Safeway 10/12-10/18 Matchups
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Safeway 10/12-10/18 Matchups

Posted on Tuesday, October 11th, 2011 at 1:38 pm
Pin It


Quaker Granola Bars, 6-8 oz $2.00
Use $1.00/2 Quaker Chewy Smashbar or Granola Bars from 8/28 Sunday insert
or $0.75/2 Quaker Chewy Smashbar or Granola Bars from 8/28 Sunday insert
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Tide, 50 oz. $5.99
Use $2.00/3 Tide Detergent from 10/2 Sunday insert
or $1.00/2 Tide Detergent from 10/2 Sunday insert
or $0.50/1 Tide Detergent from 10/2 Sunday insert
Final Price: $5.24 each when you buy 3

SeaPak Seafood Selections $5.99
Use $1.00/1 – SeaPak Product – (smartsource.com)
Final Price: $4.99

Emerald Nuts, 10 – 11 oz. $3.99
Use $1.00/1 Emerald Nuts Product from 9/11 Sunday insert
or $1.50/2 Emerald Nuts Product from Safeway’s MDA Booklet
or $1.50/2 – Emerald Nuts Product – (campbellskitchen.com)
Final Price: $2.99

Folgers Coffee, 27.8 – 33.9 oz. $9.99
Use $1.00/1 Folgers Coffee from 10/02 Sunday insert
Final Price: $8.99

Betty Crocker Fun Da-Middles $2.50
Use $0.60/1 – Betty Crocker Fun Da-Middles Cupcake Mix – (boxtops4education.com)
or $0.50/1 – Betty Crocker Fun Da-Middles Cupcake Mix – (couponnetwork.com)
or $0.50/1 – Betty Crocker Fun Da-Middles Cupcake Mix – (coupons.com)
or $0.50/1 – Betty Crocker Fun Da-Middles Cupcake Mix – (smartsource.com)
Final Price:  $1.89

Hershey’s Snack Size Bag’s $2.50
Use $1.00/3 – Reese’s, Kit Kat, or Hershey’s Snack Size Bag – (smartsource.com)
or $1.00/3 Hershey’s Snack Size Bags of Reese’s, Kit Kat, Hershey’s Milk Chocolate, York, Almond Joy, Mounds, Payday, Jolly Rancher, Milk Duds, Whoppers or Twizzlers from 9/25 Sunday insert
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Kellogg’s Raisin Bran $2.99
Use $1.00/2 Kellogg’s Raisin Bran from 9/11 Sunday insert
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Sunsweet Prune Juice, 48 oz. $3.49
Use $0.75/1 Sunsweet Prune or Prune Light Juice from 9/11 Sunday insert
Use $0.75/1 – Sunsweet Prune or Prune Light Juice – (smartsource.com)
Final Price: $2.74

Dawn Dish Detergent $2.99
Use $0.50/1 Dawn Product from  10/02 Sunday insert
Final Price: $2.49

Kit & Kaboodle Cat Food, 16 – 18 lbs. $10.99
Use $1.00/1 Kit & Kaboodle Cat Food from 9/11 Sunday insert
Final Price $9.99

Excedrin, 80-100 ct. $9.99
Use $1.50/1 Excedrin Product from 9/18 Sunday insert
or $1.50/1Excedrin Product from 8/14 Sunday insert
Final Price: $8.49

P.F. Chang’s Home Menu Meals for Two $6.99
Use $1.00/1 P.F. Chang’s Home Menu Meals for 2 from 10/02 Sunday insert
or $1.00/1 P.F. Chang’s Home Menu Meals for 2 from 9/18 Sunday insert
Final Price: $5.99

Silk Milk, 64 oz. $2.79
Use $0.75/1 – Silk Milk – (facebook.com)
or $0.75/1 – Silk Milk – (soymilk.com)
Final Price: $2.04

Johnsonville Chicken Sausage, 12 oz. $3.99
Use $0.55/1 – Johnsonville Chicken Sausage – (smartsource.com)
Final Price: $3.44

Yoplait Greek Yogurt, 6 oz. $1.00
Use $0.30/1 – Yoplait Greek Yogurt – (bricks.coupons.com)
or $0.50/2 – Yoplait Greek Yogurt – (couponnetwork.com)
or $0.50/2 – Yoplait Greek Yogurt – (coupons.com)
or $0.50/2 – Yoplait Greek Yogurt – (smartsource.com)
Final Price:  $0.70

Progresso Light or Reduced Sodium Soup, 18.5 – 19 oz. $1.25
or $1.00/4 – Progresso Soup – (smartsource.com)
Use $0.50/2 Progresso Light Soup from Weight Watchers September 2011 Issue
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Hunt’s Diced Tomatoes, 14.5 oz. $1.00
Use $1.00/4 Hunt’s Dices, Whole or Crushed Canned Tomatoes from 10/02 Sunday insert
Final Price: $0.75 each when you buy 4

Pup-Peroni 5.6 – 7 oz. $3.00
Use $1.00/1 – Pup-Peroni – (pupperoni.com)
or $1.50/2 Pup-Peroni from 10/09 Sunday insert
or $1.50/2 Pup-Peroni from 8/14 Sunday insert
Final Price: $2.00

