ShopRite Coupon Matchups: Jan 3 - 9
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



ShopRite Coupon Matchups: Jan 3 – 9

Posted on Monday, January 4th, 2016 at 9:18 am
Pin It


shoprite
Welcome to our ShopRite Coupon Matchups. Below you will find all the current sales available, matched up with any current coupons or offers to help you save the most possible! Please note that prices can vary by region. Happy couponing!
Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Buy Any Six (6) Participating Pepsi/Quaker Products; Save $3.00 INSTANTLY; Limit 24 per variety

.
Quaker Life Cereal, 13 oz – $1.49
Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: Free
Buy 1; Buy 5 additional participating items; Includes Checkout 51 Rebate Savings

.
Quaker Quinoa Granola Bars, 6.1 oz – $2.49

Includes: Yogurt, Fruit & Nut or Chocolate Nut Medley

Out-of-Pocket Price: $1.99
Final Price: $0.99
Buy 1; Buy 5 additional participating items; Includes Ibotta rebate savings

.
Quaker Real Medleys Bars, 5 ct 6.7 oz – $2.49

Includes: Multigrain, Fruit & Nut

Out-of-Pocket Price: $1.99
Final Price: $0.99
Buy 1; Buy 5 additional participating items; Includes Ibotta rebate savings

.
French’s Brown Deli Mustard, 12 oz – $0.77

Pick 10; Pay $0.77 ea (or $1.00 ea); Limit 2 offersIncludes: Squeeze

  • $1.00/2 French’s Mustards or Ketchup – 11-8-15 Kids360 (exp. 01/31/16)
Final Price: $0.27
Buy 10; Use (5) $1.00/2 Coupons

.
General Mills Lucky Charms Cereal, 11.5 – $1.49

Buy 6 Participating General Mills Cereals or Nature Valley Granola Bars for $8.94 (or $1.99 ea)Excludes: Chocolate & St. Patrick’s

Final Price: $0.49
Buy 6; Use (6) $0.50/1 Coupons (doubled)

.
General Mills Wheaties Cereal, 10.9 oz – $1.49

Buy 6 Participating General Mills Cereals or Nature Valley Granola Bars for $8.94 (or $1.99 ea)

Final Price: $0.49
Buy 6; Use (6) $1.00/1 Coupons

.
Idahoan Homestyle Mashed Potatoes – $0.77

Pick 10; Pay $0.77 ea (or $1.00 ea); Limit 2 offers

  • $1.00/3 Idahoan Products – 11-8-15 Kids360 (exp. 01/31/16)
Final Price: $0.47
Buy 10; Use (3) $1.00/3 Coupon

.
Knorr Sides, 3.8 – 5.9 oz – $0.77

Pick 10; Pay $0.77 ea (or $1.00 ea); Limit 2 offersIncludes: Rice or Pasta; Excludes: Veggie

  • $0.50/2 Knorr Rice Sides or Pasta Sides – 1-3-16 RP; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip (exp. 01/30/16)
Final Price: $0.27
Buy 10; Use (5) $0.50/2 Coupons (doubled)
Beverages

.
Tetley Tea Bags, 72 – 100 ct – $1.99

Includes: Decaf, Green Tea; Round or Regular

Final Price: $0.99
Canned Goods & Soups

.
College Inn Broth, 14.5 oz – $0.49
  • $1.00/2 College Inn Products – 11-22-15 SS (exp. 01/31/16)
  • $1.50/3 College Inn Products – 11-22-15 SS (exp. 01/31/16)
Final Price: Free
Buy 2; Use $1.00/2 Coupon

.
Progresso Soup,18.5 – 19 oz – $1.08

Includes: Heat Healthy, Light, Rich & Hearty or Traditional

Final Price: $0.58
Buy 2; Use $0.50/2 Coupon (doubled)
Condiments, Spice & Baking

.
Carnation Evaporated Milk, 12 oz – 0.99

Includes: Regular, Low Fat or Skim

  • $0.55/2 Nestle Carnation Evaporated Milk – 1-3-16 SS; Includes 12 oz Only (exp. 03/31/16)
Final Price: $0.44
Buy 2; Use $0.55/2 Coupon (doubled)

.
Skippy Peanut Butter, 15 – 16.3 oz – $1.88

$0.76/2 ShopRite Digital Coupon; Limit 1

Final Price: $0.40
Buy 2; Use (2) $0.55/1 Coupons (doubled) and $0.76/2 ShopRite Digital Coupon
Dairy

