Safeway 11/16-11/22 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 11/16-11/22 Matchups

Posted on Wednesday, November 16th, 2011 at 3:12 pm
Pin It


Marie Callender’s Meals, 8 – 19 oz. $2.50
Use $1.00/3 – Marie Callender Single Serve Meals – (mariecallendermeals.com)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Nabisco Snack Crackers, 7 – 10 oz. $1.67
Use $0.75/2 Nabisco Crackers from 11/13 Sunday insert
Final Price: $1.30 each when you buy 2

Campbell’s Select Harvest Soup, 18.6 – 18.8 oz. $1.50
Use $1.00/2 Campbell’s Select Harvest from 10/09
or $0.50/2 Campbell’s Healthy Request Chunky or Select Harvest Soups from 10/09  Sunday insert
or $0.50/4 Campbell’s Healthy Request Chunky or Select Harvest Soups from 10/09 Sunday insert
or $1.00/4 Campbell’s Healthy Request Chunky or Select Harvest Soups from 10/09  Sunday insert
Final Price: as low as $1.00 each when you buy 2

Folgers Coffee, 27.8 – 33.9 oz. $8.99
Use $1.00/1 Folgers Coffee from 11/06 Sunday insert
Final Price: $7.99

Hormel Pepperoni, 5 – 7 oz. $2.99
Use $0.55/2 – Hormel Pepperoni – (coupons.com)
or $0.55/2 – Hormel Pepperoni – (hormel.com)
Final Price: $2.72 each when you buy 2

Hormel Natural Choice Lunch meat, 6 – 8 oz. $3.29
Use $0.50/1 – Hormel Natural Choice Deli Sandwich Meat – (hormel.com)
Final Price: $2.79

Fisher Boy Seafood Selections $2.99
Use $0.75/1 – Fisher Boy Product – (fisherboy.com)
Final Price: $2.74

Rice Krispies, 12 oz. $2.79
Use $1.00/3 Kellogg’s Rice Krispies, Coca Krispies or Rice Krispies Gluten Free Cereal from 10/16 Sunday insert
Final Price: $2.46 each when you buy 3

Hungry Jack Potatoes, 6.1 oz. $1.50
Use $1.00/2 Hungry Jack Potatoes from 11/06 Sunday insert
Final Price: $1.00 each when you buy 2

S & W Beans $1.00
Use $0.50/2 S & W Beans from 9/11 Sunday insert
or $0.75/4 S & W Beans – (swbeans.com)
Final Price: $0.75 each when you buy 2

Chex Cereal, 12.8 – 14 oz. $1.99
Use $1.00/3 Chex Cereal from 10/23 Sunday insert
Final Price: $1.66 each when you buy 3

Litehouse Cider $4.99
Use $0.55/1 – Litehouse Product – (litehousefoods.com)
Final Price: $4.44

Gold Medal Flour, 5lb. $2.59
Use $0.25/1 – Gold Medal Product – (goldmedalflour.com)
Final Price: $2.34

Wesson Cooking Oil, 48

oz. $3.99
Use $0.30/1 Wesson Vegetable Oil from 11/13 Sunday insert
And use $0.75/1 Wesson Cooking Oil from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: $2.94

Carnation Evaporated Milk, 12 oz. $1.29
Use $0.50/2 Carnation Evaporated Milk from 10/30 Sunday insert
or $0.50/2 Carnation Evaporated Milk from 9/25 Sunday insert
or $0.50/2 – Carnation Evaporated Milk – (verybestbaking.com)
Final Price: $1.04 each when you buy 2

Hershey’s Bliss Bagged Chocolates, 7.9 – 11 oz. $3.50
Use $1.00/2 Hershey’s Bliss Chocolates from 9/25  Sunday insert
Final Price: $3.00 each when you buy 2

Bounty Napkins, 160 ct. $3.50
Use $1.00/2 Bounty Napkins from  10/16 Sunday insert
or $0.25/1 Bounty Napkins from 10/16 Sunday insert
Final Price: $3.00 each when you buy 2

Vanity Fair Napkins, 80 – 200 ct. $3.50
Use $2.49 Vanity Fair Napkins from Safeway’s Thanksgiving Booklet
AND Use or  $1.25/2 Vanity Fair Napkins from 10/23 Sunday insert
or $0.55/1 – Vanity Fair Napkins – (coupons.com)
or $1.00/2 – Vanity Fair Napkins – (coupons.com)

or $0.65/1 Vanity Fair Napkins from 10/23 Sunday insert
Final Price: $1.87 each when you buy 2

