Safeway 4/11-4/17
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Safeway 4/11-4/17

Posted on Wednesday, April 11th, 2012 at 10:55 am
Pin It


Gorton’s Large Seafood Selections, 14-24.5 oz. $7.99
Buy One Get One Free
Use 1 $0.50/1 Gorton’s Item from 3/18 Sunday insert
Final Price: $3.75 each when you buy 2

Ken’s Salad Dressing, 16 oz. $4.39
Buy One Get One Free
Use 1 $1.00/1 Ken’s Salad Dressing, 16 oz. some areas show 9 oz. only from 3/11 Sunday insert
Final Price: $1.70 each when you buy 2

Oroweat Variety Breads or Thins $5.49
Buy One Get One Free
Final Price: $2.75 each when you buy 2

Golden Grain Pasta, 16 oz. $1.79
Buy One Get One Free
Final Price: $0.90 each when you buy 2

Duracell Batteries, AA or AAA 8-10 ct., or 6 ct. Ultra, C or D 4 ct. or 9 volt 2 ct. $9.59
Buy One Get One Free
Use 1 $1.00/1 Duracell CopperTop, Ultra Power, Ultra Photo Lithium or Specialty Batteries, excludes trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert
Final Price: $4.39 each when you buy 2

Totino’s Pizza Rolls, 7.5 oz. $2.19
Buy One Get One Free
Use 1 $0.40/1 Totino’s Pizza Rolls snacks from 1/29 Sunday insert
Or $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls snacks from 1/29 Sunday insert
Final Price:  $0.90 each when you buy 2

Colgate Toothpaste or Act Mouth Rinse, 4 oz. optic white, 5.8 oz. whitening or clean or 18 oz. mouth rinse $4.39
Buy One Get One Free
Use 1 $0.75/1 Colgate Toothpaste 4 oz. or larger from 3/25 Sunday insert
Final Price: $1.82 each when you buy 2

Fritos or Cheetos, 9-10.5 oz. $3.89
Buy One Get One Free
Final Price: $1.95 each when you buy 2

4 Day Sale: Friday 4/13 through Monday, 4/16

Morning Star Farms, 5.25-14.5 oz.$2.99
Use $0.75/2 – Morningstar Farms Veggie Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.62 each when you buy 2

Campbell’s Chunky Soup or Bowls, 18.6-19 oz. $1.29
Use $1.50/4 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/4 Campbell’s Chunky Soup or Chunky Chili from 3/4 Sunday insert
Final Price: $0.92 each when you buy 4

Seattle’s Best Coffee, 12 oz. $5.99
Use $1.00/1 – Seattle’s Best Coffee, 120oz – (bricks.coupons.com)
Or $1.50/1 – Seattle’s Best Coffee, 12oz Bag – (bricks.coupons.com)
Final Price:  $4.49

General Mills MultiGrain Cheerios, 12.8-13 oz. $2.50
Use $1.00/2 – General Mills Cereal – (coupons.com)
Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (smartsource.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or  $1.10/3 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $1.10/3 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/3 – General Mills Cereal – (couponnetwork.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

In Ad Coupons

Tide Laundry Detergent, 150 oz. liquid $17.99
With in ad coupon, Limit 2
Or $1.00/2 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release, excludes Tide PODS, trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert
Or $1.00/2 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release, excludes Tide PODS, trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert
Use $1.00/1 Tide Detergent (excludes Tide PODS), excludes trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 3/11 Sunday insert
Final Price: As low as $16.99

Pantene Hair Care, 25.4 oz. shampoo or conditioner $5.99
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.00/2 Pantene products, excludes trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert
Final Price: $5.49 each when you buy 2

Glad Containers or Plastic Wrap, 3-8 ct. containers, 70-200 sq. ft. wrap $1.99
With in ad coupon, Limit 2

Listerine Mouthwash Antiseptic, 1 liter Original, Cool Mint or Fresh Burst Mouthwash $3.99
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.00/1 Listerine Antiseptic Mouthwash or Any (1) Listerine Zero Mouthwash 1L or larger, no more than 4 coupons (of any kind) for the same product in the same transaction from 3/4 Sunday insert
Final Price: $2.99

Dannon Danimals Smoothie or Dan-onino Kids Yogurt, 6 pack 3.1 or 1.76 oz. $1.59
With in ad coupon, Limit 3

