Safeway Coupon Matchups: Feb 18 – 24
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway Coupon Matchups: Feb 18 – 24

Posted on Wednesday, February 18th, 2015 at 9:08 am
Pin It


Safeway Logo MatchupsWelcome to this week’s Safeway Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups!

Click here to see the complete list
Save 10% on groceries when you get your flu shot. Age restrictions apply. See pharmacy for details.
Multi-Item Deals
Buy 4 Save $4 – Mix & Match

.
General Mills Cocoa Puffs Cereal, 11.8 oz – $2.49

Includes: Select Varieties

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.49
Final Price: $0.37
Buy 4; Use (4) $1.00/1 coupons; stack with (1) $0.25/1 JingIt and (1) $0.25/1 Ibotta rebates; includes in store offer; May Vary By Accounts

.
Nature Valley Crunchy Granola Bars, 8.9 oz – $2.49

Includes: Select Varieties

Final Price: $0.89
Buy 4; Use (4) $0.60/1 coupons; includes store savings

.
Nature Valley Protein Granola, 11 oz – $2.99

Includes: Select Varieties

    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola
    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 1-11-15 SS – (exp. 02/21/15)
    • $1.00/2 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 1-11-15 SS – (exp. 02/21/15)
    • $0.75/1 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 2-8-15 SS – (exp. 03/21/15)
    • $1.00/2 Nature Valley Protein Crunchy Granola – 2-8-15 SS – (exp. 03/21/15)

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.24
Final Price: $0.74
Buy 4; Use (4) $0.75/1 coupons; stack with (1) $1.00/1 Checkout 51 and (1) $1.00/1 Snap rebates; includes in store offer; May Vary By Accounts
Sale Valid Friday Only

.
Progresso Heart Healthy Soup, 18.5 – 19 oz – $1.00

Includes: Select Varieties

  • $1.00/4 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls – Safeway Digital Coupon – (exp. 03/15/15)
  • $0.50/1 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.50/2 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $1.00/2 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $1.00/4 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 1-4-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.50/3 Progresso Canned Soups – 2-1-15 SS – (exp. 03/28/15)
  • $1.00/6 Progresso Canned Soups – 2-1-15 SS – (exp. 03/28/15)
Final Price: $0.50
Buy 1; Use (1) $0.50/1 coupon
Beverages

.
Mott’s 100% Apple Juice, 64 oz – $2.00

Includes: Select varieties

Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Bread & Bakery

.
Arnold Rye Bread, 16 oz – $2.99

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.99
Final Price: $2.49
Buy 1; Use (1) $0.25/1 JingIt rebate and (1) $0.25/1 Ibotta rebate; May Vary By Accounts
Canned Goods & Soups

.
Barilla Ready Meals, 9 – 12 oz – $2.00

Includes: Select varieties

  • $0.75/1 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 03/29/15)
  • $1.00/1 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 03/29/15)
  • $1.00/2 Barilla Italian-Style Entrees – 2-1-15 RP – (exp. 04/26/15)
Final Price: $1.00
Buy 1; Use (1) $1.00/1 coupon
Condiments, Spice & Baking

.
Skippy Peanut Butter, 15 – 16.3 oz – $2.29

With Safeway Just 4U Clip or Click, Limit 4

Final Price: $1.74
Dairy

.
Pantry Essentials Milk, 1 Gallon, ea – $2.79

Includes: 2%, 1% or Fat Free

    • B2G1 FREE Milk, Up to $4 Value wyb (2) Post Grape Nuts, Great Grains, Raisin Bran or Shredded Wheat, 10 oz or Larger or Grape Nuts Granola, 11 oz or Great Grains Snack Mix, 7.05 oz – 1-18-15 SS – (exp. 03/01/15)
    • $0.25/1 Milk – JingIt Rebate

Stacks With 

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $2.79
Final Price: $1.79
Buy 1; Use (1) $0.50/1 Checkout 51 rebate; (1) $0.25/1 JingIt rebate and (1) $0.25/1 Ibotta rebate; May Vary By Accounts
Home Supplies

.
Downy Unstopables, 9.7 oz – $4.99

Includes: Select Varieties

    • $2.00/2 Downy Unstopables Products; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day
    • $2.00/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Burst, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 1-11-15 RP – (exp. 02/28/15)
    • $3.00/2 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstopables, Bounce Burst, or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct, Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 1-11-15 RP – (exp. 02/28/15)
    • $1.00/1 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/14/15)
    • $1.00/1 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/31/15)
    • $2.50/2 Tide Pods; Gain Flings; Downy Unstopables; Bounce Burst or Gain Fireworks; Excludes Tide Pods, 5 ct, Gain Flings, 5 ct; Excludes Trial or Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 2-15-15 RP – (exp. 03/31/15)

Stacks With 

  • $3.00/3 Save $3 when you buy 3 or more Oxi Clean, 3 lb or 24 ct; Safeway Home Detergent, 100 oz liquid, 104 oz powder or 48 ct packs; Downy Unstopables, 9.7 oz; Downy Fabric Softener, 41 – 51 oz liquid or 105 – 120 ct sheets – (exp. 02/24/15)
Final Price: $1.99
Buy 3; Use (3) $2.00/1 coupons; stack with in store savings
Produce

.
Strawberries, 2 lb – $5.00

Includes: Select varieties

Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.