Publix Coupon Matchups: Feb 17 - 23
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix Coupon Matchups: Feb 17 – 23

Posted on Wednesday, February 17th, 2016 at 9:00 am
Pin It


publix 

Welcome to this week’s Publix Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! Please note that prices can vary by region.

Click here to see the complete list
B1G1 Pricing Based on Single Purchase of 1 Item
B1G1

.
Cantaloupe, Chunks, per lb – $1.75

.
Good 2 Grow 100% Juice, 6 oz – $1.15
Final Price: $0.15

.
Green Giant Frozen Vegetables, 7 – 10 oz – $1.02

Excludes: Asparagus Cuts

  • $1.00/3 Green Giant Frozen Items – Publix Viva Italia In Store Display Coupon; Includes 6 – 17.7 oz Only (exp. 02/29/16)
Final Price: $0.67

.
Ken’s Steak House Salad Dressing, 16 oz – $1.83
  • $0.75/1 Ken’s Caesar or Balsamic Dressing – 1-10-16 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 02/29/16)
  • $0.75/1 Ken’s Dressing – 1-10-16 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 02/29/16)
  • $0.75/1 Ken’s Ranch or Italian Dressing – 1-10-16 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 02/29/16)
  • $1.00/2 Ken’s Dressing – 1-10-16 SS; Includes 16 oz or Larger Only; Limit 2 Like Coupons In Same Shopping Trip (exp. 02/29/16)
  • Stacks With $0.75/1 Ken’s Dressing – MobiSave Rebate; Includes 16 oz or Larger Only
Out-of-Pocket Price: $1.08
Final Price: $0.33

.
Krusteaz Bakery Style Cookie Mix, 15.25 – 17 oz – $1.19
Out-of-Pocket Price: $1.19
Final Price: $0.69

.
Krusteaz Pancake Mix, 24 – 32 oz – $1.39
Final Price: $0.39

.
Maruchan Yakisoba, 3.3 – 4 oz – $0.49
  • $1.00/2 Maruchan Bowls or Yakisobas – 11-8-15 SS (exp. 02/29/16)
  • $1.00/3 Maruchan Yakisoba Products – 1-24-16 SS; Limit 2 Identical Coupons In Same Shopping Trip (exp. 03/31/16)
Final Price: Free

.
Muir Glen Canned Tomatoes, 28 oz – $1.35
Final Price: $0.35

.
Nature Valley Breakfast Biscuits, 6.75 – 8.85 oz – $1.85
  • $0.50/1 Nature Valley Biscuits with Almond Butter or Biscuits with Peanut Butter – 1-31-16 SS (exp. 03/26/16)
  • $1.00/2 Nature Valley Biscuits with Almond Butter or Biscuits with Peanut Butter – 1-31-16 SS (exp. 03/26/16)
Final Price: $0.85

.
New York Texas Toast, 7.3 – 13.5 oz – prices vary

.
Progresso Bread Crumbs, 15 oz – $0.98
  • $1.00/3 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-31-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/26/16)
  • $1.00/4 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • $1.00/4 Progresso Products – 1-31-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/26/16)
  • Stacks With $2.00/5 Hunt’s Tomatoes, Progresso Bread Crumbs, Progresso Beans AND Produce Purchase (Must purchase 4 items AND Produce Item) – Publix Viva Italia In Store Display Coupon; Includes Tomatoes, 14.5 oz Only; Bread Crumbs, 15 oz Only; Beans, 19 oz Only (exp. 02/29/16)
Final Price: $0.48

.
Progresso Chicken Broth, 32 oz – $1.29
  • $1.00/3 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-31-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/26/16)
  • $1.00/4 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • Stacks With $2.00/5 Hunt’s Tomatoes, Progresso Bread Crumbs, Progresso Beans AND Produce Purchase (Must purchase 4 items AND Produce Item) – Publix Viva Italia In Store Display Coupon; Includes Tomatoes, 14.5 oz Only; Bread Crumbs, 15 oz Only; Beans, 19 oz Only (exp. 02/29/16)
Final Price: $0.79

.
Progresso Soup, 19 oz – $1.18
  • $1.00/3 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls
  • $1.00/3 Progresso Products; Excludes Pasta Bowls
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • $0.50/2 Progresso Products – 1-31-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/26/16)
  • $1.00/4 Progresso Products – 1-10-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/05/16)
  • $1.00/4 Progresso Products – 1-31-16 SS; Excludes Pasta Bowls (exp. 03/26/16)
  • Stacks With $2.00/5 Hunt’s Tomatoes, Progresso Bread Crumbs, Progresso Beans AND Produce Purchase (Must purchase 4 items AND Produce Item) – Publix Viva Italia In Store Display Coupon; Includes Tomatoes, 14.5 oz Only; Bread Crumbs, 15 oz Only; Beans, 19 oz Only (exp. 02/29/16)
Final Price: $0.68

.
Smithfield Anytime Diced Ham, 8 oz – $1.65
  • $0.75/1 Smithfield Anytime Favorites Ham – 1-24-16 SS; DND (exp. 03/20/16)
Final Price: $0.90
Baby Food & Care

.
Gerber Graduates Pasta Pick-Ups, 6 oz – $1.33
Final Price: $0.58
Pharmacy

.
EAS AdvantageEdge Carb Control Shake, Ready To Shake Drink, 4 ct – $5.00
  • $1.00/1 EAS Product; Limit 2 Identical Coupons In Same Shopping Trip
  • $1.50/1 EAS Powder, Shake, or Multipack Bar – 1-17-16 SS; Limit 2 Identical Coupons In Same Shopping Trip (exp. 02/29/16)
  • Stacks With $3.00/1 EAS Myoplex Shakes, EAS Myoplex Whey Powder, or EAS Lean 15 Powder (Publix Coupon) – Health & Beauty Advantage Flyer (Valid from 2/13/16); Includes Shakes, 4 pk Only; Whey Powder, 2 lb Only; or Lean 15 Powder, 1.7 lb Only (exp. 02/26/16)
Final Price: $0.50
Use $1.50/1 Coupon; Combine with $3/1 Publix Coupon
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.