Safeway 11/2-11/7 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 11/2-11/7 Matchups

Posted on Wednesday, November 2nd, 2011 at 7:12 am
Pin It


Campbell’s Chunky Soup or Bowls, 15.25 – 19 oz. $1.50
Use $1.00/2 Campbell’s Chunky Soup or Chunky Chili from 10/09 Sunday insert
or $1.00/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili from 10/09 Sunday insert
Final Price:  $1.00 each when you buy 2

Tide  Detergent, 50 oz. $5.99
Use $2.00/1 Tide Detergent from 10/30 Sunday insert
or $2.00/1 Tide Detergent from 10/23 Sunday insert
or $0.50/1 Tide Detergent from  10/23 Sunday insert
Final Price:  $3.99

Ball Park Meat Franks $3.49
Use $1.00/2 Ball Park Product from 10/16 Sunday insert
or $0.75/2 Ball Park Product from 10/16 Sunday insert
Final Price: $2.99 each when you buy 2

Buddig Deli Cuts, 12 oz. $2.99
Use $1.00/1 – Budding Deli Cuts – (bricks.coupons.com)
Final Price: $1.99

Nestle Pure Life Water, 24 pack $3.50
Use $1.00/2 – Nestle Pure Life Purified Water – (nestle-purelife.com)
Final Price: $3.25 each when you buy 2

Swanson Broth, 32 oz. $1.50
Use $1.00/2 – Swanson Broth Carton – (campbellskitchen.com)
or $1.00/3 Swanson Broth Carton from 10/21 Sunday insert
or $0.40/4 Swanson Broth Carton from 10/21 Sunday insert
Final Price: as low as $1.00 each when you buy 2

Mahatma Long Grain Rice, 5 lb. $4.99
Use $0.50/1 Mahatma Rice from 9/11 Sunday insert
Final Price: $4.49

Chef Boyardee Canned Pasta $0.99
Use $0.50/2 Chef Boyardee Product from All You September 2011 Issue
Final Price: $0.74 each when you buy 2

General Mills Frosted Cheerios, 12 oz. $1.99
Use $1.00/2 General Mills Cheerios from 9/25 Sunday insert
Final Price: $1.49 each when you buy 2

Milo’s Kitchen Dog Treats, 15 oz. $10.99
Use $2.00/1 – Milo’s Kitchen Dog Treat – (miloskitchen.com)
Final Price: $8.99

Pup Peroni Dog Snacks, 25 oz. $10.99
Use $1.50/2 Pup Peroni Dog Snacks from 10/09
Final Price: $10.24 each when you buy 2

Arm & Hammer Scoop Cat Litter, 28 lb. $9.99
Use $1.50/1 – Arm & Hammer Cat Litter – (smartsource.com)
Final Price: $8.49

Robitussin, 4 oz. or 20 ct. $5.49
or $1.00/1 – Robitussin Product – (robitussinflu.com)
Use $1.00/1 – Robitussin Product – (coupons.com)
Final Price: $4.49

LaraBar $0.99
Use $1.00/4 – Lara Bar – (coupons.com)
Final Price $0.74 each when you buy 4

Kotex Tampons, 18 ct. $2.50
Use $1.50/2 Kotex Tampons from 10/23 Sunday insert
or $1.00/2 – Kotex Product – (redplum.com)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Kotex Pads, 16 – 24 ct. $2.50
Use $2.00/1 Kotex Pads from 10/23 Sunday insert
or $2.00/2 Kotex Pads from 10/23 Sunday insert
or $1.00/2 – Kotex Product – (redplum.com)
Final Price:  $0.50

Edge Shave Gel $2.49
Use $0.55/1 Edge Shave Gel from 9/25
Final Price: $1.94

Yoplait Yogurt, 4 – 6 oz. $0.60
Use$1.00/10 Yoplait Cups from 9/11 Sunday insert
or $0.50/8 Yoplait Cups from 9/11 Sunday insert
or $0.40/6 – Yoplait Cups – (smartsource.com)
or $0.40/6 – Yoplait Cups – (coupons.com)
or$0.40/6 Yoplait Cups from 10/02 Sunday insert
or $1.00/10 Yoplait Cups from 10/02 Sunday insert
Final Price: $.50 each when you buy 10

Jimmy Dean Rolls
Buy 1 Get 1 Free
Use $0.75/1 Jimmy Dean Sausage Rolls from 10/02 Sunday insert
or $0.75/2 Jimmy Dean Sausage Rolls from 10/02 Sunday insert
or $1.50/2 Jimmy Dean Sausage Rolls from 10/02 Sunday insert
or $1.00/2 Jimmy Dean Sausage Rolls from 10/02 Sunday insert
Final Price: Unknown

Chobani Greek Yogurt $1.00
Use $0.30/1 – Chobani Greek Yogurt – (chobani.com)
Final Price $0.70

YoCrunch Yogurt, 4 pack $2.50
Use $1.00/1 – YoCruck MultiPack – (facebook.com)
Final Price: $1.50

Wanchai Ferry of Macaroni Grill Meals $5.99
Use $1.50/1 – Wanchai Ferry Frozen Meal – (wanchaiferryhome.com)
or $1.00/1 – Wanchai Ferry or Macaroni Grill Dinner – (restaurantfavorites.com)
Final Price: as low as $4.49

In Ad Coupons

Kleenex Facial Tissue $0.99
With in ad coupon
Use $0.50/1 Kleenex Cool Touch Tissue from 10/09 Sunday insert
Final Price: $0.49

Listerine Mouthwash, 1 liter $4.49
With in ad coupon
Use $1.50/2 Listerine Antiseptic Mouthwash or Reach Toothbrush, Floss or Access Flosser from 1/09
or $0.50/1 Listerine Mouthwash from 5/22
or $0.50/1 Listerine Mouthwash from 4/17
or $0.50/1 Listerine Mouthwash from  2/27
Final Price: $3.74 each when you buy 2

California Pizza Kitchen, 12.6 – 17 oz. $4.49
With in ad coupon
Use$1.00/1 California Pizza Kitchen Product from 9/25
Final Price: $3.49

Buy 5, Save $5.00 Instantly!

  • Final Price is with $5.00 discount

Cheerio’s, 14 oz.
Use $1.00/3 General Mills Cereal from 10/23 Sunday insert
or $1.00/3 General Mills Cereal from 10/02  Sunday insert
or $1.00/2 General Mills Cereal from 9/25 Sunday insert
Final Price: Unknown

Betty Crocker Fruit Snacks
Use 2 $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By The Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups from 10/09 Sunday insert
or 2 $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By The Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups from 9/11 Sunday insert
Final Price: Unknown

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.