Hunt’s Tomatoes, 14.5 oz. $1.25
Use $1.00/3 – Hunt’s Tomatoes  – (hunts.com)
Use $0.40/2 – Hunt’s Tomatoes  – (hunts.com)
Use $0.60/3 – Hunt’s Tomatoes  – (hunts.com)
Final Price: as low as $0.92 each when you buy 3

Swanson Broth, 14 – 14.5 oz. $0.75
Use $0.50/5 Swanson Broth Cans from 11/06
And Use $0.25/5 Swanson Broth from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: $0.6o each when you buy 5

Barilla Lasagna Noodles, 8 – 16 oz. $2.00
Use $1.00/2 Barilla Lasagna Noodles from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Reddi Wip $2.50
Use $0.50/2 Reddi Wip from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: $2.25 each when you buy 2

Idahoan Potatoes, 3.9 – 4.1 oz. $1.00
Use $0.75/3 – Idahoan Potatoes – (idahoan.com)
Final Price: $0.75 each when you buy 3

McCormick Spices
Buy 1 Get 1 Free
Use $1.00/1 McCormick Spices from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: Varies

Pantene Hair Care $3.99
Use $3.00/2 Pantene Product from 10/30
or $1.00/2 Pantene Product from 10/30
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Axe Body Wash $3.99
Use $1.50/1 – Axe Body Wash – (redplum.com)
Final Price: $2.49

Theraflu, 6 ct. $4.99
Use $3.00/2 Theraflu Product – (bricks.coupons.com)
or $3.00/2 Theraflu Product from 9/25
Final Price: $3.49

Herbal Essences Shampoo or Conditioner $2.99
Use $1.00/1 Herbal Essences Product from 10/30
Final Price: $1.99

Cracker Barrel Cheese, 10 oz. $3.99
Use $1.00/2 – Cracker Barrel Products – (facebook.com)
And Use $1.00/2 Cracker Barrel Cheese from Safeway’s Thanksgiving Coupon Booklet
Final Price: $2.99 each when you buy 2

In Ad Coupons

Pillsbury Pie Crusts $1.99
With in ad coupon
Use $0.60/2 – Pillsbury Pie Crusts – (bettycrocker.com)
or $0.60/2 – Pillsbury Pie Crusts – (boxtops.com)
or $0.60/2 – Pillsbury Pie Crusts – (pillsbury.com)
or $0.50/2 – Pillsbury Pie Crusts – (smartsource.com)
or $0.50/2 – Pillsbury Pie Crusts – (coupons.com)
or $0.50/2 Pillsbury Pie Crusts from 10/23
Final Price:  $1.69 each when you buy 2

Tree Top Apple Juice, 64 oz. $1.99
With in ad coupon
Use $1.00/2 – Tree Top Products – (smartsource.com)
Final Price: $1.49 each when you buy 2

Betty Crocker Supreme Brownie Mix $1.00/2
With in ad coupon
Use $0.85/2 – Betty Crocker Supreme Brownie or Dessert Bar Mixes – (bettycrocker.com)
or $0.75/2 – Betty Crocker Supreme Brownie or Dessert Bar Mixes – (couponnetwork.com)
Final Price: $2.07 each when you buy 2

Ore Ida Steam and Mash $1.00
With in ad coupon
Use $1.00/1 – Ore-Ida Frozen Potato Product – (smartsource.com)
Final Price: $2.89

Pillsbury Crescent Dinner Rolls $1.49
With in ad coupon
Use $0.60/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (boxtops.com)
or $0.50/2 – Pillsbury Crescent Dinner Rolls – (couponnetwork.com)
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 11/13
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 11/06
or $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls from 10/23
Final Price:  $1.19 each when you buy 2

Nestle Coffee-Mate Creamer $2.99
With in ad coupon
Use $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer from 10/30
or $0.55/1 – Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer – (coffeemate.com)
or $0.50/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer from 10/30
Final Price: $2.49

$5.00 Friday

  • Prices valid 11/18 only!

Signature Cafe Chicken Tenders $5.00/lb.

Mini Cinnamon Rolls $5.00

Frito Lay Variety Pack $5.00

Pepsi, 24 pack $5.00

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.