Publix Coupon Matchups - Dec 10 - 16
Free Coupons, Printable Coupons, Grocery Coupons Online

FreeCoupons.com - Still Couponing and Saving Money Year In and Year Out!



Publix Coupon Matchups – Dec 10 – 16

Posted on Tuesday, December 9th, 2014 at 4:00 pm
Pin It


publix
Welcome to this week’s Publix Coupon Matchups! Below are the best deals this week but be sure to click the button below to see ALL of this week’s coupon matchups! Please note that prices can vary by region.
Click here to see the complete list
B1G1 Sale Priced Based On Purchasing A Single Item
B1G1

.
Cantaloupe Chunks, per lb – $1.75

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

.
Hellman’s Mayonnaise, 30 oz – $2.93

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.43
Final Price: Free
Use $1/1 Coupon; Combine with $1.50/1 Publix Coupon;Submit for $.75/1 Rebate

.
I Can’t Believe It’s Not Butter, 6 – 16 oz – $1.93

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

    • $0.50/1 I Can’t Believe It’s Not Butter Product; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – 11-16-14 RP – (exp. 12/14/14)
    • $0.60/1 I Can’t Believe It’s Not Butter! Product; Limit 1 coupon per purchase and 2 identical coupons in same shopping trip, No Cash Back – 11-16-14 RP – (exp. 12/14/14)
    • $1.00/2 I Can’t Believe It’s Not Butter Product; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – 11-16-14 RP – (exp. 12/14/14)
    • $0.50/1 I Can’t Believe It’s Not Butter! – November 2014 All You Magazine (Subscribe Here) – (exp. 12/31/14)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.43
Final Price: $0.43
Includes: Snap Rebate

.
Idahoan Premium Steakhouse Potatoes, 5.03 – 5.22 oz – $1.19

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item, Love to Shop, Love to Save Here

Final Price: $0.69

.
Post Fruity, Cocoa Pebbles Golden Crisp, Honeycombs or Alpha Bits, 11 – 14.75 oz – $1.98

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

Final Price: $0.98

.
Progresso 100% Natural Broth, 32 oz – $1.29

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

    • $1.00/4 Progresso Products; Excludes Pasta Bowl – Publix Digital Coupon – (exp. 01/15/15)
    • $0.50/1 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 10-19-14 SS – (exp. 12/13/14)
    • $0.50/1 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 11-2-14 SS – (exp. 12/27/14)
    • $0.50/2 Progresso Products; Excludes Pasta Bowl – 12-7-14 SS – (exp. 01/31/15)
    • $0.50/2 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 11-2-14 SS – (exp. 12/27/14)
    • $1.00/4 Progresso Products; Excluding Pasta Bowl – 11-2-14 SS – (exp. 12/27/14)

Stacks With 

Final Price: $0.29
Use $.50/1 Coupon;Combine with $.55/1 Publix Coupon

.
Scotties Facial Tissue, 60 – 120 ct – $0.63

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

Final Price: $0.13

.
Smithfield Bacon, Hickory Smoked, 16 oz – $3.50

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

Final Price: $3.00

.
V8 Splash Beverage or Diet V8, 64 oz – $1.35

Sale Priced Based On Purchasing A Single Item

Final Price: $0.35
Cookies, Snacks & Candy

.
Keebler Cookies, 6.6 – 15 oz – $2.50

Excludes: Keelber Gripz, Mini Bags and Rite Bites Muiltipacks, 12 ct

Stacks With 

  • $2.00/2 Keebler Cookies, Graham Crackers, or Wafers, 6 – 15 oz; Excludes Gripz, Mini Bags, and Right Bites (Publix Coupon) – Grocery Advantage Flyer (Valid from 11/29/14) – (exp. 12/19/14)
Final Price: $0.75
Buy 2; Use (2) $.75/1 Coupon; Combine with $2/2 Publix Coupon
Dairy

.
Sargento Shredded Cheese, 8 oz – $2.50

Stacks With 

  • $1.50/2 Sargento Shredded Cheese (Publix Coupon) – Publix “Winter Family Savings” Booklet – (exp. 12/31/14)
Final Price: $1.25
Buy 2; Use $1/2 Coupon;Combine with $1.50/2 Publix Coupon
Grains, Pasta & Sides

.
Barilla Pasta, 12 – 16 oz – $1.25

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $0.75
Final Price: $0.25
Buy 2; Use $1/2 Coupon; Submit for $1/2 Rebate

.
Betty Crocker Mashed Potato Mix, 4.7 oz – $1.00
Final Price: $0.50
Personal Care

.
Gillette Fusion Shave Gel, 5 oz – $2.50
  • $1.00/1 Gillette Shave Prep; Excludes Trial and Travel Size; Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-9-14 RP – (exp. 12/31/14)
  • $2.00/1 Gillette Fusion Shave Prep; Excludes Trial and Travel Size, Limit of 4 Like Coupons Per Household Per Day – 11-23-14 RP – (exp. 12/31/14)
Final Price: $0.50
Click here to see the complete list

[favado_my_list]

Leave a Reply

Your email address will not be published.


 

Good Tip: Saving money is important – especially if you have a lot of expenses like bills to pay, loans to pay off, and all the other things that drain your bank account. Figuring out a way to save money can feel tedious to some, and like a punishment to others. U.S. News suggests that you try one of these money saving challenges. The “No Eating Out for a Month” Challenge This one is self-explanatory. The goal is to avoid eating out for an entire month. This might be super easy for people who enjoy making meals at home. People who really enjoy dining out, or ordering food to be sent to their home, may struggle with this one. It’s worth a try because spending money on take-out is more expensive than buying groceries. The Pantry Challenge This one is a variation of the “No Eating Out for a Month” challenge. The goal is to use up all of your groceries before you buy more. It forces you to try and remember why you bought a food or beverage that you don’t know what to do with, and gives you the opportunity to find a way to use it. The one exemption to this challenge is the foods that have expired. Don’t eat them! Throw them in the trash. The “No Spend” Challenge Make a goal to avoid spending money during an entire weekend. The only exemption in this challenge is that you are allowed to pay bills. This challenge is interesting because it requires creativity. You must be creative and find workarounds for problems that you would typically solve by spending money. You may have a different outlook on spending after finishing this challenge.