Safeway 2/22-2/28 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 2/22-2/28 Matchups

Posted on Wednesday, February 22nd, 2012 at 9:26 am
Pin It


Post Honey Bunches of Oats, 14.5 oz, Quaker Life, 13 oz or Capn’ Crunch, 14 oz $1.99
Use $1.00/1 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends from 2/12 Sunday insert
Or $1.00/4 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends from 2/12 Sunday insert
Final Price:  $0.99

Tide 50 oz $5.00
Use $2.00/3 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from 01/29 Sunday insert
Or $1.00/2 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from  01/29 Sunday insert
Or $0.50/1 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from  01/29 Sunday insert
Final Price  $4.50

Ken’s Dressing 16 oz $1.50
Or $1.00/2 – Ken’s Salad Dressing, 16oz – (smartsource.com)
Use $1.00/1 Ken’s Dressing, 16 oz from 01/08 Sunday insert
Or $1.00/2 Ken’s Dressing, 16 oz from 01/08 Sunday insert
Final Price:$0.50

Gorton’s Seafood Selections or Grilled Fillets $5.99
Buy 1 Get 1 Free
Or $0.50/1 Gorton’s Item from 01/01 Sunday insert
Use $1.00/1 – Gorton Grilled Item – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.99 each when you buy 2

Gorton’s Large or Value Pack Selection, 14-24.5 oz $8.99
Buy 1 Get 1 Free
Use $0.50/1 Gorton’s Item from 01/01 Sunday insert
Final Price: $4.00 each when you buy 2

Gorton’s Premium Shrimp or Breaded Tilapia, 8-17.2 oz. $8.99
Buy 1 Get 1 Free
Use $0.50/1 Gorton’s Item from 01/01 Sunday insert
Final Price: $4.00 each when you buy 2

Bob Evans Sausage Rolls $3.00
Use $1.00/2 – Bob Evans Sausage – (bricks.coupons.com)
Or $0.75/2 – Bob Evans Sausage Product – (bricks.coupons.com)
Final Price: $2.50 each when you buy 2

Pillsbury Grands Biscuits, 12-16.3 oz $1.00
Use $0.30/2 Refrigerated Pillsbury Grands! Biscuits from 01/08 Sunday insert
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from 01/08 Sunday insert
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from 12/11 Sunday insert
Or $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits from 12/11 Sunday insert
Final Price: $0.85 each when you buy 2

Eggland’s Best Eggs, Dozen $2.49
Use $0.50/1 Eggland’s Best Eggs from 01/29 Sunday insert
Or $0.50/1 Eggland’s Best Eggs from 11/13 Sunday insert
Or $0.35/1 Eggland’s Best Eggs from 10/02 Sunday insert
Final Price: $1.99

Dannon Pure or Light & Fit Yogurt, 4 pk 6 oz or 6 pk $1.88
Use $0.40/6 Dannon Light & Fit Single Serve, 6 oz OR 1 Light & Fit 4 pack, 6 oz from 01/29 Sunday insert
Final Price: $1.48 each when you buy 6

Frigo String Cheese, 24 oz $5.99
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, 10 oz+ from 01/29 Sunday insert
Final Price: $5.44

Jell-O Pudding or Gelatin Snacks $2.50
Use $0.60/1 JELL-O Refrigerated Snacks from 01/08 Sunday insert
Final Price:  $1.90

YoCrunch Yogurt, 4 pk 4 oz $2.50
Use $0.75/1 YoCrunch Mulipacks from 02/05 Sunday insert
Final Price: $1.75

Challenge Butter, 1 lb $3.49
Use $0.55/1 – Challenge Butter – (smartsource.com)
Or $0.55/1 – Challenge Butter Product, One Pound Salted or Unsalted – (facebook.com)
Final Price: $2.94

Safeway Select Cups, 6 oz $0.59
With in ad coupon, limit 10

Hot or Lean Pockets $1.89
With in ad coupon, limit 4

Stouffer’s or Lean Cuisine Meals, 6-12.625 oz $1.99
With in ad coupon, limit 10
Use $1.00/5 Lean Cuisine Varieties 01/01 Sunday insert
Final Price: $1.79 each when you buy 5

