clark and Clorox Products; Save $5.00 INSTANTLY; Limit 4 offers

.
Clorox Disinfecting Wipes, 35 ct – $1.49

Includes: Lemon or Fresh Scent

  • $1.00/2 Clorox Clean-Up, Clorox Liquid Bleach or Clorox Disinfecting Wipes – 11-8-15 SS; Includes Wipes, 34 ct or Larger Only (exp. 01/01/16)
Final Price: $0.49
Buy 2; Use $1.00/2 Coupon; Buy 8 Additional Participating Items; Includes Instant Savings

.
Viva Paper Towels, Big Roll, ea – $0.99

Includes: Choose-A-Size

  • $0.50/1 Viva Paper Towels – 11-15-15 SS (exp. 12/31/15)
  • $0.60/1 Viva Paper Towels – 11-15-15 SS
Final Price: Free
Buy 1; Use $0.60/1 Coupon (doubled); Buy 9 Additional Participating Items; Includes Instant Savings
Buy Three (3) participating Ferrero Rocher Holiday Chocolates; Save $6.00 INSTANTLY

.
Ferrero Rocher Chocolates, 18 ct 6.8 – 7.9 oz – $3.99

Excludes: Cube

  • $2.00/1 Ferrero Rocher – 11-1-15 SS; Includes 7 – 10.6 oz Only (exp. 01/31/16)
Final Price: Free
Buy 3; Use $2.00/1 Coupon; Includes Instant Savings

.
Ferrero Rocher Gift Box, 24 ct 8.8 – 10.6 oz – $6.99

Includes: Chocolate Collection

  • $2.00/1 Ferrero Rocher – 11-1-15 SS; Includes 7 – 10.6 oz Only (exp. 01/31/16)
Final Price: $2.99
Buy 3; Use $2.00/1 Coupon; Includes Instant Savings

.
Ferrero Rocher Gift Cube, 18 ct 7.9 oz – $6.99
  • $2.00/1 Ferrero Rocher – 11-1-15 SS; Includes 7 – 10.6 oz Only (exp. 01/31/16)
Final Price: $2.99
Buy 3; Use $2.00/1 Coupon; Includes Instant Savings
Buy any 6 Participating Nestle Products; Save $3.00 INSTANTLY

.
Nestlé Toll House Morsels, 10 – 12 oz – $1.99

6/$1.99 ea (or $2.49 ea); Limit 24 per variety

Final Price: $0.49
Buy 6; Use (6) $0.50/1 Coupons (doubled); Includes Instant Savings
Bread & Bakery

.
Freihofer’s Large White Bread, 20 – 22 oz – $1.99
Final Price: $0.99
Breakfast & Cereal

.
General Mill Trix Cereal, 10.7 oz – $2.49
Final Price: $1.49
Canned Goods & Soups

.
Green Giant Vegetables, 14.5 – 15.25 oz – $0.69

Includes: Select varieties

Final Price: $0.19
Buy 2; Use $0.50/2 Coupon (doubled)

.
Mt. Olive Pickles, 1 pt – $2.00

Includes: Sweet Gherkins, Kosher or Bread & Butter Sandwich Stuffers

Final Price: $0.50
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled)

.
Progresso Vegetable Classics, 18 – 19 oz – $0.99
Out-of-Pocket Price: $0.66
Final Price: $0.33
Buy 3; Use $1.00/3 Coupon; Includes Upromise Rebate Savings
Cookies, Snacks & Candy

.
Tostitos Cantina Chips, 9 – 12 oz – $1.99

Prices valid 12/2 – 12/5 ONLY; $1.00/1 ShopRite Digital Coupon; Limit 1Includes: Traditional, Thins or Chipotle

Final Price: $0.99
Buy 1; Use $1.00/1 ShopRite Digital Coupon
Dairy

.
Borden Natural Cheese Slices, 5 – 6 oz – $1.99
Final Price: Free
Buy 1; Use $1.00/1 Coupon and $1.00/1 ShopRite Digital Coupon
Frozen Foods

