Safeway 2/8-2/14 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 2/8-2/14 Matchups

Posted on Wednesday, February 8th, 2012 at 9:09 am
Pin It


Marie Callendar’s Bakes, Pies or Edwards Pies $5.00
Friday Only
Use $0.75/1 – Marie Callender’s Bakes – (mariecallenders.com)
Final Price: $4.25

Kellogg’s Frosted Flakes, 14 oz or Fruit Loops, 12.2 oz $1.99
Friday-Sunday Only
Use $1.00/3 Kellogg’s Cereal, 10 oz or Larger from 01/08 Sunday insert
Or $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Flakes Cereals, 14oz or Larger – (kelloggs.com)
Or $1.00/2 – Kellogg’s Fruit Loops or Apple Jacks, 8.75oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price: $1.49 each when you buy 2

Kraft Shredded Cheese, 6-8 oz $2.50
Friday-Sunday Only
Use: $0.50/2 – Kraft Natural Shredded Cheese Products, 8oz or Larger – (coupons.com)
Final Price:  $2.25 each when you buy 2

Van de Kamp Parchment Bake Tilapia, 7.2 oz $2.99
Friday-Sunday Only
Use $1.00/1 – Van De Kamp’s Seafood Item – (coupons.smartsource.com)
Final Price: $1.99

Red Baron $2.99
Friday-Sunday Only
Use $1.00/2 Red Baron, Tony’s or Freschetta Pizza, 11 0z+ from 01/22 Sunday insert
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Starbucks Coffee, 11-12 oz $6.99
Friday-Sunday Only
Use  $1.00/1 Starbucks Ground Coffee, 11 oz+ from 01/15 Sunday insert
Final Price: $5.99

Gorton’s Seafood Selections, 6.3-11.4 oz $2.99
Use $1.00/1 – Gorton Grilled Item – (bricks.coupons.com)
Or $0.50/1 Gorton’s Item from 01/01 Sunday insert
Or $0.50/1 Gorton’s Item from 01/01 Sunday insert
Final Price: $1.99

Johnsonville Smoked Sausage or Bratwurst
Buy 1 Get 1 Free
Use $1.00/2 Johnsonville Sausage from 01/22 Sunday insert
Final Price: Unknown

Oscar Mayer Carving Board
Buy 1 Get 1 Free
Use $1.00/2 – Oscar Mayer Carving Board Meats and Cold Cuts – (pillsbury.com)
Final Price: Unknown

Johnsonville Breakfast Sausage
Buy 1 Get 1 Free
Use $0.75/1 Johnsonville Breakfast Sausage, Links or Patties from 02/05 Sunday insert
Final Price: Unknown

Lean Cuisine Entrees, 6-11.5 oz $1.99
With in ad coupon, Limit 6
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties from 01/01 Sunday insert
Final Price: $1.79 each when you buy 5

Jimmy Dean Breakfast, 13.6-18.4 oz $4.49
When you buy 3
Use $0.75/1 – Jimmy D’s Product – (jimmydean.com)
Or $1.00/1 – Jimmy Dean D-Lights Sandwich or Bowl – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/1 – Jimmy Dean Fully Cooked Product – (bricks.coupons.com)
Or $0.55/1 – Jimmy Dean Sandwich or Bowl – (bricks.coupons.com)
Final Price: $3.49

DiGiorno Pizza $5.00
Use $1.00/2 – Digiorno Pizza, 12.6-36.8oz – (walmart.com)
Final Price: $4.50 each when you buy 2

Lucerne Eggs, 18 ct $1.99
With in ad coupon, Limit 2

Minute Maid Orange Juice, 89 oz $3.99
With in ad coupon, Limit 2

Nestle Cookie Dough $1.99
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.25/2 – Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough – (verybestbaking.com)
Final Price: $1.24 each when you buy 2

Alexia Frozen Potatoes $2.49
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.25/1 – Alexia Food Item – (coupons.com)
Final Price: $1.24

Lucerne Soymilk, 64 oz $2.69
With in ad coupon, Limit 3

YoPlait Yogurt $0.65
Or  $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups from 02/05 Sunday insert
Or $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups from 01/08 Sunday insert
Or $0.40/6 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy, or Whips– (smartsource.com)
Use $1.00/8 – Yoplait Yogurt Cups, Original, Light, Thick & Creamy, or Whips! – (pillsbury.com)
Or $0.50/8 – Yoplait Yogurt Cups – (couponnetwork.com)
Final Price:  $0.59 each when you buy 8

Chobani, 6 oz $1.00
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt, 6oz Cup – (chobani.com)
Final Price: $0.70

Nabisco 100 cal Packs or SnackWell’s Cookies $2.50
Use $1.00/2 – Nabisco Crackers, 9oz-16oz – (smartsource.com)
Or $1.00/2 – Nabisco Crackers – (nabiscotastevictory.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Emerald Nuts, 10-11 oz $3.99
Use $1.50/2 Emerald Nuts, 9 0z+ from 01/29 Sunday insert
Final Price: $3.24 each when you buy 2

Post Honey Bunches of Oats or Fruity Pebbles $2.99
Use $1.00/1 – Post Honey Bunches of Oats New Fruit Blends – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.99

Cheez It, 9.75-14 oz or Keebler Fudge Shoppe $2.50
Use $1.00/2 Keebler Crackers and/or Sunshine Cheez-it Baked Crackers from 01/29 Sunday insert
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Safeway Detergent or Safeway Ultra Advanced 100 oz 2x or 104 oz Powder, 5o oz Advanced $5.99
With in ad coupon

Axe, Dove Men’s, Lever or Caress Body Wash $3.49
With in ad coupon, Limit 4
Use $0.75/1 Caress Body Wash or Bar, 6 ct+ from 01/29 Sunday insert
Or $1.00/1 Dove Men +Care Body & Face Wash OR Shower Tool from 01/29 Sunday insert
Final Price:  $2.49

Alpo $1.00
Use $1.50/10 Purina ALPO Cans from 01/08 Sunday insert
Final Price: $0.85 each when you buy 10

Safeway Softly Bath Tissue or Paper Towels, 24 roll or 12 roll towels $8.88
With in ad coupon, Limit 2

Cottonelle, 24 roll or Viva/Bounty, 12 roll $13.99
Use $0.50/2 Cottonelle Bath Tissue, 4 pk or $0.50/1, 12 pk from 01/15 Sunday insert
Final Price: $12.99

Huggies Value or Pampers Giant Pack $3.00 off
With in ad coupon, Limit 4
Use $1.50/1 Pampers Diapers or Pants from  01/29 Sunday insert
Or $2.00/1 Huggies Pull-ups from 01/15 Sunday insert
Or $2.00/1 Huggies Little Movers Slip on Diapers from 01/15
Or $1.00/1 Huggies Diapers from 01/15 Sunday insert
Final Price: Unknown

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.