Safeway 1/15-1/21 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 1/15-1/21 Matchups

Posted on Wednesday, January 15th, 2014 at 9:35 am
Pin It


Safeway Logo MatchupsFolgers Coffee Product, 27.8-33.9 oz $6.99
Use $0.25/1 – Folgers Coffee Product- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $6.74

Gain Liquid Laundry Detergent, 100 oz $9.99
Gain Powder Laundry Detergent, 100 oz $9.99
Or $0.50/1 – Gain Detergent or Fabric Enhancer- Sunday Insert (1/12) 
Final Price: $9.49
Purina Beneful Dry Dog Food, 15.5 lb $13.99
Use $2.00/1 – Purina Beneful Dog Food- Sunday Insert (11/17) 
Final Price: $11.99
Purina Beggin’ Strips, 25 oz $10.99
Use B1G1 Free – Purina Beggin, 6 oz, up to $3.75- Sunday Insert (11/24) 
Final Price: $5.50 each, when you buy 2

 

Arm and Hammer Scoop Litter, 10.5-20 lb $5.00
Use $2.00/2 – Arm & Hammer Clumping Cat Litters- Sunday Insert (8/25) 
Final Price: $4.00 each, when you buy 2
Peet’s Single Cup Coffee, 10 ct $5.00
Use $2.00/1 – Peet’s Single Cups, 10 or 16 ct- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $3.00
Gorton’s Skillet Crisps, 8.2-17.2 oz $5.00
Gorton’s Simply Bake, 8.2-17.2 oz $5.00
Gorton’s Premium Selections, 8.2-17.2 oz $5.00
Or $0.50/1 – Gorton’s Seafood Product- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $4.50 each, when you buy 2
I Can’t Believe it’s not Butter! 8-21.3 oz $1.99
Use $1.00/1 – I Can’t Believe It’s Not Butter Deliciously Simple Spread- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $0.99
Scott Wipes, 42 or 51 ct $1.99
Use $0.50/1 – Scott Naturals Flushable Cleansing Cloths- Sunday Insert (1/12) 
Final Price: $1.49
Ghirardelli Brownie Mix, 18-20 oz $1.79
Use $1.00/2 – Ghirardelli Brownie Mix- Sunday Insert (10/6) 
Final Price: $1.29 each, when you buy 2
Oscar Mayer Selects Luchmeat, 7-8 oz $2.99
Oscar Mayer Carving Board Lunchmeat, 7-8 oz $2.99
Use $1.00/1 – Oscar Mayer Carving Board Meat – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Oscar Mayer Carving Board Meats- Sunday Insert (1/12) 
Final Price: $1.99
Pantene Shampoo, 6.6-12.6 oz $3.49
Pantene Conditioner, 6.6-12.6 oz $3.49
Pantene Stylers, 6.6-12.6 oz $3.49
Old Spice Deodorant, 2.6-3 oz $3.49
Secret Deodorant, 2.6-3 oz $3.49
Use $3.00/2 – Pantene Products- Sunday Insert (12/29) 
Or $2.00/2 – Pantene Shampoos and/or Conditioner Products – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Pantene Styler or Treatment Product – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Old Spice Antiperspirant or Deodorant- Sunday Insert (1/12) 
Final Price: $1.99 each, when you buy 2

 

Puffs Facial Tissue, 56-96 ct $1.19
Use $0.25/3 – Puffs Singles OR (1) Multipack Tissues- Sunday Insert (12/29) 
Final Price: $1.11 each, when you buy 3
Betty Crocker Cookie Mix, 14-17.5 oz $1.99
Betty Crocker Muffin Mix, 12.3-16.9 oz $1.99
Or $0.75/2 – Betty Crocker Baking Products- Sunday Insert (12/15) 
Or $0.75/2 – Betty Crocker Baking Products- Sunday Insert (11/10) 

Final Price: $1.57 each, when you buy 2

 

Dawn Liquid Dish Detergent, 10.1-24 oz $1.89
Ivory Liquid Dish Detergent, 10.1-24 oz $1.89
Or $0.25/1 – Dawn Product- Sunday Insert (12/29) 
Final Price: $1.64