Balance Bar $1.00
Use $0.55/1 Balance Bar Single from 9/11 Sunday insert
or $1.00/3 – Balance Bar – (facebook.com)
Final Price: $0.45

Carefree Pantyliners $1.00
Use $0.50/1 Carefree Product from 8/21 Sunday insert
Final Price: $0.50

Juice Jamboree

  • Buy 4, Save $4.00

Ocean Spray Cranberry Drinks, 64 oz.
Use $1.00/2 Ocean Spray Cranberry Drinks from Woman’s Day October 2011 Issue
or $1.00/2 Ocean Spray Cranberry Drinks from Redbook October 2011 Issue
or $1.00/2 Ocean Spray Cranberry Drinks from Shape October 2011 Issue
or $1.00/2 Ocean Spray Cranberry Drinks from Good Housekeeping October 2011 Issue
Final Price: Unknown

Mott’s Apple Juice, 64 oz.
Use $2.00/2 Motts Apple Juice from Safeway’s MDA Booklet
Final Price: Unknown

Welch’s Grape Juice, 64 oz.
Use $1.00/1 Welch’s Grape Juice, 100% Grape Juice Blend, or 100% Juice from 9/25 Sunday insert
or $0.75/1 – Welch’s Sparkling Juice Beverage, Juice, Jelly, or 100% Grape Juice – (tastetheharvest.com)
Final Price: Unknown

V8 – Fusion Juice
Use $1.00/1 – V8- Fusion Juice – (v8fusionjuice.com)
or $1.00/2 – V8-Fusion Juice – (v8fusionjuice.com)
Final Price: Unknown

V8 – Fusion Smoothies
Use $1.00/1 – V8-Fusion Smoothies – (8fusionjuice.com)
Final Price: Unknown

In Ad Coupons

Safeway Complete Meal $9.99
With in ad coupon

  • 1 Skillet Meal or Family Size Meal
  • 1 Appetizer or Garlic Bread
  • 1 Select Premium Ice Cream of Sorbet Pint

Arm & Hammer Detergent, 125 – 150 oz. $8.49
With in ad coupon
Use $1.00/3 Arm & Hammer Laundry Products – (armandhammer.com)
Final Price: $8.16 each when you buy 3

Playtex Tampons, 36 – 40 ct. $6.49
With in ad coupon
Use $1.00/1 Playtex Sport Tampons from 10/02 Sunday insert
or $1.00/1 Gentle Glide Tampons from 10/02 Sunday insert
or $1.00/1- Gentle Glide Tampons – (playtex.com)
or $1.00/1 – Playtex Sport Tampons – (facebook.com)
or $1.00/1 – Playtex Sport Tampons – (bricks.coupons.com)
Final Price: $5.49

Pillsbury Refrigerated Cookie Dough $1.99
With in ad coupon
Use $1.50/3 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (couponnetwork.com)
or $1.00/2 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (couponnetwork.com)
or $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/25 Sunday insert
or $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/25 Sunday insert
or $1.00/2 – Pillsbury Refrigerated Cookie Dough – (smartsource.com)
Final Price: $1.49 each when you buy 3

Charmin Bath Tissue, 12 – 16 rolls $5.99
With in ad coupon
Use $0.35/1 Charmin Product from 10/02 Sunday insert
or $0.25/1 Charmin Product from 10/02 Sunday insert
Final Price:  $5.64

Brawny Paper Towels, 6 roll $5.99
With in ad coupon
Use $0.50/1 Brawny Paper Towel from 9/25 Sunday insert
or $1.00/2 Brawny Paper Towel from 9/25 Sunday insert
or $0.50/1 Brawny Paper Towel from 8/14 Sunday insert
or $1.00/2 Brawny Paper Towel from 8/14 Sunday insert
Final Price: $5.49

$5.00 Friday!

  • Pricing is valid 10/14 ONLY

All American Subs $5.00

Coca-Cola, 20 Pack $5.00

Chips Ahoy Value Pack $5.00

Foster Farms Boneless Skinless Chicken Breasts, 2.5 lb Bag $5.00

Freschetta Pizza $5.00

Primo Taglio Chicken Breast $5.00/lbs

Waterfront Bistro Skillet Meals $5.00

3 Day Sale

  • Pricing valid 10/14 – 10/16

Starbucks Via, 6-8 ct. $5.99
Use $2.00/1 Starbucks Via from 9/11 Sunday insert
Final Price: $3.99

Cheerio’s $1.88
Use $1.10/2 – General Mills Cheerios – (boxtops4education.com)
or $1.00/2 – Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, or Dora the Explorer – (smartsource.com)
or $1.00/2 – Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, or Dora the Explorer – (couponnetwork.com)
or $1.00/2  Cheerio’s from  9/25 Sunday insert
Final Price:  $1.33 each when you buy 2

Cinnamon Toast Crunch Crunch $1.88
Use $0.75/1 – Cinnamon Toast Crunch – (bricks.coupons.com)
Use $1.10/2 – General Mills Cheerios – (boxtops4education.com)
or $1.00/2 – Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, or Dora the Explorer – (smartsource.com)
or $1.00/2 – Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp, or Dora the Explorer – (couponnetwork.com)
Final Price: $1.13

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.