Safeway 7/6-7/12 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 7/6-7/12 Matchups

Posted on Wednesday, July 6th, 2011 at 9:12 am
Pin It


Hot sales on coffee, cereal chicken breast and more!

 

General Mills Cheerios, Honey Hut Cheerios or Lucky Charms $2.50
$0.50/1 – Cheerios, Honey Nut – (coupons.com)
$0.50/1 Cheerios Original from 6/26 Sunday insert
$1.00/2 Select General Mills Cereal from 6/19 Sunday insert
Final Price: $2.00

Buy Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters, 6 count or larger between 6/13 – 7/10
Buy 3, Receive $1.00 Catalina ($0.33 savings per item)
Buy 4, Receive $2.00 Catalina ($0.50 savings per item)
Buy 5, Receive $3.00 Catalina ($0.60 savings per item)
Nature Valley Granola Bars $2.50
Buy 4, Receive 2.00 Catalina
$0.75/2 – Nature Valley Granola Bars, 6ct or Larger or Granola Clusters – (coupons.com)
Pay $2.13 each, Receive $2.00 Catalina
Final Price: $1.63 each when you buy 2

Marie Callenders or Healthy Choice Meals $2.00
$1.00/2 – Healthy Choice Frozen Meals – (childhungerendshere.com)Enter Code 63829897
$1.00/2 – Healthy Choice or Marie Callendar’s Fresh Mixers – (childhungerendshere.com)Enter Code 63829897
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Nabisco Oreos or Honey Maid Crackers $3.00
$1.00/1 – Nabisco Cookies WYB Any Gallon of Milk – (facebook.com)
$1.00/2 Nabisco Cookies or Crackers from 6/19 Sunday insert
Final Price: $2.00, plus the cost of milk  or $2.50

Ragu Pasta Sauce $1.50
Buy 2, Receive Free Safeway Dry Pasta
Final Price: $1.00 for each item

Catalina! Buy 1 Seattle’s Best Coffee and 1 Box of Cereal (any brand), Receive $3.00 Catalina.
Seattle’s Best Coffee, 12 oz $6.99
General Mills Cheerios, Honey Hut Cheerios or Lucky Charms $2.50
Buy Both Items, Receive $3.00 Catalina
$0.50/1 – Cheerios, Honey Nut – (coupons.com)
$0.50/1 Cheerios Original from 6/26 Sunday insert

$1.00/2 Select General Mills Cereal from 6/19 Sunday insert
$1.00/1 Seattle’s Best Coffee, Single Can from 6/5 Sunday insert
Pay  $5.99 for Coffee and $2.00 for Cereal, Receive $3.00 Catalina
Final Price: $4.49 for Coffee and $0.50 for cereal

Keebler Club or Town House Crackers $2.50
$1.00/2 – Keebler Club Crackers – (snackpicks.com)
$1.00/2 – Keebler Toasted Crackers – (snackpicks.com)
$1.00/2 – Keebler Town House Crackers, 9.5oz or Larger – (snackpicks.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Smucker’s Preserves
Buy 1 Get 1 Free
$0.55/1 Smucker’s Jam, Jelly, Preserves or Fruit Spread Product from 5/22 Sunday insert
Final Price: Unknown

Smucker’s Toppings $2.00
$1.00/2 Smuckers Toppings Product from 5/15 Sunday insert
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Uncle’s Bens Ready Rice $1.50
$0.75/1 – Uncle Ben’s Whole Grain White Rice Product – (unclebens.com)
Final Price: $0.75

Betty Crocker Specialty Potatoes $1.50
$0.55/2 – Betty Crocker Boxed Potatoes, Excludes Buds and Pouch – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.23 each when you buy 2

Bertolli Dinner for Two $5.00

4 Day Sale Valid Friday 4/8 – Monday 4/11

Pepsi or 7Up, 2 Liter $0.77

Lucerne Shredded or Chunk Cheese, 6 – 8 oz $2.49
With in ad coupon

Ruffles Potato Chips or Sun Chips $1.88
With in ad coupon

Jif Peanut Butter, 18 oz $1.99
With in ad coupon

Chicken of the Sea White Solid Tuna $0.88
With in ad coupon

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.