Hot or Lean Pockets, 6.5-9 oz. $1.89
With in ad coupon, Limit 4

Lactaid Lactose Free Milk, 64 oz. $2.99
With in ad coupon, Limit 3

Safeway Frozen Waffles, 12.3-14.1 oz. $1.79
With in ad coupon, Limit 4

Other Deals

Kellog’s Frosted Mini-Wheats, 24 oz. or Froot Loops 17 oz. $2.99
Use $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal, 14.5oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz or larger from 3/4 Sunday insert
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Aquafina or Dasani Water, 24 pack 16.9 oz. $3.99

Kettle Chips, 8-8.5 oz. $3.00
Use $1.00/1 Kettle Brand Potato Chips, 4 oz or larger from 3/18 Sunday insert
Final Price: $2.00

Mezzetta Pasta Sauce, 24.5-25 oz. $7.19
Buy One Get One Free
Final Price:  $3.60 each when you buy 2

Nabisco 100 Calorie Packs or BelVita Biscuits, 3.7-8.8 oz. $3.00
Use $1.00/1 Belvita Breakfast Biscuits from 2/26 Sunday insert
Final Price: $2.00

Stagg Chili with Beans, 15 oz. $2.19
Buy One Get One Free
Final Price:  $1.10 each when you buy 2

Maxwell House or Yuban Coffee, 31.5-34.5 oz. $8.99
Use $1.00/1 Maxwell House products from 4/1 Sunday insert
Final Price: $7.99

Pringles Potato Crisps, 5.71-6.41 oz. $1.67
Use $1.00/4 Pringles Super Stack Cans, excludes trial/travel sizes limit 4 like coupons in same shopping trip from 3/18
Final Price: $1.42 each when you buy 4

7-Up, 2 liter $1.25
Use $1.00/1 – 7UP, Sunkist Soda, Canada Dry, A&W or Sun Drop, 6-Pack or (2) 2-Liter – (cbs.com)
Final Price: $0.25

V8 Fusion or Smoothie, 36-46 oz. $2.50
Use $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/2 – V8 100% Vegetable Juice, 46oz or Larger – (v8juice.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Pepperidge Farm Baked Naturals, 5.5-8.5 oz. $2.50
Use $1.00/2 Pepperidge Farm Baked Naturals Snacks from 1/22 Sunday insert
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Dentyne, Stride or Trident White Gum, 9-16 ct. $0.99
Use $1.00/2 Dentyne Gum from 3/4 Sunday insert
Final Price: $0.49 each when you buy 2

Palmolive Dish Detergent, 25 oz. liquid $2.99
Or $1.00/2 Palmolive Dish Detergent 20 oz. or larger from 3/25 Sunday insert
Use $0.50/1 Palmolive Dish Detergent 20 oz. or larger from 3/25 Sunday insert
Final Price: $2.49

Aleve or Bayer Advanced, 40-500 ct. $5.49
Use $2.00/1 Aleve product, 40 ct or larger, excludes Aleve D products from 3/18 Sunday insert
Or $1.00/1 Bayer Aspirin product, 20 ct or larger from 3/18 Sunday insert
Or $1.00/1 – Bayer Advance Aspirin Product – (pillsbury.com)
Or  $1.00/1 – Bayer Advance Aspirin Product – (eatbetteramerica.com)
Or  $1.00/1 – Bayer Advanced Aspirin Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $4.49

Friskies Dry Cat Food or Purina Dog Chow Dry Dog Food, 16-176 lb. Friskies or 17.6-20 lb. Purina $11.99
Use $1.00/1 Purina Puppy Chow, Purina Dog Chow, Purina Active Senior 7+, Purina Little Bites, Purina Healthy Morsels, Purina Fit & Trim, 4 lb or larger from 3/18 Sunday insert
Final Price: $10.99

Garnier Fructis Hair Care, 5-13 oz. shampoo, conditioner or stylers $2.99
Use $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, excluding trial size from 4/1 Sunday insert
Or $1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excluding trial size from 3/4 Sunday insert
Or $1.00/1 Garnier Fructis Style Product, excluding trial size from 2/5 Sunday insert
Or $1.00/1 Garnier Fructis Style product, excluding trial size from 3/4 Sunday insert
Or $1.00/1 Garnier Fructis Style product, excluding trial size from 4/1 Sunday insert
Final Price: $1.99

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.