Kraft Natural Slices $2.49
With in ad coupon, limit 2

Pillsbury Refrigerated Breads, 11-13.8 oz $1.99
With in ad coupon, limit 4
Or 0.40/2 Pillsbury Refrigerated Pizza Crust, Breadsticks, Loaves, or Dinner Rolls from 01/29 Sunday insert
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 01/29 Sunday insert
Or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 12/11 Sunday insert
Use $0.55/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 12/11 Sunday insert
Or $0.40/2 Pillsbury Refrigerated Pizza Crust, Breadsticks, Loaves or Dinner Rolls from 12/11 Sunday insert
Final Price: $1.65 each when you buy 3

Kellogg’s Frosted Flakes 14 oz or Krave, 11.4 oz $2.50
Or $1.00/2 – Kellogg’s Frosted Flakes Cereals, 14oz or Larger – (kelloggs.com)
Or  $1.00/2 – Kellogg’s Fruit Loops or Apple Jacks, 8.75oz or Larger – (kelloggs.com)
Use $0.70/1 – Kellogg’s Krave Cereal, 11.6oz or Larger – (kelloggs.com)
Final Price:   $1.80 when you buy 2

Best Foods Mayonnaise, 22 oz $3.99
Use $0.40/1 Hellman’s Mayonnaise or Best Foods Products from 01/29 Sunday insert
Final Price: $2.99

Ocean Spray Grapefruit Juice, 64 oz $2.00
Use $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit Juice or Juice Drinks, 64 oz+, p.136-137 from Weight Watchers, Nov 2011
Or $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit Juice or Juice Drinks, p. 136-137 from Better Homes & Garden, Oct 2011
Or $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit Juice or Juice Drinks, 64 oz+, P.126-127 from Shape, Oct 2011
Or $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit Juice or Juice Drinks, 64 oz+ from Fitness, Oct 2011
Or $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit or Juice Drinks, 64 oz, p.52-53 from Women’s Day, Oct 2011
Or $1.00/2 Ocean Spray Grapefruit or Juice Drinks, p.176-177 from Good Housekeeping, Oct 2011
Final Price: $1.50 each when you buy 2

General Mills Honey Nut Cheerios 12.25 oz. $2.50
Or $1.00/3 General Mills Cereal Varieties from 02/05 Sunday insert
Use $1.00/2 – General Mills Cereal – (smartsource.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (pillsbury.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (eatbetteramerica.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (boxtops4education.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (couponnetwork.com)
Or $1.00/2 – General Mills Cereal – (everdaysaver.com)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Hormel Compleats $2.50
Or $1.00/2 – Hormel Compleats Kids Microwave Meal – (coupons.com)
Or $1.00/2 – Hormel Compleats Kids Microwave Meal – (hormel.com)
Or  $1.00/2 Hormel Compleats Microwave Meals from 02/12 Sunday insert
Use $0.55/1 Hormel Compleats Kids Microwave Meals from 02/12 Sunday insert
Final Price:  $1.95

Special K Bars $2.50
Use $0.75/2 Special K Cereal Bars, Fruit Crisps, or Granola Bars, 5 ct+ from 01/22 Sunday insert
Final Price: $2.12 each when you buy 2

S&W Variety Beans $1.00
Use $1.00/2 S&W The Recipe Collections Beans from 02/12 Sunday insert
Final Price: $0.50 each when you buy 2

Balance Bar $0.99
Use $1.00/3 – Balance Bars, Single Serve – (facebook.com)
Or $1.10/3 – Balance Bars, Single Serve – (facebook.com)
Final Price: $0.62 each when you buy 3

Quaker Chewy Granola Bars $1.88
Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola, Dipps or Smashbar, 6 ct+ from 02/05 Sunday insert
Final Price: $1.38 each when you buy 2

Campbell’s Chunky Soup or Bowls $1.67
Or $0.50/2 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $1.00/3 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Or $1.50/4 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Use $2.00/5 – Campbell’s Chunky Soup or Chili, Can or Microwavable Bowl – (campbellskitchen.com)
Final Price: $1.27 each when you buy 5

Duncan Hines Cake or Brownie Mix $1.25
Use $0.35/1 Duncan Hines Cake Mixes from 02/05 Sunday insert
Final Price: $0.90

Pringles $1.67
Use $1.00/4 Pringles Super Stack Cans from 01/29 Sunday insert
Final Price: $1.41 each when you buy 4