.
Silk Milk, 64 oz – $3.19

Includes: Almond & Coconut Blend, Cashew or Soy; Excludes: Plus Fiber and Organic

  • $0.75/1 Silk Product – 12-13-15 RP; Includes 1/2 gal Only (exp. 01/31/16)
  • $1.00/1 Silk Product – 12-13-15 RP; Includes 1/2 gal Only (exp. 01/31/16)
Final Price: $1.69
Buy 1; Use $0.75/1 Coupon (doubled)
Frozen Foods

.
Tyson Chicken Nuggets, 25.5 – 32 oz – $4.19 – 40% OFF (Excludes: Rotisserie, IQF Wings, IQF Boneless Breast, IQF Tenders, Frozen Cornish Hens and10 lb Leg Quarters

Includes: Select varieties; Breaded

Final Price: $3.19
Grains, Pasta & Sides

.
Ragu Pasta Sauce, 23.8 – 24 oz – $1.29
Out-of-Pocket Price: $0.79
Final Price: $0.44
Buy 1; Use $0.50/1 ShopRite Digital Coupon; Includes MobiSave Rebate Savings
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Whole Fryer, per lb – $1.07 – 40% OFF (Excludes: Rotisserie, IQF Wings, IQF Boneless Breast, IQF Tenders, Frozen Cornish Hens and10 lb Leg Quarters

Tyson brand; USDA Grade A

Packaged Meats

.
Butterball Turkey Bacon, 6 oz – $1.67

Includes: Low Salt

Final Price: $0.57
Buy 1; Use $0.55/1 Coupon (doubled)
Personal Care
Spend $20.00 on Participating L’Oreal Paris Items; Get $5.00 OFF Your Next Purchase Order

.
L’Oreal Advanced Hair Care, 5.7 – 12.6 oz – $3.99

Includes: Sleek, Curve It Curl Stylers or Shampoo or Conditioner

  • $1.00/1 L’Oreal Advanced Hairstyle Product – 12-13-15 RP; Excludes Trial and 1.7 oz; Limit 4 Identical Coupons For The Same Product Per Household Per Day (exp. 01/09/16)
  • $2.00/1 L’Oreal Advanced Haircare Shampoo or Conditioner Product – 12-13-15 RP; Excludes Trial and 1.7 oz; Limit 4 Identical Coupons For The Same Product Per Household Per Day (exp. 01/09/16)
  • $3.00/1 L’Oreal Advanced Haircare Treatment Product – 1-3-16 RP; Excludes 1.7 oz and Trial Size; No More Than 4 Identical Coupons Can Be Used For The Same Product Per Household Per Day (exp. 01/16/16)
  • $4.00/2 L’Oreal Advanced Haircare Shampoo and Conditioner – 1-3-16 RP; Excludes 1.7 oz and Trial Size; No More Than 4 Identical Coupons Can Be Used For The Same Product Per Household Per Day (exp. 01/16/16)
Final Price: $0.99
Buy 1; Use $3.00/1 Coupon

.
Colgate Toothpaste, 6.4 oz – $1.49

Includes: Baking Soda & Peroxide, Whitening or Regular

  • $0.50/1 Colgate Toothpaste – 1-3-16 SS; Includes 3 oz or Larger Only; No More Than 4 Identical Coupons For The Same Product In The Same Day (exp. 01/16/16)
Final Price: $0.49
Buy 1; Use $0.50/1 Coupon (doubled)

.
Playtex Gentle Glide Tampons, 16 – 18 t – $2.99

Includes: Sport

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: Free
Buy 2; Use $4.00/2 Coupon; Includes MobiSave Rebate Savings
Pet Care

.
Friskies Cat Food, 5.5 oz – $0.40

20/$8.00 (or $0.54 ea); Limit 4 offersExclues: 12-Pack or Select Indoor

  • $1.00/10 Purina Friskies Cans of Wet Cat Food – 11-1-15 RP; Includes 5.5 oz Only; Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day (exp. 02/28/16)
  • $1.50/24 Purina Friskies Canned Cat Food Cans – 1-3-16 SS; Includes (24) Cans, 5.5 oz; (1) Variety Pack, 24 ct; or (1) Variety Pack, 32 ct; Limit 4 Like Coupons Per Household Per Day (exp. 02/29/16)
Final Price: $0.30
Buy 20; Use (2) $1.00/10 Coupons
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.