Save-A-Lot Coupon Matchups: Feb 28 – Mar 13
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Save-A-Lot Coupon Matchups: Feb 28 – Mar 13

Posted on Monday, March 2nd, 2015 at 9:01 am
Pin It


Save A Lot
Welcome to this week’s Save-A-Lot Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!
Click here to see the complete list
This list is based on the Wilkes-Barre, PA, Save-a-Lot advertisement; prices and items available will vary slightly by region. Each store is independently run and tends to have its own coupon policy. Check with your local store for details.
Breakfast & Cereal

.
Kellogg’s Pop-Tarts, 14 – 15.2 oz – $1.79
Final Price: $0.79
when you redeem 850 KFR points for the $1/1 coupon
Cookies, Snacks & Candy

.
Chex Snack Mix, 8 – 8.75 oz – $1.29
  • $0.50/2 Chex Mix bags; Chex Mix Muddy Buddies, Chex Mix Popped, Chex Mix Xtreme, Chex Chips,Bugles, Corn Snacks,Gardetto’s Snack Mix, OR Green Giant Veggie Snacks, (Chips, Puffs or Fries)
  • $0.50/2 General Mills Snacks, Chex Mix Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Chips, Bugles Corn Snacks, Gardetto’s Snack Mix, or Green Giant Veggie Snacks, 3.7 oz or Larger – 1-25-15 SS – (exp. 03/21/15)
  • $1.00/2 General Mills Snacks, Chex Mix Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Chips, Bugles Corn Snacks, Gardetto’s Snack Mix, or Green Giant Veggie Snacks, 3.7 oz or Larger – 1-25-15 SS – (exp. 03/21/15)
  • $0.50/2 General Mills Chex Mix Regular, Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Chips, Bugles, Gardetto’s Snack Mix or Giant Veggie Snacks, 3.7 oz or Larger – 2-22-15 SS – (exp. 04/18/15)
  • $1.00/2 General Mills Chex Mix Regular, Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Chips, Bugles, Gardetto’s Snack Mix or Giant Veggie Snacks – 2-22-15 SS – (exp. 04/18/15)
Final Price: $0.79
buy 2; use (1) $1/2
Frozen Foods

.
Banquet Brown n’ Serve Links or Patties 6.4 – $1.19
  • $1.50/4 Banquet Brown N Serve Sausage (3) AND (1) Florida Orange Juice – 3-1-15 SS – (exp. 04/12/15)
Final Price: $0.82
must buy (3) Sausage & (1) Florida Orange Juice; prices reflects $0.37 savings per item purchased

.
El Monterey Burritos, 32 oz, assorted – $3.29
Final Price: $2.29
use (1) $1/1

.
Red Baron Pizza, 20.6 – 22.95 oz – $2.99
Final Price: $2.49
wyb 2
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Leg Quarters, Fresh, per lb – $0.49
  • $2.50/2 Chicken or Beef, Store brand AND (1) Spice Islands Seasoning or Extract; DND – 1-25-15 SS – (exp. 03/15/15)
Final Price: Free
price reflects $1.25 off (1) lb chicken and (1) Spice Islands; must buy both products

.
Pork, Picnic Roast, Bone-In, Fresh, per lb – $0.99
  • $2.50/2 Chicken or Beef, Store brand AND (1) Spice Islands Seasoning or Extract; DND – 1-25-15 SS – (exp. 03/15/15)
Final Price: Free
price reflects $1.25 off (1) lb chicken and (1) Spice Islands; must buy both products
Packaged Meats

.
Buddig Premium Lunchmeat, 7 – 9 oz – $2.49
  • $0.75/1 Buddig Orginal, Deli Cuts, or Premium Deli Item, 8 oz or Larger – 12-7-14 SS – (exp. 03/31/15)
  • $1.00/5 Buddig Original Packages, 2 oz or Larger – 12-7-14 SS – (exp. 03/31/15)
Final Price: $1.74
buy (1); use the $0.75/1

.
Farmland Roll Sausage, 12 oz Mild or Bacon – $1.19
Final Price: $0.44
buy (1); use (1) $0.75/1
Produce

.
Grapes, Red or White Seedless, or Globe, per lb – $1.49
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.