Safeway Coupon Matchups: Sept 30 - Oct 6
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Safeway Coupon Matchups: Sept 30 – Oct 6

Posted on Thursday, October 1st, 2015 at 9:10 am
Pin It


Safeway Logo Matchups
Welcome to this week’s Safeway Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!
Click here to see the complete list
Multi-Item Deals
Buy 4, Save $2

.
Lindsay Olives, 3.8 – 6 oz – $0.99 – Save $2 instantly when you buy 4 participating items; Prices reflect instant savings

Must buy 4 participating productsIncludes: Select varieties

Final Price: $0.49
Buy 2; Use $1/2 coupon

.
Lysol Cleaners – $0.99 – Save $2 instantly when you buy 4 participating items; Prices reflect instant savings

Must buy 4 participating productsIncludes: Select varieties

Final Price: $0.74
Buy 1; Use $0.25/1 coupon

.
Nabisco Chips Ahoy! Cookies, 7 – 15.35 oz – $1.99 – Save $2 instantly when you buy 4 participating items; Prices reflect instant savings

Must buy 4 participating productsIncludes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.99
Final Price: $0.99
Includes MobiSave rebate

.
Palmolive Dish Soap, 25 oz – $1.99 – Save $2 instantly when you buy 4 participating items; Prices reflect instant savings

Must buy 4 participating productsIncludes: Select varieties

  • $0.25/1 Palmolive Dish Liquid – 9-20-15 SS; No More Than 4 Identical Coupons For The Same Product Per Day (exp. 10/10/15)
  • $0.25/1 Palmolive Liquid – 9-13-15 SS (exp. 10/11/15)
  • $0.50/1 Palmolive Dish Liquid – 9-20-15 SS; Includes 25 oz or Larger Only; No More Than 4 Identical Coupons For The Same Product Per Day (exp. 10/10/15)
  • $1.00/2 Palmolive Dish Liquid – 9-20-15 SS; Includes 25 oz or Larger Only; No More Than 4 Identical Coupons For The Same Product Per Day (exp. 10/10/15)
  • $1.00/2 Palmolive Dish Liquid – 9-20-15 SS; No More Than 4 Identical Coupons For The Same Product Per Day (exp. 10/10/15)
Final Price: $1.49
Buy 1; Use $0.50/1 coupon
Beverages

.
Safeway Kitchens 100% Apple Juice, 64 oz – $0.99 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 2

Breakfast & Cereal
$1.88 Each wyb 3

.
General Mills Cereal – $1.88

Must buy 3Includes: Cheerios, Multi Grain Cheerios, Honey Nut Cheerios, Trix, Golden Grahams, Lucky Charms, or Reese’s Peanut Butter Puffs

Final Price: $0.88
Buy 1; Use $1/1 coupon

.
Nature Valley Granola Bars, 5 – 6 ct – $1.88

Must buy 3Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.13
Final Price: $0.63
Buy 1; Use $0.75/1 coupon; Includes SavingStar rebate
Canned Goods & Soups

.
Classico Pasta Sauce, 15 – 24 oz – $1.49 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 3Includes: Select varieties

  • $1.50/4 Classico Products
  • $1.50/3 Classico Tomato Cream Sauces – 9-27-15 RP; Maximum of 4 Coupons of Any Kind For The Same Product May Be Redeemed In The Same Shopping Trip (exp. 11/22/15)
Final Price: $1.11
Buy 4; Use $1.50/4 coupon

.
Pace Salsa or Picante Sauce, 15 – 16 oz – $1.99 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 2Includes: Select varieties

Final Price: $1.69
Buy 2; Use $0.60/2 coupon

.
Progresso Vegetable Classic Soup, 18.5 – 19 oz – $0.99 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 6Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.66
Final Price: $0.33
Buy 3; Use $1/3 coupon; Includes SavingStar rebate
Condiments, Spice & Baking

.
Ken’s Salad Dressing, 16 oz – $1.29 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 2Includes: Select varieties

  • $0.75/1 Ken’s Caesar or Balsamic Dressing – 8-9-15 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 09/30/15)
  • $0.75/1 Ken’s Ranch or Italian Dressing – 8-9-15 SS; Includes 16 oz or Larger; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 09/30/15)
  • $1.00/1 Ken’s Dressing – 8-9-15 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 09/30/15)
  • $1.00/2 Ken’s Caesar or Balsamic Dressing – 8-9-15 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 09/30/15)
  • $1.25/2 Ken’s Dressing – 8-9-15 SS; Includes 16 oz Only (exp. 09/30/15)
  • Stacks With $0.75/1 Ken’s Dressing – MobiSave Rebate; Includes 16 oz or Larger Only
Out-of-Pocket Price: $0.29
Final Price: Free
Buy 1; Use $1/1 coupon; Includes MobiSave rebate
Cookies, Snacks & Candy

.
Keebler Sandies, 11.2 – 14.8 oz – $2.50

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.50
Final Price: $0.90
Buy 2; Use (2) $1/1 coupons; Includes Checkout 51 and Ibotta rebates

.
Nature Valley Protein or Granola Thins, 4.1 – 5.85 oz – $2.48 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 4Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.48
Final Price: $0.48
Buy 1; Use $1/1 coupon; Includes SavingStar rebate

.
Pepperidge Farm Goldfish Crackers, 6 – 8 oz – $0.99 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 3Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.99
Final Price: $0.49
Includes MobiSave rebate
Dairy

.
Marzetti Apple Dips, 16 oz – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Buy 1; Use $1/1 coupon

.
Yoplait Yogurt, 6 oz – $0.50

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $0.30
Final Price: $0.20
Buy 10; Use (2) $1/5 coupons; Includes SavingStar rebate
Frozen Foods

.
Sunrype Fruit Source Bars, 0.5 – 1.3 oz – $1.25
Final Price: $0.63
Buy 2; Use B1G1 coupon
Grains, Pasta & Sides

.
Hamburger, Chicken or Tuna Helper, 5.6 – 8.7 oz – $0.99 – With Clip or CLICK! just for U in-ad coupon

Limit 6Includes: Select varieties

Final Price: $0.49
Buy 1; Use $0.50/1 coupon

.
Old El Paso Stand ‘N Stuff – $2.00

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $1.50
Final Price: $0.75
Buy 1; Use $0.50/1 coupon; Includes SavingStar rebate
Home Supplies

.
Sparkle Paper Towels, 6 – 8 Rolls – $3.99

Must buy 2Includes: Select varieties

Final Price: $2.99
Buy 1; Use $1/1 coupon
Personal Care

.
Olay Bar Soap, 6 ct – $4.49

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $3.49
Final Price: $2.49
Buy 1; Use $1/1 coupon; Includes Ibotta rebate

.
Olay Body Wash, 23.6 oz – $4.49

Includes: Select varieties

Out-of-Pocket Price: $3.49
Final Price: $2.49
Buy 1; Use $1/1 coupon; Includes Ibotta rebate
Pet Care

.
Meow Mix Dry Cat Food, 3 – 3.15 lb – $3.50

Includes: Select varieties

  • $0.75/1 Meow Mix Dry Cat Food – 9-13-15 SS; Includes 3 lbs or Larger (exp. 11/08/15)
  • $1.50/1 Meow Mix Dry Cat Food – 9-13-15 SS; Includes 13.5 lbs or Larger (exp. 11/08/15)
Final Price: $2.50
Buy 1; Use $1/1 coupon

.
Pedigree Canned Dog Food, 13.2 oz – $0.75

Includes: Select varieties

Final Price: $0.42
Buy 6; Use $2/6 coupon
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.