Best Safeway Matchups 4/11-4/17
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online


Best Safeway Matchups 4/11-4/17

Posted on Thursday, April 12th, 2012 at 5:31 pm
Pin It


Here are the best Safeway matchups for the week!

1. Gorton’s Large Seafood Selections, 14-24.5 oz. $7.99 Buy One Get One Free Use 1 $0.50/1 Gorton’s Item from 3/18 Sunday insert Final Price: $3.75 each when you buy 2

2. Ken’s Salad Dressing, 16 oz. $4.39 Buy One Get One Free Use 1 $1.00/1 Ken’s Salad Dressing, 16 oz. some areas show 9 oz. only from 3/11 Sunday insert Final Price: $1.70 each when you buy 2

3. Oroweat Variety Breads or Thins $5.49 Buy One Get One Free Final Price: $2.75 each when you buy 2

4. Golden Grain Pasta, 16 oz. $1.79 Buy One Get One Free Final Price: $0.90 each when you buy 2

5. Duracell Batteries, AA or AAA 8-10 ct., or 6 ct. Ultra, C or D 4 ct. or 9 volt 2 ct. $9.59 Buy One Get One Free Use 1 $1.00/1 Duracell CopperTop, Ultra Power, Ultra Photo Lithium or Specialty Batteries, excludes trial/travel size limit 4 like coupons in same shopping trip from 4/1 Sunday insert Final Price: $4.39 each when you buy 2

6. Totino’s Pizza Rolls, 7.5 oz. $2.19 Buy One Get One Free Use 1 $0.40/1 Totino’s Pizza Rolls snacks from 1/29 Sunday insert Or $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls snacks from 1/29 Sunday insert Final Price:  $0.90 each when you buy 2

7. Colgate Toothpaste or Act Mouth Rinse, 4 oz. optic white, 5.8 oz. whitening or clean or 18 oz. mouth rinse $4.39 Buy One Get One Free Use 1 $0.75/1 Colgate Toothpaste 4 oz. or larger from 3/25 Sunday insert Final Price: $1.82 each when you buy 2

8. Fritos or Cheetos, 9-10.5 oz. $3.89 Buy One Get One Free Final Price: $1.95 each when you buy 2

9. Mezzetta Pasta Sauce, 24.5-25 oz. $7.19 Buy One Get One Free Final Price:  $3.60 each when you buy 2

10. Stagg Chili with Beans, 15 oz. $2.19 Buy One Get One Free Final Price:  $1.10 each when you buy 2

11. 7-Up, 2 liter $1.25 Use $1.00/1 – 7UP, Sunkist Soda, Canada Dry, A&W or Sun Drop, 6-Pack or (2) 2-Liter – (cbs.com) Final Price: $0.25

12. Dentyne, Stride or Trident White Gum, 9-16 ct. $0.99 Use $1.00/2 Dentyne Gum from 3/4 Sunday insert Final Price: $0.49 each when you buy 2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.