 

 

Silk Soy Milk, 64 oz $2.99
Silk Almond Milk, 64 oz $2.99
Use $1.00/1 – Silk Half Gallon- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $1.99

 

Lysol Cleaners, 22.32 oz $2.00
Lysol All Purpose Cleaner, 40 oz $2.00
Lysol Disinfecting Wipes, 35 ct $2.00
Or $0.50/2 – Lysol Disinfecting Wipes, 35 ct or larger- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $1.75

 

Hefty One Zip Bags, 25-40 ct $2.99
Hefty One Zip Jumbo Bags, 12 ct $2.99
Reynolds Wrap Foil, 35-75 sq ft $2.99
Reynolds Wrap Parchment Paper, 45 sq ft $2.99
Or $0.75/1 – Reynolds Wrap Foil, 35 sq ft or larger- Sunday Insert (1/19)
Or $1.00/2 – Hefty Slider Bags, 12 ct or larger- Sunday Insert (11/10) 

Final Price: $1.99

 

Always Infinity Pads, 12-18 ct $3.99
Tampax Pearl Tampons, 16-20 ct $3.99
Tampax Radiant Tampons, 12-18 ct $3.99
Always Radiant Liners, 54-64 ct $3.99
Or $1.00/1 – Always Infinity Pad, Radiant Pad or Radiant Pantiliner- Sunday Insert (12/29) 
Or $1.00/1 – Tampax Pearl or Radiant Tampons or Pearl Liners, 16 ct or higher- Sunday Insert (12/29) 
Or $0.50/1 – Always Pantiliner, 30 ct or higher- Sunday Insert (12/29) 
Or $0.50/1 – Always Pad or Feminine Cleansing Product- Sunday Insert (12/29) 
Or $0.50/1 – Tampax Product, 16 ct or larger- Sunday Insert (12/29) 

Final Price: $2.99

 

Huggies Big Pack Diapers, 27-86 ct $19.99
Pampers Super Pack Diapers, 54-104 ct $25.99
Luvs Value Pack Diapers, 112-148 ct $25.99
Use $1.50/1 – Pampers Baby Dry Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Pampers Swaddlers Diapers – (coupons.com)
Or $1.00/1 – Luvs Diapers – (coupons.com)
Or $1.50/1 – Huggies Diapers- Sunday Insert (1/19) 
Or $1.50/2 – Pampers Bags OR (1) Boxed Diapers or Pants- Sunday Insert (12/29) 
Or $1.00/2 – Luvs Bags or (1) Box Diapers- Sunday Insert (12/29) 
Final Price: Varies

 

Chex Mix, 8.75 oz $1.00
Or $0.50/2 – General Mills Snacks: Bugles Corn Snacks, Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, Gardetto’s Snack Mix or Green Giant Veggie Snack Chips- (coupons.com)
Or $0.50/2 – Chex Mix, 4.5 oz or larger- Sunday Insert (11/24) 
Final Price: $0.40
Muller Greek Yogurt, 5.3 oz $1.00
Use $1.00/2 – Muller Yogurt Products- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $0.50 each, when you buy 2
Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 10.5 oz $1.99
Use $1.00/2 – Kellogg’s Cereals, 8.7 oz or larger- Sunday Insert (12/15) 
Final Price: $1.49 each, when you buy 2
Kellogg’s Raisin Bran Cereal, 18.7 oz $1.99
Use $1.00/2 – Kellogg’s Cereals, 8.7 oz or larger- Sunday Insert (12/15) 
Final Price: $1.49 each, when you buy 2
Frigo Cheese Heads String Cheese, 6.3-12 oz $5.49
Use $0.35/1 – Frigo Cheese Heads, 6 ct or larger- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $5.14
Prego Pasta Sauce, 14.5-24 oz $1.67
Use $1.00/1 – Prego Alfredo Sauce- Sunday Insert (11/3) 
Or $0.75/1 – Prego Alfredo Sauce- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $0.67
Quaker Real Medleys Bars, 5 ct $2.99
Use $1.00/1 – Quaker Real Medleys Bars BoxOR (2) Real Medleys Oatmeal- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $1.99