Pop Tarts, 8 ct $2.00
Use $0.70/1 – Kellogg’s Pop Tarts Toaster Pastries, and/or Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps – (kelloggs.com)
Final Price: $1.30

Chex Mix $2.00
Or $0.40/2 Chex Mix or 100 Calorie Chex Mix Snack from 01/29 Sunday insert
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack from 01/08 Sunday insert
Final Price:$1.75 each when you buy 2

Kingsford Matchlight Charcoal, 11.1-16.8 lb. $8.99
With in ad coupon, limit 3
Use $1.00/1 Kingsford Match Light Charcoal Briquets, 6.3 lbs+ from 08/21 Sunday insert
Final Price: $7.99

Pine Sol, 48 oz $3.29
Use $1.00/1 – Pine Sol, 28oz or 48oz – (pinesol.com)
Final Price: $2.29

Scott Bath Tissue, 12 roll $7.99
Use $1.00/2 Scott Tissue, 8 pack+ from 01/15 Sunday insert
Final Price: $7.49 each when you buy 2

Clorox Bleach, 82-96 oz $2.29
Use $0.50/1 – Clorox Liquid Bleach, 82oz or Larger – (facebook.com)
Final Price: $1.79

Clorox Disinfecting Wipes, 35 ct $2.49
Use $0.50/1 – Clorox Liquid Bleach, 82oz or Larger – (facebook.com)
Final Price: $1.99

Reynolds Wrap, 35-75 sq feet $3.49
Use $0.75/1 Reynolds Wrap Foil, (excluding 18, 20, 25, 30 sq ft and wrappers) from 01/22 Sunday insert
Final Price: $2.74

Dawn or Ivory Dish Detergent, 10.1-24 oz $2.99
Use $0.50/1 Dawn Power Clean, Oxi or Bleach Alternative from 01/29 Sunday insert
Final Price:$2.49

Windex, Scotch Brite Sponge or Scrubbing Bubbles $3.00
Use $1.00/2 Windex from 01/15
Or $1.00/2 Scrubbing Bubbles Bathroom or Fantastik All Purpose Cleaning from 01/15 Sunday insert
Final Price: $2.50 each when you buy 2

Hefty Trash Bags, 18-80 ct $6.49
Use $1.00/1 Hefty Trash Bags from 01/01 Sunday insert
Final Price: $5.49

Tide Detergent Liquid, 50 oz $5.99
Use $2.00/3 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from 01/29 Sunday insert
Or $1.00/2 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from 01/29 Sunday insert
Or $0.50/1 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release from  01/29 Sunday insert
Final Price:  $5.32 each when you buy 3

Kleenex, 50-184 ct $1.50
Use $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct+ OR $0.50/1 Bundle from 02/12 Sunday insert
Final Price: $1.33 each when you buy 3

Huggies Big Pack Diapers, 27-96 ct or Training Pants $18.49
With in ad coupon, limit 4
Use $2.00/1 Huggies Little Movers, Snugglers, or Overnite Diapers from 02/12 Sunday insert
Or $1.50/1 Huggies Pull-Ups Training Pants, Jumbo+ from 02/12 Sunday insert
Or $1.50/1 Huggies Diapers from 02/12
Final Price:$16.49

Lever 2000, 8 ct or Caress Bar Soap, 6 ct $5.99
Use $0.75/1 Caress Body Wash or Bar, 6 ct+ from 01/29 Sunday insert
Final Price: $5.24

IAMS Dry Cat Food, 6-6.8 lb. $13.99
Use $3.00/1 Iams Dry Dog or Cat Food from 01/29 Sunday insert
Final Price: $10.99

Kibbles ‘n Bits Dog Food, 17.6-19.36 lb., or Meow Mix, 14.2-17.6 lb. $9.99
Use $1.00/1 Kibbles ‘n Bits from 01/08 Sunday insert
Or  $1.00/1 Meow Mix Dry Cat Food, 3 lbs+ from 02/19 Sunday insert
Final Price: $8.99

Milk Bone or Milo’s Kitchen, 18-28.6 oz or 2.7-3.3 oz $3.00
Use $1.50/2 Milk-Bone Dog Snacks from 02/19 Sunday insert
Or $1.00/1 – Milk-Bone Healthy Favorites Dog Snacks – (milkbone.com)
Final Price: $1.75

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.