.
Blue Bunny Champ Cones, 4 ct – $1.99
Final Price: $0.49
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled, sign up required)

.
Hanover Soft Pretzel, 13 oz – $1.59
  • $0.75/1 Hanover Frozen Soft Pretzels – 11-15-15 RP; Includes 6 ct Only (exp. 12/05/15)
Final Price: $0.09
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled)
Grains, Pasta & Sides

.
Progresso Cooking Stock, 32 oz – $2.88

Includes: Chicken, Unsalted Chicken or Vegetable

Final Price: $1.38
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled)
Home Supplies

.
Hefty Slider Bags, 10 – 20 ct – $1.34

Includes: Storage or Freezer; Quart or Gallon Size

Final Price: $0.34
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon (doubled)

.
Reynolds Heavy Duty Wrap, 50 sq ft – $2.99
Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $0.74
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled); Includes MobiSave Rebate Savings

.
Reynolds Wrap Aluminum Roll, 35 sq ft – $2.99

Includes: Non-Stick; Excludes: Heavy Duty, 75 sq ft

Out-of-Pocket Price: $1.49
Final Price: $0.74
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled); Includes MobiSave Rebate Savings
Meat, Poultry & Fish

.
Pork, Loin Chop, Center Cut, Bone-in, per lb – $1.99

Includes: Family Pack

Packaged Meats

.
Butterball Turkey Bacon, 6 oz – $1.67

Includes: Low Salt

Final Price: $0.57
Buy 1; Use $0.55/1 Coupon (doubled)
Personal Care

.
Carefree Shileds, 42 – 60 ct – $2.50

$1.00/1 ShopRite Digital Coupon; Limit 1Includes: Original, Body Shape, Ultra, Long, Thong or Thin2Go

Final Price: $0.50
Buy 1; Use $1.00/1 Coupon and $1.00/1 ShopRite Digital Coupon

.
Colgate Toothpaste, 2.7 – 2.8 oz – $0.88

Includes: White Mint Zing, Baking Soda and Peroxide Whitening, Tartar Protection or Regular; Excludes: Max Fresh, 2.8 oz

  • $0.50/1 Colgate Toothpaste – 11-22-15 SS; Includes 3 oz or Larger Only; Limit 4 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 12/05/15)
Final Price: Free
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon (doubled)

.
Crest Toothpaste, 6.4 oz – $1.49

Includes: Gel or Paste

  • $0.50/1 Crest Toothpaste – 11-22-15 RP; Includes 3 oz or Larger; Excludes Trial & Travel Size; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 12/19/15)
  • $1.00/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel – 11-22-15 RP; Includes 3 oz or Larger; Excludes Trial & Travel Size; Limit of 4 Identical Coupons Per Household Per Day (exp. 12/19/15)
Final Price: $0.49

.
Lypsyl Lip Balm, 0.1 oz – $0.99

Includes: Moinsturizer or Honey Berry

  • $1.00/1 Lypsyl Lip Care Product – 11-1-15 SS (exp. 12/13/15)
Final Price: Free

.
Stayfree Maxi Pads, 16 – 25 ct – $2.50

$1.00/1 ShopRite Digital CouponIncludes: Select varieties; Excludes: Stayfree Ultra Thin, 22 ct

Final Price: $0.50
Buy 1; Use $1.00/1 Coupon and $1.00/1 ShopRite Digital Coupon
Pharmacy

.
Advil Pain Reliever, 40 ct – $5.99

Includes: Film Coated Tab or Liqui-gels

Out-of-Pocket Price: $2.99
Final Price: $0.99
Buy 1; Use $3.00/1 Coupon; Includes MobiSave Rebate Savings
Produce

.
Bananas, Organic, per lb – $0.69

Limit 4 lbs

Out-of-Pocket Price: $0.69
Final Price: $0.44
Buy 1 lb; Includes Checkout 51 Rebate Savings

.
Bananas, per lb – $0.49

Limit 4 lbs

Out-of-Pocket Price: $0.49
Final Price: $0.24
Buy 1; Includes Checkout 51 Rebate Savings
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.