 

Arm and Hammer Liquid Laundry Detergent, 45-75 oz $2.99
Final Price: $2.66 each, when you buy 3
Progresso Light Soup, 18.5-19 oz $1.34
Progresso Heart Healthy Soup, 18.5-19 oz $1.34
Use $0.50/2 – Progresso Soup – (coupons.com)

Or $0.50/2 – Progresso Soup Cans- Sunday Insert (12/8) 

Final Price: $1.09 each, when you buy 2

 

Hormel Chili No Beans, 15 oz $1.89
Use $0.55/2 – Hormel Chili Products, any – (coupons.com)
Or $0.55/2 – Hormel Chili Products- Sunday Insert (1/12) 
Final Price: $1.62 each, when you buy 2
Quaker Real Medley’s Cereal, 15.5-17 oz $2.99
Use $1.00/1 – Quaker Real Medleys- Sunday Insert (12/8) 
Final Price: $1.99

 

Lysol Disinfecting Wipes, 35 ct $2.50
Use $0.50/2 – Lysol Disinfecting Wipes, 35 ct or larger- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $2.25 each, when you buy 2
Quaker 100% Grape Juice, 64 oz $3.00
Or $1.00/2 – Welch’s 100% Juices- Sunday Insert (11/17)
Final Price: $2.50 each, when you buy 2
Red Baron Pizza, 14.76-23.45 oz $3.34
Use $1.00/2 – Red Baron Pizza Products, 14.76 oz or larger- Sunday Insert (1/19) 
Final Price: $2.84 each, when you buy 2
MorningStar Farms, 5.25-12 oz $3.50
Final Price: $3.00 each, when you buy 2
Soft Scrub, 23-25.4 oz $3.50
Final Price: $2.50
Lysol Bathroom Cleaner, 22-32 oz $3.50
Final Price: $3.25 each, when you buy 2
Crest Pro-Health Toothpaste, 5.8-6 oz $3.49
Use $0.75/1 – Crest Toothpaste, 4 oz or larger or Liquid Gel- Sunday Insert (12/29) 
Final Price: $2.74
Colgate Total Toothpaste, 5.8-6 oz $3.49
Use $1.00/1 – Colgate Total, Optic White, Max Fresh or Sensitive Toothpaste, 3.5 oz or larger- Sunday Insert (1/19) 
Or $0.50/1 – Colgate Toothpaste, 4 oz or larger- Sunday Insert (1/5)
Final Price: $2.49Quaker Popped Rice Snacks, 3.03-3.52 oz $1.00Use $0.75/2 – Quaker Bars, Cookies or Popped Rice Snacks- Sunday Insert (1/12) Final Price: $0.63 each, when you buy 2

Charmin Double Roll Bath Tissue, 4 ct $3.49
Use $0.25/1 – Charmin Product- Sunday Insert (12/29) 
Final Price: $3.24

 

Finish Auto Dish Detergent, 25-32 ct $5.99
Use $2.15/1 – Finish Powerball, Gelpacs or Quantum, 20 ct or higher- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $3.84 each, when you buy 2
Quilted Northern Double Roll Bath Tissue, 12 ct $5.99
Use $1.00/1 – Quilted Northern Ultra Plush Double Rolls, 4 ct or larger- Sunday Insert (1/5) 
Or $1.00/1 – Quilted Northern Ultra Soft & Strong Double Rolls, 4 ct or larger- Sunday Insert (1/5) 
Final Price: $4.99

Brawyn Big Roll Paper Towels, 6 ct $5.99

Use $1.00/1 – Brawny, 6 pk or larger – (coupons.com)

Or $2.00/2 – Brawny Paper Towel Packages- Sunday Insert (12/15) 

Final Price: $4.99

 

Jet Dry Rinse Agent, 16 oz $5.99
Final Price: $5.24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.