Safeway 9/28-10/4 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 9/28-10/4 Matchups

Posted on Wednesday, September 28th, 2011 at 9:12 am
Pin It


Get your hands on these hot deals this week!

Prego Pasta Sauce, 23.25 – 24 oz $1.79
Use $0.75/2 Prego Pasta Sauce from 9/11 Sunday insert
or $0.50/2 Prego Pasta Sauce from 9/11 Sunday insert
Final Price: $1.42 each when you buy 2

Kellogg’s Mini Wheats $2.49
Use $1.00/2 Kellogg’s Mini Wheats from 8/28 Sunday insert
Final Price: $1.99 each when you buy 2

Mission Artisan Tortillas $1.49
Use $1.00/1 – Mission Artisan Tortillas – (missionartisantortillas.com)
Final Price: $0.49

Cascade Dish Detergent, 155 oz. $8.99
Use $1.00/1 Cascade product from  8/28 Sunday insert
Final Price: $7.00

Glade Candles, 4 oz. $2.49
Use $1.00/2 – Glade Candles – (rightathome.com)
or $1.00/2 – Glade Candles – (coupons.com)
Final Price: $1.99 each when you buy 2

Bayer, 100 – 200 ct. $8.99
Use $1.00/1 Bayer Product from 9/11 Sunday insert
Final Price: $7.99

Aleve, 100-200 ct. $8.99
Use $2.00/1 – Aleve Product – (coupons.com)
or $2.00/1 – Aleve Product – (aleve.com)
Final Price: $6.99

Osteo Bi-Flex
Buy 1 Get 1 Free
Use $4.00/1  Osteo Bi-Flex from 9/11 Sunday insert
or $2.00/1 – Osteo Bi-Flex – (couponnetwork.com)
Final Price: Varies

Yoplait Go-Gurt $1.99
Use $1.00/2 – Go-Gurt – (boxtops4education.com)
or $0.75/2 – Go-Gurt – (couponnetwork.com)
or $0.75/2 – Go-Gurt – (smartsource.com)
Final Price: $1.49 each when you buy 2

Fage Greek Yogurt, 17.5 oz. $2.99
Use $2.00/2 – Fage Total Yogurt – (fageusa.com)
Final Price $1.99 each when you buy 2

Land o Lakes Spreadable Butter $1.79
Use $0.40/1 Land o Lakes Spreadable Butter from 8/07 Sunday insert
Final Price: $1.39

Dole Smoothie Shakers
Buy 1 Get 1 Free
Use $0.75/1 Dole Smoothie Shakers from All You October 2011 Issue
Final Price: Unknown

Marie Callender’s Meals $1.99
Use$1.00/3 – Marie Callender’s Meals – (mariecallender.com)
Final Price: $1.66 each when you buy 3

Healthy Choice Meals $1.99
Use $1.00/3 – Healthy Choice Meals – (healthychoice.com)
Final Price: 1.66 when you buy 3

In Ad Coupons

Totino’s Pizza Rolls, 19.8 oz. $2.99
With in ad coupon
Use $0.40/2 – Totino’s Pizza Rolls – (couponnetwork.com)
or $0.40/2 – Totino’s Pizza Rolls – (coupons.com)
Final Price: $2.79 each when you buy 2

Pillsbury Toaster Strudel $1.99
With in ad coupon
Use $1.00/2 – Pillsbury Toaster Strudel – (boxtops4education.com)
or $0.50/2 – Pillsbury Toaster Strudel – (coupons.com)
or $0.50/2 – Pillsbury Toaster Strudel – (smartsource.com)
Final Price: $1.49 each when you buy 2

Friskies Dry Cat Food, 16 lbs. $10.99
With in ad coupon
Use $1.50/3 Friskies Dry Cat Food from 8/21 Sunday insert
Final Price: $10.49 each when you buy 3

Cetaphil Skin Care $8.99
With in ad coupon
Use $2.00/1 Cetaphil Product from Family Circle March Issue
or $2.00/1 Cetaphil Product from Family Circle February Issue
or $2.00/1 Cetaphil Product from Family Circle May Issue
or $2.00/1 Cetaphil Product from Better Homes and Gardens February Issue
or $2.00/1 Cetaphil Product from Better Homes and Gardens March Issue
or $2.00/1 Cetaphil Product from Better Homes and Gardens April Issue
or $2.00/1 – Cetaphil Product – (cetaphil.com)
or $2.00/1 – Cetaphil Product – (bricks.coupons.com)
or $1.00/1 – Cetaphil Product – (facebook.com)
Final Price:  $6.99

$5.00 Friday

  • Prices Valid 9/30 only!

Safeway Value Pack Salmon Fillets $5.00

Roasted Pistachios, 20 oz. $5.00

Butcher Cut Ground Beef Patties, 2.5 lbs $5.00

Jennie-O Turkey Burgers, 3 lbs $5.00

Safeway Select Strawberry Bistro Cake $5.00

Mix and Match Sale

  • Must buy 8 participating products to receive discount
  • All prices are after discount.

Campbell’s Select Harvest Soup, 18 oz. $1.29
Use $1.50/3 – Select Harvest – (campbellskitchen.com)
or $1.00/2 Select Harvest from 9/11 Sunday insert
or $1.00/4 Select Harvest from 9/11 Sunday insert
or $1.00/ 4 Select Harvest from 9/11 Sunday insert
or $0.50/2 Select Harvest from 9/11 Sunday insert
or $0.50/4 Select Harvest from 9/11 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 3

Pine-Sol $2.99
Use $0.50/1 Pine-Sol Product – (pinesol.com)
Final Price $2.49

Arm & Hammer Toothpaste $1.49
Use $1.50/2 – Arm & Hammer Toothpaste – (armandhammer.com)
Final Price: $0.74 each when you buy 2

Crest Toothpaste $2.29
Use $0.50/1 Crest Toothpaste from 8/28 Sunday insert
Final Price: $1.79

Hormel Pepperoni $2.49
Use $0.55/2 – Hormel Pepperoni Product – (hormel.com)
Final Price: $2.15 each when you buy 2

California Pizza Kitchen $4.99
Use $1.00/1 California Pizza Kitchen Product from 9/25 Sunday insert
Final Price $3.99

Land O Frost Luchmeat, 1 lbs. $4.49
Use $1.00/1 Land O Frost Lunchmeat from 7/24 Sunday insert
Final Price: $3.49

Quaker Chewy Granola Bars $1.99
Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola Bars from 8/28 Sunday insert
or $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars from 8/28  Sunday insert
Final Price:  $1.49 each when you buy 2

Mott’s Apple Juice $1.99
Use $2.00/2 Mott’s Juice from Safeway’s MDA Booklet
Final Price: $0.99 each when you buy 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.